ME koszykarek: Falstart, a później rehabilitacja Polek

Marcin Indzierowski
Po dwóch meczach fazy grupowej polskie koszykarki mają na koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę. To mimo wszystko dobra wiadomość, bo wiadomo już, że awans do kolejnej rundy jest pewny. Zła wiadomość jest taka, że raczej nie zanosi się na to, by w dalszej fazie polskiego EuroBasketu gospodynie rozdawały w nim karty...

Trzeba jasno powiedzieć, że mecz otwarcia kompletnie biało-czerwonym nie wyszedł. Nasze zawodniczki od początku grały nerwowo i chaotycznie, co było widoczne zwłaszcza w akcjach ofensywnych. Cztery tysiące kibiców zgromadzonych w katowickim Spodku ledwie dwa razy miało okazję cieszyć się z prowadzenia (5:2, 13:12) ekipy Dariusza Maciejewskiego. Później z każdą kolejną minutą rosła dominacja Czarnogórzanek, które jeszcze przed końcem drugiej kwarty osiągnęły 10-punktową przewagę. W polskiej drużynie bardzo widoczny był brak liderki. Do przerwy żadna z zawodniczek nie potrafiła zdobyć więcej niż 4 punkty. Zawodziła typowana na potencjalną liderkę kadry Ewelina Kobryn, która w całym meczu trafiła zaledwie 2 z 11 rzutów z gry.
- Wiedzieliśmy o tym, że naszą siłą musi być zespołowość, bo nie mamy wielkich gwiazd. Tej zespołowości nie było jednak widać ani w obronie, ani w ataku. Więcej oczekiwałem zwłaszcza ze strony zawodniczek z pierwszej piątki - mówił Dariusz Maciejewski, trener reprezentacji.
Jak należy brać ciężar gry na swoje barki pokazały zawodniczki Czarnogóry, Anna DeForge, Iva Perovanovic i Jelena Skerovic. Ten tercet zawodniczek występował w przeszłości na parkietach Ford Germaz Ekstraklasy (w barwach Wisły Can-Pack Kraków). Umiejętności tych zawodniczek były i są doskonale znane Maciejewskiemu, więc dobra gra tych koszykarek nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem.

- Nie potrafiliśmy powstrzymać tych indywidualności, potrafiących wyłamać się ze schematów z pożytkiem dla zespołu - przyznał szkoleniowiec biało-czerwonych.
Polki, widząc, że gra zespołowa nie jest ich mocną stroną, też próbowały uciekać się do solowych zagrań, ale efekt większości z nich był raczej marny.

- Liczyłyśmy na to, że pojedyncze dobre zagrania pozwolą nam się odbudować, ale tak się nie stało - mówiła Agnieszka Szott, najskuteczniejsza z Polek.
Niedzielny pojedynek z Niemkami był dla naszych dziewczyn meczem o przedłużenie życia w turnieju. Udało się go wygrać pewnie, choć w grze wciąż wiele było mankamentów. Poprzestańmy więc na tym, że zwycięzców się nie sądzi...

Co było kluczem do sukcesu? Cztery zawodniczki (Kobryn, Babicka, Skobel i Pawlak) zdobyły 10 punktów i więcej. Niemki kiepsko spisywały się w obronie, dzięki czemu Polki regularnie punktowały spod samego kosza. Po dwóch kwartach był remis, ale w trzeciej kwarcie gospodynie uciekły na bezpieczny dystans i już nie dały się dogonić.

Dziś biało-czerwone rozegrają trzeci mecz turnieju. Zmierzą się z Hiszpanią (godz. 18, TVP Sport), która w niedzielę sensacyjnie przegrała z Czarnogórą.

Polska - Czarnogóra 53:70 (15:18, 11:19, 12:17, 15:16)
Polska: Szott 11 (1), Żurowska 8, Kobryn 6, Skobel 6, Pawlak 5 (1), Babicka 5 (1), Gulak 4, Dźwigalska 4, Kaczmarczyk 2, Mowlik 2, Chomać 0.
Czarnogóra: DeForge 18 (1), Perovanovic 17, Dubljevic 13 (1), Skerovic 11 (1), Baletic 5, Bjelica 4, Turcinovic 2.

Polska - Niemcy 75:60 (19:23, 11:17, 24:15, 21:15)
Polska: Kobryn 16, Babicka 11 (1), Skobel 11, Pawlak 10 (1), Szott 9, Mowlik 7 (1), Kaczmarczyk 7 (1), Żurowska 4, Dźwigalska 0, Pietrzak 0, Gulak 0.
Niemcy: Bar 13 (1), Breitreiner 11 (1), Austmann 11 (1), Richter 10 (1), Menz 8 (1), Mersch 5, Greunke 2, Koop 0, Wagner 0, Thimm 0, Kuhn 0, Glaser