Piłka nożna. Puchar Polski: Awans Górnika Wałbrzych [WYNIKI]

Paweł Gołębiowski, JG, PJ
Górnik Wałbrzych wygrał z Okocimskim KS Brzesko w rundzie wstępnej Pucharu Polski po karnych, choć mecz kończył w dziewiątkę. Odpadła za to Ślęza Wrocław, która nie sprostała we Wrocławiu I-ligowej Bytovii Bytów, przegrywając 0:1.

Mecz w Wałbrzychu był wyrównany. Trzeba przyznać, że nie stał na najwyższym poziomie, ale było to znakomite widowisko. Emocji było w nim tyle, że można byłoby obdzielić nimi kilka spotkań. Pierwsi gola strzelili goście, dla których w 34. minucie trafienie zaliczył Arkadiusz Lewiński. Kamil Jarosiński świetnie spisujący się w bramce Górnika był w tej sytuacji bezradny. Zawodnik gości pomimo asysty dwóch obrońców wykorzystał dośrodkowanie po ziemi z prawej strony boiska, i z około metra wpakował piłkę przy słupku do bramki. Stracony gol nie załamał wałbrzyszan, zaatakowali i w 38. minucie jeden z obrońców gości odbił piłkę ręką we własnym polu karnym. Rzut karny wykorzystał Marcin Orłowski. Wynik 1:1 nie uległ już zmianie, pomimo że obydwa zespoły miały okazje do strzelenia bramek. Groźniej atakowali goście, ale Jarosiński spisywał się wyśmienicie. Rozstrzygnięcia nie przyniosła też dogrywka. W niej w 99. minucie Sławomir Orzech i w 105. minucie Dariusz Michalak zobaczyli po drugiej żółtej kartce i w efekcie ukarani czerwonymi kartonikami musieli opuścić boisko. W dogrywce sędzia spotkania jakby się trochę pogubił. Kilka jego decyzji miejscowi odebrali jako stronnicze i niekorzystne dla siebie. Nerwowo zrobiło się na trybunach i na boisku. W piłkarzach Górnika wyzwoliła się chyba sportowa złość. Walczyli bardzo ambitnie i pomimo zmęczenia (mecz z dogrywką w upale) i osłabienia brakiem dwóch zawodników nie dali się pokonać wyżej notowanemu rywalowi. Doprowadzili do serii rzutów karnych, a w niej rewelacyjnie grający Kamil Jarosiński obronił trzy, kolejne jedenastki. A że jednocześnie trzy rzuty karne wykorzystali jego koledzy z drużyny, to szybko stało się jasne, że to Górnik będzie grał dalej w Pucharze Polski. W następnej rundzie, w sobotę, 25 lipca wałbrzyszanie zmierzą się u siebie z I-ligowymi Wigrami Suwałki.

Dużo mniej szczęścia miała Ślęza Wrocław. Dzięki ostatniemu zwycięstwu w Okręgowym Pucharze Polski w tym sezonie wrocławianie przystąpili do rozgrywek o puchar Polski na szcze-blu centralnym. Niestety, podopieczni Grzegorza Kowalskiego już w rundzie wstępnej trafili na I-ligową Bytovię Bytów i przegrali z 0:1, tracąc gola już w piątej minucie.

PUCHAR POLSKI 2015/2016 - runda wstępna
Górnik Wałbrzych - Okocimski KS Brzesko 1:1 (1:1, karne - 3:0)

Bramki: Orłowski 38 k. - Lewiński 33
Karne: 1:0 Sawicki, 1:0 Dziadzio - obroniony, 2:0 Radziemski, 2:0 Wawryka - obroniony, 3:0 Marcin Orłowski, 3:0 Hłuszko - obroniony.

Sędzia: Maciej Mikołajewski (Świebodzin)
Widzów: 300

Górnik: Jarosiński - Oświęcimka, D. Michalak, Orzech, Sawicki - Radziemski, G. Michalak, Morawski (100. Misiak), Śmiałowski, Krzymiński (46. Surmaj) - Orłowski.

Okocimski: Sotnicki - Wawryka, Jacek, Garzeł, Baran - Pyciak, Lewiński, Dziadzio, Jaworśkyj (71. Kasiński), Ślęczka (74. Białkowski) - Hłuszko.

Ślęza Wrocław - Bytovia Bytów 0:1 (0:1)
Bramki:
Wróbel 5.

Sędzia: Paweł Pskit
Widzów: 500

Ślęza: Gąsiorowski - Bohdanowicz, Mądrzejewski, Korytek, Łątka, Molski (67. Traczyk), Kątny, Celuch (81. Jamrozowicz), Niewiadomski (67. Bergier), Jakóbczyk, Rajter.

Bytovia: Laskowski - Wróbel, Bąk, Opałacz, Wilczyński, Okuno, Mandrysz, Jakóbowski, Kort (69. Lisowski), Szewczyk (78. Formela), Surdykowski (87. Klichowicz).

Runda wstępna - pozostałe wyniki: KS Stilon Gorzów Wielkopolski - Kotwica Kołobrzeg 3:2 (Maliszewski 7, Ziajka 25, 90 - Poznański 56, Szubert 88), Rodło Kwidzyn - Flota Świnoujście 3:0 (wo), Gwardia Koszalin - Błękitni Stargard Szczeciński 1:3 (Szymański 45 - Magnuski 20, 25, Pustelnik 65), Resovia - Puszcza Niepołomice 1:2 (Szkolnik 69 k. - Broź 15, 30), Boruta Zgierz - Widzew Łódź 3:0 (wo), Odra Opole - Pogoń Siedlce 0:1 (Wrzesiński 72), Chełmianka Chełm - Siarka Tarnobrzeg 0:1 (Martuś 80), Olimpia Olsztynek - Legionovia Legionowo 1:3 (Różowicz 30 - Kwiatkowski 45, Odunka 69, Ziąbski 89), Grunwald Ruda Śląska - Stal Stalowa Wola 2:4 (po dogrywce: Brzozowski 67, Szpoton 88 k. - Jabłoński 2, Przezak 5, Łanucha 100, Płonka 117), KKS Kalisz - Wisła Puławy 1:4 (Ciesielski 13 - Głaz 9, Lisiecki 33, Sedlewski 45 k., Kanarek 57), Wda Świecie - Limanovia Limanowa 3:0 (wo), Znicz Pruszków - Nadwiślan Góra 0:1 (Ogrocki 60), Stal Mielec - Rozwój Katowice 0:2 (Kozłowski 35, Król 49), ROW Rybnik - MKS Kluczbork 2:0 (Kursa 48 sam., Płonka 76), Wisła Sandomierz - Sandecja Nowy Sącz 0:1 (Dudzic 90), ŁKS Łomża - Raków Częstochowa 2:1 (Kamiński 11, Sadowski 78 - Okińczyc 12), Ursus Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 0:1 (Arak 16), Garbarnia Kraków - GKS Tychy (22.07, godz. 17).

I runda (25-26 lipca)