Ważne
  Prof. Jan Miodek: Nazwiska trzeba odmieniać!

  Prof. Jan Miodek: Nazwiska trzeba odmieniać!

  Mirosław Dragon

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska Plus

  - Ludzie mówią do siebie normalnie, język sztywnieje w oficjalnych dokumentach - mówi profesor Jan Miodek.
  - Panie profesorze, dlaczego ludzie nie chcą odmieniać nazwisk?
  - Krąży jakaś fałszywa opinia, że w tekstach oficjalnych nazwisk się nie odmienia. Bo w życiu codziennym, w mowie żywej nie jest źle. Ludzie chodzą do Nowaka, przyglądają się Nowakowi, podchodzą do Widery, Pietraszki i Widerze albo Pietraszce coś dają. Ale jak teraz trzeba temu Nowakowi, Widerze albo Pietraszce dać dyplom, nagle następuje jakieś zdumiewające usztywnienie postaw gramatycznych i dyplom uznania jest "dla Jana Nowak". Ja to widzę na dyplomach, ja to widzę w dedykacjach uczniowskich, ja to widzę i słyszę w intencjach mszalnych!

  - W kościele na każdej mszy odczytywane są nazwiska w intencjach, z reguły nieodmienione.
  - Ja kiedyś usłyszałem, że to jest msza koncelebrowana: jedna intencja w 10. rocznicę śmierci Jana Kowalczyka, a druga w 5. rocznicę śmierci Stanisława Pawełczyk. Ja wiem, skąd się to wzięło. Rodzina tego pierwszego na kartce z intencją po ludzku to nazwisko odmieniła, druga podyktowała proboszczowi formę nieodmienioną.

  - Proboszcz mógł poprawić na ambonie, ale zazwyczaj nazwiska w intencjach są nieodmienione.
  - Ja się raz na kolędzie zapytałem księdza, dlaczego to tak wygląda w kościele. Proboszcz mi odpowiedział, że ludzie się obrażają, jak nazwiska są odmienione. No, ja tego pojąć nie mogę!

  - Nazwisk nie odmieniają także niektórzy nauczyciele.
  - W zeszłym tygodniu dowiedziałem się, jak to jedna nauczycielka powiedziała, że nie należy odmieniać nazwisk znaczących. Trudno mi było zachować spokój, bo nie ma ani jednego nazwiska etymologicznie nieznaczącego! I Miodek, i Nossol, i Bednorz, i Tkocz, i Kowalski, i Potocki to są nazwiska znaczące. Etymologia niektórych nazwisk może być co najwyżej zatarta, ale ono na pewno coś znaczyło.

  - A nazwiska obce?
  - Też się odmieniają, zwłaszcza te, które takiej prostej odmianie podlegają: Smith-Smitha-Smithowi, Kennedy-Kennedy'ego-Kennedy'emu, Chirac-Chiraca-Chiracowi itd.

  - Pisaliśmy o jubileuszach złotych godów. Jeden z Czytelników zapytał mnie, czy pytałem pary małżeńskie o zgodę na odmienianie ich nazwisk.
  - Mój Boże kochany! Wiadomo, że jest 50-lecie małżeństwa państwa Nowaków, chociaż oczywiście 95 procent ludzi napisze w oficjalnym tekście, że to złote gody "państwa Nowak". To jest błąd!

  - Ale największy kłopot jest w tym, że wiele osób nie życzy sobie odmieniania ich nazwiska.
  - Genialny matematyk i świetny aforysta Hugo Steinhaus powiedział takim, którzy nie życzyli sobie odmieniania ich nazwiska: "Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!". To tak samo, jakbym ja zażyczył sobie, że w telewizji ma być plansza "Był to program pana Miodek". To jest przecież nonsensowna prośba! Przypominam wszystkim - w języku polskim nazwiska należy odmieniać.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TW

   sfb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Idzie Kubuś Puchatek przez Zaczarowany Las i mruczy do siebie: „Że Kłapouchy kapował – to rozumiem: osioł; że Prosiaczek – to jasne: zwykła świnia; że Sowa donosiła – to podejrzewałem: przemądrzała...rozwiń całość

   Idzie Kubuś Puchatek przez Zaczarowany Las i mruczy do siebie: „Że Kłapouchy kapował – to rozumiem: osioł; że Prosiaczek – to jasne: zwykła świnia; że Sowa donosiła – to podejrzewałem: przemądrzała intelektualistka... Ale żeby miodek?...”zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wołacz

   chro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Szkoda, że pan profesor nie wspomniał o wołaczu, w którym akurat się nazwiska nie odmienia. Np. "Ludwiku Dorn i Sabo, nie idźcie tą drogą"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zależy jakie nazwisko

   karita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie ma zasady, która mówi o tym, że w nazwiska w wołaczu się nie odmienia. I zamiast "O! Ludwiku Dorn", powinno być "O! Ludwiku Dornie". Różnica byłaby gdyby właścicielką nazwiska Dorn była...rozwiń całość

   Nie ma zasady, która mówi o tym, że w nazwiska w wołaczu się nie odmienia. I zamiast "O! Ludwiku Dorn", powinno być "O! Ludwiku Dornie". Różnica byłaby gdyby właścicielką nazwiska Dorn była kobieta. Wówczas: "O! Magdaleno Dorn". Ogólnie można stwierdzić, że nazwiska, które nie kończą się na -wski, -rski, -cki itp. są odmienialne przy obu płciach, pozostałe nazwiska, które kończą się na spółgłoski są zazwyczaj odmienialne tylko przy męskim właścicielu nazwiska. Ale mówię to ogólnie, bo pewnie gdyby głębiej poszukać, to zaraz znajdą się jakieś wyjątki ;) Zatem nazwiska trzeba odmieniać, odmieniać, odmieniać. Sama zostałam w swojej pracy kiedyś "oskarżona" o to, że odmieniłam w piśmie nazwisko jednej Pani, która twierdziła, że jej nazwiska się nie odmienia. Uznałam jednak, że jeśli tylko dało się odmienić, to tak też uczyniłam. Jesteśmy w Polsce i taka jest cecha naszego pięknego języka. :] Wiwat, odmienianie nazwisk :)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedna z zasad jest tu przytoczona

   chro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wolacz-od-nazwisk;9754.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama