Pieniądze z Unii już nie tylko na dalsze nadrabianie...

  Pieniądze z Unii już nie tylko na dalsze nadrabianie cywilizacyjnych zaniedbań

  j

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  45,6 mld euro przeznaczono na programy krajowe: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia.

  45,6 mld euro przeznaczono na programy krajowe: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia. Ponad 31 mld euro to pieniądze na programy regionalne dla 16 województw ©Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne

  Przez ostatnie pół roku co tydzień przedstawialiśmy Państwu możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w projektach z różnych dziedzin. W najbliższych latach szczególną wagę przykłada się do zwiększenia konkurencyjności gospodarki oraz walki z wykluczeniem społecznym.
  45,6 mld euro przeznaczono na programy krajowe: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia.

  45,6 mld euro przeznaczono na programy krajowe: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia. Ponad 31 mld euro to pieniądze na programy regionalne dla 16 województw ©Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne

  TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE INFORMACJE O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

  Obecna pula funduszy to już nie tylko dalsze nadrabianie cywilizacyjnych zaniedbań z okresu powojennych dziesięcioleci. To w coraz większym stopniu inwestowanie w przyszły sukces Polski. Kluczem do niego jest budowanie podstaw innowacyjnej gospodarki przez ściślejsze powiązanie nauki i przemysłu oraz rozwój jego najbardziej perspektywicznych dziedzin.
  Cele te będą realizowane przez projekty dofinansowane ze środków unijnych rozdzielonych przez pięć programów krajowych oraz 16 regionalnych - przypisanych do każdego z województw. Mimo że formalnie nowa perspektywa finansowa rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku, to największe możliwości na pozyskanie dofinansowania otwierają się właśnie teraz.

  Przeczytaj też: Pieniądze z Unii Europejskiej na wyciągnięcie ręki

  45,6 mld euro - Programy krajowe: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Polska Cyfrowa, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia

  Ponad 31 mld euro - Programy regionalne dla 16 województw


  Duża część funduszy z puli dzielonej przez samorządy - 31 mld euro - dostępna jest dla firm, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W tej transzy większy nacisk został położony na zwrotne instrumenty finansowe - przede wszystkim pożyczki i gwarancje, dzięki którym wsparcie może trafić do większej liczby przedsiębiorców. Dlatego też warto śledzić strony regionalnych instytucji przyjmujących wnioski o dofinansowanie, brać udział w bezpłatnych warsztatach i korzystać z konsultacji w Punktach Informacyjnych FE. Podobna sytuacja jest w programach krajowych, na które przypada 45,6 mld euro.

  PRZECZYTAJ TEŻ: 10 mln euro dotacji trafiło na Dolny Śląsk. Nasze perły odzyskują dawny blask

  Już w tej chwili trwają nabory wniosków w wielu konkursach, a z każdym tygodniem będzie ich coraz więcej. Dla przykładu z pieniędzy programu Wiedza Edukacja Rozwój w woj. łódzkim i lubelskim trwa nabór wniosków w konkursach: wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku. Projekty powinny być ukierunkowane na wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych: bezrobotnych, biernych zawodowo oraz poszukujących pracy. Wnioski o dofinansowanie do 95 proc. kosztów mogą składać instytucje rynku pracy, w tym agencje zatrudnienia i firmy szkoleniowe. Inny przykład: z pieniędzy regionalnego programu na Mazowszu wkrótce wystartuje konkurs dla przedsiębiorców, w ramach którego można uzyskać bony do wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych na projekty badawczo-rozwojowe, na rozpoczęcie współpracy z jednostkami naukowymi lub nabycie doświadczenia w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w mniejszej skali.

  PRZECZYTAJ: Najmniejsze bezrobocie we Wrocławiu. Największe w Wałbrzychu. A po 50. też możesz znaleźć pracę

  PAMIĘTAJ
  Zanim złożysz wniosek, skonsultuj swój pomysł w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, gdzie dowiesz się: czy projekt ma szanse na dofinansowanie i co trzeba zrobić, aby ubiegać się o dofinansowanie.

  Możesz skorzystać również z bezpłatnych konsultacji podczas przygotowywania projektu oraz przy jego rozliczaniu.


  Warto więc już teraz skontaktować się z Punktem Informacyjnym FE, by skonsultować możliwości finansowania swojego pomysłu oraz dowiedzieć się o procedurach, których trzeba dopełnić, by dostać wsparcie UE.

  CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

  Kontakt
  Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl . Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.
  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu - Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, tel.: 71 776 95 01, 71 776 96 51, e-mail: e-mail: pife@dolnyslask.pl
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu - pl. Magistracki 1, tel.: 74 66 55 172, 74 66 55 173
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy - Rycerska 24, tel.: 76 723 54 80, 76 723 54 81
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze - pl. Ratuszowy 32/32a, tel.: 75 764 94 66, 75 752 49 42


  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież Szmatyna pojechał do Bruxeli aby zablokować pieniądze dla Polski !

   Nase (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cos jako nie smierdza Wam te pieniadze z Unii ?

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Przestancie wreszcie okradac innych obywateli krajow Unii.Takie pretensje do Unii , to pokarzcie troche honoru .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama