Ważne
  W miastach będą budować na polu

  W miastach będą budować na polu

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nawet dwukrotnie może wzrosnąć cena metra kwadratowego odrolnionej ziemi już za kilka miesięcy.
  Stanie się tak, bo automatycznie przekształci się ona w tereny inwestycyjne.
  Zgodnie z projektem Ministerstwa Infrastruktury, gminy mają określać przewidywany zasięg urbanizacji swoich terenów. Po podjęciu takiej uchwały, tereny zostaną automatycznie odrolnione, bez długotrwałej i kosztownej procedury.

  Będzie na nich można stawiać np. domki jednorodzinne bez pozwolenia na budowę. Wymagane byłoby tylko zarejestrowanie robót. Ceny tak atrakcyjnych terenów mogą wzrosnąć nawet pięć razy.
  - To jest możliwe - zauważa Marek Kończak, wrocławski ekspert rynku nieruchomości.
  Najważniejsze jednak jest to, że miasta mogłyby się szybciej rozwijać. Kilka miesięcy temu ministerstwo rolnictwa nie zgodziło się np. na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych we Wrocławiu, w rejonie Kleciny i Wojszyc.

  Michał Jaros, poseł PO, w interpelacji do ministra, wyliczył straty, jakie przez to ponoszą mieszkańcy.
  Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało, że limit odrolnienia ziemi dla Wrocławia został już wyczerpany. Wynosi on 83 ha rocznie, ale we Wrocławiu jest jeszcze 12 tys. ha takich terenów.

  W takim tempie odrolnianie ziemi trwałoby w naszym mieście ponad 144 lata.
  - Odpowiedź ministerstwa rolnictwa jest dla mnie niezrozumiała - mówi Michał Jaros. Nie ukrywa, że bardzo liczy na projekt Ministerstwa Infrastruktury.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   Alzedo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Jak mozna pisać takie bzdety. Jak ziemia zostanei odrolniona to zwiększy sie podaż a przez to ceny ziemi we Wrocławiu i okolicach zaczna mieć cos wspólnego z rzeczywistoscią. Albo poczekamy 2 lata...rozwiń całość

   Jak mozna pisać takie bzdety. Jak ziemia zostanei odrolniona to zwiększy sie podaż a przez to ceny ziemi we Wrocławiu i okolicach zaczna mieć cos wspólnego z rzeczywistoscią. Albo poczekamy 2 lata i spekulanci przewiozą się marzeniach o niebotycznych zyskach. Takie artykuły maja na celu zwiększyc popyt na ziemie rolną - no bo za chwilę zarobicie 5 razy tyle. Jasne.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo