13 dolnośląskich wakacyjnych hitów

  13 dolnośląskich wakacyjnych hitów

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Teatry uliczne wystąpią w Jeleniej Górze. Widzowie je lubią, bo bawią się wraz z aktorami

  Teatry uliczne wystąpią w Jeleniej Górze. Widzowie je lubią, bo bawią się wraz z aktorami ©Marcin Oliva Soto

  Dolnośląskie miasta kuszą wakacyjnych turystów jarmarkami, festiwalami i konkursami, ale na wakacje nie trzeba wydawać oszczędności. Przedstawiamy wam, jak spędzić urlop tanio i wygodnie. Prezentujemy też 13 najciekawszych imprez, których nie wolno przegapić. Wstęp prawie na wszystkie za darmo.
  Teatry uliczne wystąpią w Jeleniej Górze. Widzowie je lubią, bo bawią się wraz z aktorami

  Teatry uliczne wystąpią w Jeleniej Górze. Widzowie je lubią, bo bawią się wraz z aktorami ©Marcin Oliva Soto

  - Zaoszczędzić można przede wszystkim na transporcie i noclegach - podpowiada 25-letnia Mariola Mysior z Wrocławia, która niemal każdą wolną chwilę poświęca na podróże.

  Teraz tacy turyści, jak ona, będą mieli większy wybór tanich noclegów. Na Dolnym Śląsku powstały bowiem nowe schroniska młodzieżowe, które za małe pieniądze oferują przyzwoite warunki. Pokoje niczym nie przypominają siermiężnych i niewygodnych pomieszczeń z lat 80.


  W Staniszowie koło Jeleniej Góry nocleg w nowym schronisku kosztuje od 20 złotych wzwyż. Jest kolorowo i czysto. Są pachnące łazienki i sanitariaty oraz porządna kuchnia, w której można upichcić sobie obiad.
  Schronisko powstało w byłej szkole. Remont budynku dofinansowała Unia Europejska, która dołożyła 980 tys. zł. Całość inwestycji kosztowała 1,7 mln zł.

  - Nie chcemy zarabiać na turystach, a jedynie pokryć koszty utrzymania - zapewnia Arleta Ejnik, kierowniczka schroniska w Staniszowie.

  - Jest tu wszystko, czego potrzeba wędrowcom - zapewnia Mariola Mysior. Wygodne łóżko, czyste sanitariaty, dobrze wyposażona kuchnia. Cena noclegu jest trzy razy niższa niż w małym, karkonoskim hotelu.

  Nowym schroniskiem może pochwalić się również gmina Świdnica. W Lubachowie zmodernizowano budynek byłej szkoły podstawowej. Jednorazowo prześpi się tam 50 osób, a cena za jedną noc wynosi 20 zł.
  Jeszcze mniej zapłacimy za nocleg w schronisku górskim. Tam spanie na podłodze kosztuje 10 zł. - Ale to opcja dla twardzieli i w wyjątkowych sytuacjach - tłumaczy Mariola Mysior.

  Ci, którzy za schroniskami nie przepadają i szukają więcej wygody, mogą skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych.

  - Jak się poszuka w internecie, a także popyta znajomych, to można znaleźć agroturystykę po 30 zł za dobę - mówi Przemek Kozak, student z Legnicy. - Gdy jedziemy z polecenia stałych bywalców, możemy liczyć na zniżki - dodaje. Sam spędza tak wakacje koło Kłodzka.

  A oto 13 najciekawszych imprez, których nie wolno przegapić


  1-10 lipca, Wrocław, Festiwal Muzyki Kameralnej - na przepięknym dziedzińcu wrocławskiego Arsenału zabrzmią utwory między innymi Mozarta i Vivaldiego. Lepszego wieczornego, letniego odpoczynku nie można sobie wymarzyć. Bilety od 15 do 40 zł.

  1-3 lipca, Jelenia Góra, Art Glass Festiwal - zobaczycie, jak powstają szklane cudeńka. Będą wypalane na miejscu przez artystów z Polski i Czech. Można kupić oryginalne prezenty dla całej rodziny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama