"Boeing, boeing" - rozrywka tylko na wielki upał

  "Boeing, boeing" - rozrywka tylko na wielki upał

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na pierwszym planie Magda Margulewicz w roli Janet

  Na pierwszym planie Magda Margulewicz w roli Janet ©Kuba Grębski/Wrocławski Teatr Komedia

  Sztuka "Boeing, boeing" Marca Camolettiego została wpisana do księgi Guinnessa za rekordową liczbę wystawień - 17 i pół tysiąca w 55 krajach świata. Wrocławianie będą mogli ją obejrzeć po raz kolejny od wtorku w Teatrze Komedia. Jest tak lekka, że świetnie nadaje się na upał.
  Na pierwszym planie Magda Margulewicz w roli Janet

  Na pierwszym planie Magda Margulewicz w roli Janet ©Kuba Grębski/Wrocławski Teatr Komedia

  Maks (Wojciech Dąbrowski) koncentruje się na życiowym zadaniu: koordynacji wizyt narzeczonych, z których każda uważa, że jest jedyną. Pomaga mu gospodyni Nadia (Dorota Wierzbicka-Matarrelli). Koordynacja godna jest precyzji szwajcarskich zegarmistrzów, ale tylko do momentu, kiedy zawodzą plany lotów i panie pojawiają się w tym samym czasie w mieszkaniu Maksa. Niemka, Amerykanka i Polka są stewardesami.

  Komizm sytuacyjny opiera się na narodowych stereotypach, kreślonych grubą kreską. Niemka zachowuje się niczym żołnierz, Amerykanka jest słodka. Do tego dochodzi stereotyp polskiego inteligenta - kompletnego niezguły, życiowego nieudacznika, prezentowany przez przyjaciela Maksa, Pawła (Krzysztof Grębski) oraz wyraźnie wschodni akcent Nadii, najwyraźniej przybyłej zza Buga.

  Fabuła nie wymaga od widza ani skupienia, ani refleksji. I nie mam nic przeciwko chwili wytchnienia, ale realizatorzy spektaklu przesadzili z klarownością tłumaczenia tego, co dzieje się na scenie. Kiedy Paweł powstrzymuje Maksa przed nierozważnym krokiem, mówi "wielkimi literami" tak długo i cierpliwie, że nawet najmniej pojętny widz zdoła zrozumieć, jakie niebezpieczeństwo grozi bohaterowi.

  Tym razem zabrakło subtelnie nakreślonych postaci i łagodnych scen znanych choćby z przedstawień "Przyjazne dusze" czy "Słoneczni chłopcy".

  "Boeing, boeing" reż. Wojciech Dąbrowski, Paweł Okoński, najbliższe spektakle 14-16 czerwca o godz. 20.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama