Wypoczynek z dzieckiem – jak wybrać odpowiedni hotel

  Wypoczynek z dzieckiem – jak wybrać odpowiedni hotel

  km

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wypoczynek z dzieckiem – jak wybrać odpowiedni hotel
  1/2
  przejdź do galerii
  Darmowy pobyt dziecka do lat trzech jest już w większości polskich hoteli od pewnego czasu standardem. Jednak samo spanie i jedzenie, to nie wszystko. Przed zarezerwowaniem miejsca na letni wypoczynek warto sprawdzić, jaką ofertę dla najmłodszych dzieci ma przygotowaną hotel.
  Na co zwrócić uwagę przed wyborem hotelu

  Najczęściej wybór miejsca noclegu zaczyna się sprawdzać od oferowanych zniżek. Warto przyjrzeć się im dokładniej, by na miejscu nie okazało się, że niemal za wszystko trzeba dodatkowo dopłacać.

  Choć często hotele reklamują się darmowym pobytem dla dzieci, jednak po przyjeździe okazuje się, że i owszem, za pobyt dziecka płacić nie trzeba, ale tylko w przypadku, gdy śpi w jednym łóżku z rodzicem. W dodatku najczęściej nie przysługują mu darmowe posiłki. O ile w przypadku niemowląt nie będzie to większą niedogodnością, to już w przypadku kilkulatka, który ma bardziej urozmaiconą dietę, brak obiadu czy kolacji może stanowić spory problem. Stołowanie się z dzieckiem poza hotelem jest nie tylko niewygodne, ale także pochłania sporo czasu, o dodatkowych kosztach nawet nie wspominając.

  Często darmowy pobyt dziecka przysługuje tylko wówczas, gdy miejsce wykupią oboje rodzice (lub dwie osoby dorosłe). W przypadku spędzania urlopu tylko z maluchem, za jego pobyt trzeba będzie zapłacić pełną stawkę.

  W wielu ośrodkach bardzo popularne są różnego rodzaju rabaty. Najczęściej dotyczą one dzieci w wieku 4-12 lat. Tu także trzeba się zapoznać ze szczegółowymi warunkami oferowanych zniżek. Ważne jest, by jeszcze przed przyjazdem ustalić, czy dziecko otrzyma posiłki, a jeśli tak, to czy porce będą pełne, czy będą to połówki porcji, czy posiłki są przygotowywane z myślą o dzieciach – w wielu hotelach i ośrodkach wczasowych dla najmłodszych jest przygotowywane specjalne menu, które uwzględnia ich upodobania żywieniowe, jest więc sporo potraw mącznych: omlety, naleśniki, pierogi i inne specjały które najmłodsi bardzo lubią. Ważne jest także, by posiłki były urozmaicone (dzieci bardzo szybko potrafią się znudzić albo na okrągło jedzą jedną potrawę), a także obfitujące w warzywa i owoce, najlepiej sezonowe.

  Jeśli dziecko ma jakiekolwiek ograniczenia żywieniowe na przykład alergie lub nietolerancję pewnych składników, trzeba to koniecznie uzgodnić wcześniej z obsługa hotelową. Nie każda kuchnia jest w stanie przygotowywać specjalne posiłki, a jeśli nawet taka możliwość istnieje, trzeba wcześnie zrobić odpowiednie zaopatrzenie – czytamy na stronie http://hotelgreno.pl/

  Udogodnienia nie tylko dla dzieci


  Dla rodziców podróżujących z maluchami ważne są różnego rodzaju dodatkowe wyposażenia, które znajdują się nie tylko w pokoju, ale także w hotelowej restauracji, czy ogólnodostępnych miejscach.

  Warto więc dopytać, czy na miejscu można wypożyczyć łóżeczko, wanienkę, nocnik i z jaką opłata ewentualnie trzeba się liczyć – w większości ośrodków oferują je za darmo, ale mogą się zdarzyć wyjątki. Pokój dla rodziców z dzieckiem powinien być stosunkowo duży, ponieważ maluchy potrzebują sporo miejsca do zabawy. W malutkim pokoiku, szczególnie podczas niesprzyjającej aury dziecku pewnie nie uda się zapewnić różnych rozrywek i w efekcie trzeba się będzie liczyć z jego marudzeniem. Jeśli dziecko jest małe dobrze by było, by w pokoju znajdowała się lodówka oraz czajnik bezprzewodowy. Ułatwi to przygotowywanie posiłków dla malca i przechowywanie mleka lub jogurtu.

  Dobrze jest także sprawdzić, czy w hotelowej restauracji są krzesełka do karmienia dzieci oraz przewijaki w ogólnych toaletach – każdorazowe bieganie do pokoju, by przewinąć malucha jest bardzo niewygodne, szczególnie w trakcie posiłków lub zabaw na świeżym powietrzu.

  Jeśli w hotelu znajduje się pokój zabaw dla najmłodszych warto dowiedzieć się, jak jest wyposażony i na jakich zasadach można z niego korzystać. To samo dotyczy przyhotelowego placu zabaw, zdarza się nowiem, że hotelarze tak szumnie nazywają niewielki placyk z jedną zjeżdżalnią lub maleńką piaskownicę. Trzeba także dopytać, z jakich materiałów zostały wykonane sprzęty na placu zabaw oraz czy mają one aktualne atesty bezpieczeństwa.

  Atrakcje dla rodziny

  Gdy hotel jest nastawiony na rodziny, najczęściej ma w ofercie sporo dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Często jest to niewielki basen lub wydzielony brodzik, przy basenie dla dorosłych. Jednak nawet najlepiej wyposażony hotel nie zapewni rozrywki w czasie całego pobytu. Przed wyborem miejsca wypoczynku dobrze jest więc sprawdzić jakie atrakcje są w najbliższej okolicy. Często hotele maja podpisane umowy z różnymi ośrodkami rekreacyjnymi – stajniami oferującymi przejażdżki konne lub naukę jazdy, różnymi aquaparkami lub parkami rozrywki. Nawet jeśli takiej oferty brakuje, często hotelowa obsługa może polecić miejsca warte odwiedzenia.

  W wielu hotelach można wypożyczyć rowery na wycieczkę, w tym także dziecięce. Gdy maluch nie potrafi samodzielnie jeździć być może istnieje możliwość wypożyczenia także fotelika rowerowego.

  Warto jest się także dowiedzieć, czy w hotelu są przygotowane specjalne programy dla najmłodszych, a jeśli tak, to czy w trakcie zajęć można pozostawić dzieci pod opieka wykwalifikowanej opiekunki. Dzięki takim animacjom dziecko ma zapewnione rozrywki przynajmniej przez kilka godzin dziennie, a przede wszystkim kontakt z rówieśnikami. W tym czasie rodzice mogą się zrelaksować lub pojechać na krótką wycieczkę. W niektórych hotelach istnieje także możliwość wynajęcia opiekunki do dziecka w ciągu dnia lub w godzinach wieczornych. To doskonałe rozwiązanie i warto z niego skorzystać, by zjeść romantyczną kolację lub wyjść wieczorem na spacer.

  W niektórych hotelach istnieje także możliwość wezwania do dziecka lekarza lub pielęgniarki, jesli zaistnieje taka konieczność. Lepiej przed przyjazdem sprawdzić, czy istnieje taka możliwość, by w razie potrzeby nie szukać na miejscu ostrego dyżuru.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama