Ważne
  Wrocław: Apteki zostały bez obowiązkowych szczepionek dla...

  Wrocław: Apteki zostały bez obowiązkowych szczepionek dla niemowląt

  Magdalena Gębicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Obowiązkowe szczepionki Infanrix dla niemowląt są niedostępne w aptekach.
  Szczepionkę podaje się dziecku w trzech dawkach, co miesiąc. W 2., 3. i 4. albo 3., 4. i 5. miesiącu. Jest jeszcze możliwość podania leku w większej dawce w 2., 4. i 6. miesiącu. Rodzice, którzy już zaczęli kurację, mają od miesiąca problem, skąd wziąć następną porcję niezbędnego leku.

  Infanrix hexa to szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi , wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, natomiast Infanrix IPV+Hib zawiera dodatkowe wirusy. Obydwa leki są od miesiąca niedostępne również w hurtowniach.

  - Terminu podawania szczepionek trzeba przestrzegać, żeby składniki w nich zawarte zadziałały prawidłowo - mówi pediatra Lena Szwarc-Kaleta.

  - W tym przypadku, na szczęście, jest ratunek. Szczepionką zastępczą może być Pentaxim - dodaje.
  Jest jeszcze Tripacel przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, ale też są kłopoty z jego dostępnością. Jaka jest przyczyna opóźnień w dostawach?

  - Szczepionki Infanrix mają być za miesiąc, ale pewności nie mamy - mówi Alicja Marańska, kierowniczka apteki Absynt przy ul. Strachowskiego. - Jej producentem jest firma Glacso, która próbuje skłonić farmaceutów, by kupowali od niej bezpośrednio, a nie w hurtowniach - wyjaśnia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo