Strażnicę sprzedam tanio

  Strażnicę sprzedam tanio

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do kupienia są budynki, pawilony i różne wiaty. Strażnicy graniczni opuścili je po Schengen.
  Na sprzedaż wystawione zostaną wkrótce strażnice w Radomierzycach, Łagowie i Bielawie Dolnej oraz budynki po przejściu granicznym w Zgorzelcu. Wojewoda dolnośląski właśnie przekazał majątek po straży granicznej powiatowi zgorzeleckiemu. Teraz to starosta odpowiada za stan techniczny i wykorzystanie całej infrastruktury przejść. Powiatowi samorządowcy nie mają jednak pomysłu, co z tym majątkiem zrobić i wybrali najprostsze rozwiązanie: sprzedać.
  - Wkrótce przygotujemy do sprzedaży zarówno budynki po przejściu granicznym, jak i strażnicę w Radomierzycach- przyznaje Kazimierz Szczech, wicestarosta zgorzelecki.

  Powiat szuka także kupca na malowniczo położoną stanicę w Bielawie Dolnej, w gminie Pieńsk. Do sprzedaży lub wydzierżawienia są zabudowania po straży granicznej i celnikach w Zgorzelcu, w tzw. trójkącie, czyli tuż przy moście granicznym im. Jana Pawła II.

  Na nowego właściciela czeka także przepiękna i niedawno wyremontowana willa w Łagowie, w której kiedyś mieściło się schronisko PTTK, a przez ostatnie lata specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. Starostwo pozbywa się także kilkunastu działek niezabudowanych w samym Zgorzelcu.
  - W sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na drogi, na oświatę, nie ukrywamy, że przychody ze sprzedaży tego majątku będą dla nas bardzo poważnym wzmocnieniem finansowym - mówi Szczech.

  Pozostałe samorządy również ostrzą sobie zęby na to, co pozostało po strażnikach granicznych. Gmina Leśna chciałaby np. przejąć 5 pawilonów, wiaty, szlabany, progi zwalniające i maszty z przejścia granicznego Miłoszów. W Czerniawie sześcioma pawilonami i wiatą jest zainteresowany samorząd Świeradowa-Zdroju, ale chce je mieć także gmina wiejska Lubań.

  W Bogatyni pozostało osiem kontenerów granicznych. We wrześniu być może przejmie je w zarząd Łużycki Oddział Straży Granicznej.
  W Zawidowie samorząd ma ochotę na pomieszczenia po straży granicznej, które mają węzeł sanitarny.

  - Chciałbym zrobić w nich mieszkania socjalne - nie ukrywa burmistrz Zawidowa Józef Sontowski. W grudniu będzie wiedział, czy tak się stanie.
  Na granicy z Czechami najwięcej emocji wzbudzają pawilony na przejściu w Kudowie-Zdroju. Chętnie wzięłaby je gmina. Ale chcą je także Izba Celna i Sudecki Oddział Straży Granicznej. Kto je ostatecznie przejmie, okaże się do końca września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech sprzedają

   mlodywroclaw.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Cóż, liberalizm obecnie nie jest "trendy", ale uważam, że w prywatnych rękach jest większa szansa, aby coś z tego było.
   Z drugiej strony warto byłoby, aby nie wpadło to w rękę ciułaczy-handlarzy,...rozwiń całość

   Cóż, liberalizm obecnie nie jest "trendy", ale uważam, że w prywatnych rękach jest większa szansa, aby coś z tego było.
   Z drugiej strony warto byłoby, aby nie wpadło to w rękę ciułaczy-handlarzy, bo tylko zrobią cepelię; lepiej, żeby zainwestował w to ktoś z pieniędzmi i pomysłem.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama