Wrocław: Socjalny blok jak slums

  Wrocław: Socjalny blok jak slums

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pani Jola od dwóch lat żyje z miską podstawioną pod sufitem. Zarządca ciągle zapewnia, że usunie usterkę

  Pani Jola od dwóch lat żyje z miską podstawioną pod sufitem. Zarządca ciągle zapewnia, że usunie usterkę ©Piotr Warczak

  Pani Jola od dwóch lat żyje z miską podstawioną pod sufitem. Zarządca ciągle zapewnia, że usunie usterkę

  Pani Jola od dwóch lat żyje z miską podstawioną pod sufitem. Zarządca ciągle zapewnia, że usunie usterkę ©Piotr Warczak

  Od miesiąca w bloku socjalnym przy ul. Koreańskiej 1 na Brochowie nie ma ciepłej wody. Dom należy do gminy, a w jej imieniu zarządza nim spółka Wrocławskie Mieszkania.

  - W administracji przy ul. Gazowej nie chcą z nami w ogóle rozmawiać - denerwuje się Dominika Ignaszewska, matka 11-latka i 6-latki. - Gdy tylko przedstawię się, skąd dzwonię, jestem wyzywana od meneli. Przecież razem z mężem płacimy czynsz. Dlaczego oni nas tak traktują?

  Problem polega na tym, że przy Koreańskiej 1 często dochodzi do burd, bo większość lokatorów trafiła tam z eksmisji. Żyją z zasiłków, które chętnie przepijają. Na 125 mieszkań najwyżej w 10 żyją ludzie, którzy dostali ten lokal od miasta. Woleliby komunalny o wyższym standardzie, ale dochód mieli taki, że urząd zaproponował im mieszkanie socjalne - mniejsze i z łazienką na korytarzu.

  - W wydziale lokali mieszkalnych na Nowym Targu słyszeliśmy, że ten blok jest wręcz stworzony dla rodzin i samotnych matek z dziećmi - ironizuje Ignaszewska. Przyznaje, że mieszka z duszą na ramieniu, bo gdy wybucha kłótnia, to musi dzwonić na policję. Zatrudniona przez miasto ochrona siedzi w swoim kantorku zamknięta na klucz. W wielu mieszkaniach żyją ludzie, którzy nie radzą sobie z utrzymaniem czystości. Ich sąsiedzi w nocy muszą czuwać, by owady nie chodziły po dzieciach.

  Sąsiadka Ignaszewskiej, pani Jola (nie chce podawać nazwiska ze wstydu przed pracodawcą), przestała płacić czynsz, żeby dostać eksmisję do innego lokalu. Nawet przy ul. Żmigrodzkiej, gdzie miasto ma 23 mieszkania socjalne. Od dwóch lat kapie jej z sufitu, bo na piętrze jest wspólna łazienka. Od środy przestało: zarządca zakazał kąpieli ludziom na piętrze. - Traktują nas gorzej niż śmieci - mówi z goryczą kobieta.
  Roczny koszt utrzymania mieszkań przy ul. Koreańskiej 1 to prawie milion zł. W tej kwocie znajduje się 18 tys. zł miesięcznie na ochronę. Tyle chciała poprzednia firma. Ile ta - nie wiadomo.

  - Nikt z administracji nie może nazywać mieszkańców gminnego bloku menelami - zapewnia Julia Wach z magistratu. Tłumaczy, że pracownicy Wrocławskich Mieszkań odpowiadają na każdą skargę i wniosek najemców, w tym także mieszkańców ul. Koreańskiej 1. Podkreśla, że większość lokatorów nie płaci i dewastuje budynek.

  - Sprawa braku ciepłej wody i przeciekania sufitu u lokatorki na pewno jest już wyjaśniana - zapewnia Julia Wach.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znam lokale własnosciowe ktore sa jak slumsy

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 38

   czemu komunalny socjal ma byc apartamentem skoro mieszkanców nie stac na podstawe luksusu? kto ma byc fundatorem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brochów

   hania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 38

   Ron twój komentarz to zwykły bełkot i pierdzenie. Akurat na Koreańskiej 1 to 100% mieszkańców to nury. Różnica polega na tym, że jedni są mniej a inni więcej tymi nurami a dodatkowo niektórzy to...rozwiń całość

   Ron twój komentarz to zwykły bełkot i pierdzenie. Akurat na Koreańskiej 1 to 100% mieszkańców to nury. Różnica polega na tym, że jedni są mniej a inni więcej tymi nurami a dodatkowo niektórzy to cwaniacy. Pomyśl trochę - skoro ignaszewska się tam znalazła to przecież nie przez przypadek - teraz pod pozorem regularnych opłat za swoją nore chcą wyłudzić od miasta lepszą kwatere. Twój argument, że Brochów się rozbudowuje jest już w ogóle z d..py wyjęty. Brochów zawsze był siedliskiem meneli i zarazy cygańskiej i nikt nikomu nie nakazywał się tam osiedlać. Deweloperzy za grosze kupili tam działki budowlane a teraz ty i inni mieszkańcy Brochowa wierzą, że zamieszkali na Biskupinie czy Borku. O co masz pretensje? Jesteś dziadem więc nie było cię stać na porządną dzielnice i nie pal głupa, że tak się zamartwiasz mieszkańcami slumsu przy Koreańskiej o czym zresztą świadczy twój post cyt. "To jest skandal, żeby tylu recydywistów, alkoholików i matki z dziećmi umieścić w jednym miejscu!!
   " oni tam mieszkali od dawien dawna, kolejny cyt "Czy liczy sie w tym mieście tylko nowe centrum ze Stadionem, Galerią i obwodnicą?!
   WSTYD - Europejska Stolica Kultury?? To zapraszam na Brochów!! " - zdziwiony teraz? Pewnie najchętniej byś wszystkich stamtąd eksmitował tylko pytanie gdzie? Celowo nie piszę o tobie z dużej litery - jesteś typową szują i kanalią chcącą odsunąc problem lumpów jak najdalej od siebie. To komu podrzucić to kukułcze jajo? Weźmiesz ich na utrzymanie płacąc większe podatki? Wątpie - najlepiej wysmarować głupi post - ubiegając twoją odpowiedź podpowiem, w każdym mieście są nury i gdzieś muszą mieszkać a Koreańska istniała dużo wcześniej niż zapewne twoja nowa zabudowa. Takich miejsc we Wrocławiu jest mnóstwo i wierz mi, że Brochów nie jest najgorszyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zapłaci za lokal to za co wypije ?

   Gye12 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 51

   W więzieniach mają lepiej -wikt i opierunek za darmo !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no tak!!!!

   Bonzo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 43

   Trzeba było pokazać Brochów szanownej komisji ESK 2016!!! I blok kultury i inteligencji wrocławskiej przy ulicy koreańskiej 1!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WSTYD

   ron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 42

   To jest skandal, żeby tylu recydywistów, alkoholików i matki z dziećmi umieścić w jednym miejscu!!
   Panie Prezydencie - zapraszamy na Brochów, który silnie się rozbudowuje i w ciągu kilku...rozwiń całość

   To jest skandal, żeby tylu recydywistów, alkoholików i matki z dziećmi umieścić w jednym miejscu!!
   Panie Prezydencie - zapraszamy na Brochów, który silnie się rozbudowuje i w ciągu kilku najbliższych lat podwoi albo potroi swoją liczebność, a melina na Koreańskiej straszy z daleka!! Aż strach za dnia tamtędy chodzić!!
   Czy liczy sie w tym mieście tylko nowe centrum ze Stadionem, Galerią i obwodnicą?!
   WSTYD - Europejska Stolica Kultury?? To zapraszam na Brochów!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BON 1000zł DO IKEI LUB SATURNA

   polecam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

   http://www.bonfree.pl/?r=805195130885371179

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama