Wioślarstwo: Trzy nasze załogi na podium Pucharu Świata, osada Rańdy wygrała finał B

Paweł Witkowski
Czwórka Pawła Rańdy czeka na powrót mistrzowskiej formy
Czwórka Pawła Rańdy czeka na powrót mistrzowskiej formy marek zakrzewski
Julia Michalska i Magdalena Fularczyk wygrały wyścig dwójek podwójnych w drugich w tym sezonie regatach o Puchar Świata, które odbyły się w Hamburgu. Męska ósemka była druga, a kobieca - trzecia. Nie najlepiej spisała się czwórka bez sternika wagi lekkiej z Pawłem Rańdą w składzie, która znów nie awansowała do finału A. W finale B wygrała.

Dwójka: Michalska, Fularczyk uzyskała czas 7.00,92 i wyprzedziła Niemki 7.03,74 oraz Białorusinki 7.05,05. Rezultat 5:37.67 nie pozwolił naszej ósemce (Marcin Brzeziński, Rafał Hej-mej, Dariusz Radosz, Piotr Hojka, Mikołaj Burda, Piotr Juszczak, Krystian Aranowski, Michał Szpakowski, Daniel Troja-nowski) wyprzedzić ekipy gospodarzy (5:35.79). Załoga naszych zachodnich sąsiadów wygrała też finał ósemek kobiet (6:18.66), nasze zawodniczki (Anna Karzyńska, Marta Liniewska, Ewelina Sławińska, Kamila Soćko, Katarzyna Wolna, Magda Wolna, Magda Korczak, Joanna Leszczyńska, Kinga Kantorska, Paulina Górska) uzyskały czas 6:34.90.

Do finałów A zawodów awansowało dziewięć polskich ekip. Ta sztuka nie udała się wicemistrzom olimpijskim z Pekinu. Czwórka: Łukasz Pawłowski, Łukasz Siemion, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda musiała pocieszyć się zwycięstwem w finale B. Z czasem 6:04.38 wyprzedzili najszybciej płynącą na ostatnim odcinku załogę z RPA (6:06.03). Finał A, tak jak przed 3 tygodniami w Monachium (nasza czwórka była wtedy ostatnia w finale B), wygrali Duńczycy, którzy do mety dotarli z rezultatem minimalnie słabszym od Polaków (06:04.81).

Dobrze spisująca się w eliminacjach dwójka podwójna wagi lekkiej Mariusz Stańczuk i Robert Sycz w finale zajęła zaledwie ostatnie miejsce (6:30.55). O setną sekundy lepsza była osada: Miłosz Jankowski, Bartło-miej Leśniak. Zawody wygrali Nowozelandczycy (6:24.57). Osady z Oceanii wygrały też regaty dwójek: zwykłej podwójnej (6:15.10. Ostatnie miejsce w tym finale zajęli Michał Słoma i Wiktor Chabel z rezultatem: 6:29.56) oraz bez sternika z czasem 6:20.39 (w tym wyścigu załoga Maciej Mattik i Zbigniew Schodowski była piąta z wynikiem 6:43.99).

Czwórka podwójna: Agnieszka Kobus, Karolina Gniadek, Agata Gramatyka i Natalia Madaj zajęła czwarte miejsce z wynikiem 6:43.47. Wygrały Niemki, które pokonały trasę z czasem 6:26.87.

W Hamburgu z powodu kontuzji Adama Korola nie było mistrzów olimpijskich w czwórce podwójnej. Osada: Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski nie wystartuje też w finałowych regatach Pucharu Świata w Lucernie (8-10 lipca). Najszybciej kibice wioślarscy będą mogli zobaczyć polskich mistrzów w Henley Royal Regatta (29 czerwca - 3 lipca).