Miliony na duży remont

  Miliony na duży remont

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  PKP zapewnia, że legniczanie przestaną się wstydzić swego dworca. W planach jest kompleksowy remont.
  Legnicki dworzec kolejowy wita podróżnych odpadającym tynkiem, gołębiami w holu i obskurną elewacją. I przykrymi zapachami...
  - To wstyd, że taka ruina stoi w centrum miasta - mówi legniczanka Janina Pawelska. - Może kolej go kiedyś odnowi?

  - Nie będziemy żałować pieniędzy na remont - zapewnia Mirosław Hałyno, zarządca Rejonu Dworców Kolejowych we Wrocławiu. - Odeszliśmy od koncepcji pudrowania budynku, czyli pomalowania ścian. Odnowimy go kompleksowo.
  Ma to polegać na wymianie okien, całej instalacji: elektrycznych i wodnych oraz renowacji zabytkowej stolarki przy kasach i drzwiach.

  Zarządca dworca o swoich planach powiadomił też władze miasta, które od kilku lat zabiegały o przywrócenie dworcowi dawnej świetności.

  - Mamy nadzieję, że tym razem wywiążą się ze swoich obietnic - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta miasta.

  Przypomnijmy, że cztery lata temu poprzedni zarządca, czyli Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, obiecywał remont. Ale gdy znalazły się pieniądze, do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Inna sprawa, że wówczas na pomalowanie ścian przeznaczono tylko sto tysięcy złotych.
  - W tym roku położyliśmy nowy dach na budynku dworca. Kosztowało to prawie milion złotych. Teraz rozpoczęliśmy prace projektowe, które powinny zakończyć się do końca roku. Nasza spółka wywiąże się z obietnic - zapewnia Mirosław Hałyno.

  Jeżeli tym razem w przetargu zostanie wyłoniony wykonawca, remont wnętrza - według zapewnień zarządcy - zostanie zakończony w przyszłym roku. Na 2010 rok planowane jest pomalowanie elewacji i wymiana okien oraz drzwi.
  Ale w planach nie uwzględnia się remontu poczekalni oraz miejsc, w których są teraz punkty gastronomiczne. Jest to 500 metrów kwadratowych powierzchni.
  - Zamierzamy wynająć całość pod działalność komercyjną - wyjaśnia Hałyno. - Niekoniecznie związaną z obsługą pasażerów.
  Zarządca nie wyklucza, że dołoży przyszłemu najemcy pieniądze na niezbędne remonty.

  Legnicki dworzec ostatni raz remontowano ponad 20 lat temu. Zmieniono wtedy pokrycie kopuły nad peronami. Ta część dworca też prosi się o remont. Zarządza nią inna kolejowa spółka -Zakład Linii Kolejowych.
  - Podczas modernizacji trasy E 30 na stacji Legnica wymieniono tory wraz z kilkunastoma rozjazdami. Obecnie na dworcu wymieniamy pionowe osłony peronów - mówi Mirosław Siemieniec z Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu.
  W tym roku powinien również zakończyć się remont dachu od strony północnej. Zakład Linii Kolejowych stara się o pieniądze na modernizację hali.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama