Co zyskały miasta, które wywalczyły tytuł Europejskiej...

  Co zyskały miasta, które wywalczyły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

  Marta Wróbel, Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  ESK to przede wszystkim prestiż, ale także pieniądze od sponsorów, które mogą zdziałać cuda. Przekonali się o tym w 2008 r. mieszkańcy Liverpoolu. Dzięki tytułowi miasto zmieniło się nie do poznania powstała nowoczesna dzielnica handlowa, a miejskie doki przekształcono w muzea, galerie, restauracje i hotele.
  Jak pokazuje historia innych miast, które przed Wrocławiem zostały Europejską Stolicą Kultury, z tego tytułu może wyniknąć o wiele więcej korzyści. Constantin Chiriac, jeden z ekspertów, którzy wizytowali w tamtym tygodniu Wrocław:- Brałem udział w przygotowaniach Sybina do obchodów ESK. Nasz program, strategicznie zaplanowany, zarówno przed, jak i w trakcie obchodów, dał wymierne korzyści. Odwiedziło nas trzykrotnie więcej turystów niż w roku poprzednim. Rok później ta liczba wzrosła o dodatkowe 20 procent i ten wzrost utrzymuje się do dziś. A inwestycje w infrastrukturę były niewiarygodne.

  Sybin, 160-tysięczne miasto w środkowej Rumunii, zdobyło tytuł w 2007 roku. Podobnie o korzyściach związanych z tytułem ESK powiedział nam Detfel Feige z magistratu w niemieckim Essen: - Cały świat mógł zobaczyć, jak zmieniło się nasze miasto oraz region. Do dziś ludzie w Essen i Zagłębiu Ruhry są dumni z tego, że żyją w stolicy kulturalnej. A tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadal jest przez nas reklamowany. I dodał: - Przykład Essen pokazał, że tytuł ESK może zmienić miasto w usługową i międzykulturową metropolię.

  Pierwszą ESK były w 1985 r. Ateny. Potem dzięki inicjatywie i dofinansowaniu z Unii Europejskiej, inne miasta miały szansę przez rok promować się, organizować imprezy kulturalne i rozbudowywać infrastrukturę. Jedynym jak do tej pory polskim miastem, które uzyskało tytuł ESK, był w
  2000 r. Kraków. - Dla Krakowa kultura i turystyka stały się podstawowym źródłem rozwoju - mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji Magdalena Sroka. W 2000 roku Kraków zorganizował wydarzenia artystyczne za 5,7 mln euro. A aż o 20 proc. wzrosła liczba turystów, przybyło odwiedzających z zagranicy.

  Współpraca Joanna Oreł, PAP

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ul Tylna

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

   ma Psim polu przypomina realia sprzed chyba pierwszej wojny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli szansa dla Psiego Pola ?

   Norbi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 32

   Jest szansa, że absolutnie najbardziej zaniedbana dzielnica coś zyska? Sieć wodno-kanalizacyjana na Zgorzelisku jednak powstanie ? Będę miał miejską wodę w kranie ?
   Trochę się boję, że z powodu...rozwiń całość

   Jest szansa, że absolutnie najbardziej zaniedbana dzielnica coś zyska? Sieć wodno-kanalizacyjana na Zgorzelisku jednak powstanie ? Będę miał miejską wodę w kranie ?
   Trochę się boję, że z powodu ESK przez kolejne lata będę ( mieszkając we Wrocławiu ) jeździł polną drogą, marzył o czystej wodzie i kanalizacji. Centrum Psiego Pola będzie służyło za kulisy filmów wojennych, kierowcy będą stali w korku na kostce brukowej pamiętającej 2 wojny światowe.
   Podsumowując - coś się tu zmieni ?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama