Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Symulacja wypadku kolejowego w Starym Gaju (WIDEO,FOTO)

Symulacja wypadku kolejowego w Starym Gaju (WIDEO,FOTO)

Piotr Orzechowski

Kurier Lubelski

Kurier Lubelski

Symulacja wypadku kolejowego w Starym Gaju (WIDEO,FOTO)
1/4
przejdź do galerii

©Piotr Orzechowski

- Chcemy uzmysłowić ludziom co to znaczy zderzenie z lokomotywą. Auto jest na z góry przegranej pozycji - wyjaśnia Lech Olszewski, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie. W czwartek odbyła się symulacja wypadku na przejeździe kolejowym wraz z akcją ratowniczą.
Auto osobowe stoi na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy ul. Stary Gaj. Nadjeżdża lokomotywa, ale kierowca nie reaguje na sygnały dźwiękowe. Skład, mimo niedużej prędkości, uderza z impetem w auto i sunie je po torach przez kilkanaście metrów. Na pomoc kierowcy przybywają służby ratunkowe. Do wydostania mężczyzny z zakleszczonego auta potrzeba specjalistycznego sprzętu.

To pełny scenariusz akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowych. W całej Polsce odbyły się wczoraj 23 podobne symulacje.- 600-tonowy skład przy prędkości 80 km/h można wyhamować dopiero po kilkuset metrach. Najgorsze jest to, że nie można w takiej sytuacji nic zrobić. Pozostaje liczyć tylko na hamulec - mówi Andrzej Łukaszewicz, maszynista PKP Cargo.

W czasie nadchodzących wakacji ZLK ma zamiar prowadzić akcję informacyjną wśród kierowców o bezpiecznym przeprawianiu się przez przejazdy kolejowe. Dzięki środkom unijnym na 24 przejazdach stanie nowa sygnalizacja i rogatki. Pierwsze z nich powinny być zamontowane jeszcze jesienią.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To była symulacja?????!!!!

lolo ferrari (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 116 / 96

Podobno po reanimacji ożyły dwa manekiny!!!;-)))))

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
po co symulacje

kali (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 122 / 99

wystarczy upublicznić zdjęcia z prawdziwych wypadków..te drastyczne też.No,ale tu ktoś musiał wziąść pieniądze za pokaz.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo