Ruszyła walka z komarami

  Ruszyła walka z komarami

  Jan Prociak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W tych miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo występowania komarów.

  W tych miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo występowania komarów. ©infografika Maciej Dudzik

  Miasto ma w tym roku na walkę z komarami 386 tys. zł. Rozpoczęły się opryski na Pilczycach, w rejonie budowanego stadionu i wzdłuż rzeki Bystrzycy, na obrzeżach Wrocławia. W tym roku, poza chemią, miasto zastosuje też metody biologiczne, z których wcześniej nie korzystano na dużą skalę.
  W tych miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo występowania komarów.

  W tych miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo występowania komarów. ©infografika Maciej Dudzik

  Czy z powodu majowych przymrozków będzie we Wrocławiu w tym roku mniej komarów? Takie są nadzieje. Ale urząd miasta na wszelki wypadek prowadzi normalne procedury, by insekty nie wygrały na ulicach, w parkach i działkach.

  Podstawą w walce z uciążliwymi owadami jest kontrola ich populacji, popularnie zwana odkomarzaniem. Na zlecenie ratusza zajmuje się nią między innymi Polskie Towarzystwo Biokontroli Komarów, które już od marca sprawdza ilość larw we wrocławskich zbiornikach wodnych. Obszar miasta został podzielony na rejony o powierzchni około 400 ha każdy. Od wyników badań zależy, które z tych miejsc zostaną poddane opryskom.

  Zeszłoroczna powódź sprzyjała rozmnażaniu się insektów. Ale tegoroczne przymrozki budzą nadzieję, że uda się uniknąć uciążliwej nawałnicy.

  Batalią kieruje miejski wydział środowiska i rolnictwa. Walka z komarami prowadzona jest tam metodami chemicznymi i biologicznymi. Coraz częściej odchodzi się bowiem od stosowania chemicznych środków owadobójczych (insektycydy), na które owady mogą się uodparniać, zmniejszając tym samym skuteczność ich działania. Za to w ostatnich latach wzrasta znaczenie biokontroli. Przykładem tego typu działań jest stosowanie preparatów zawierających bakterie, atakujące komarze larwy.

  Poza środkami chemicznymi i preparatami biologicznymi naszym sojusznikiem w walce z uciążliwą plagą komarów mogą być... ryby żywiące się komarzymi larwami. Stąd zarybianie miejsc, w których jest ich dużo.

  Insekty z grupy Culicidae, jak brzmi naukowa nazwa pospolitego komara, potrafią odebrać radość z najmilszego spotkania na świeżym powietrzu. Wraz z wakacyjną pogodą pojawia się bzyczenie, ukąszenia i swędzące bąble. Problem dotyczy całego Wrocławia, ale zwykle są priorytety. Gdzie w tym roku?

  Służby miejskie zajmą się szczególnie terenem wokół budowanego na Pilczycach stadionu piłkarskiego, który pod tym kątem jest monitorowany i zabezpieczany od dwóch lat. Jak widać, również latający kibice będą mieli problem z dostaniem się na Euro. Pozostałym pozostaje nadzieja, że przeszkadzać im będzie co najwyżej brzęczenie wuwuzeli.

  Walcz sam

  Oto kilka działań, które mogą nam pomóc w przetrwaniu komarzej nawałnicy:
  - zabezpieczyć okna moskitierą
  - kupić elektroniczny odstraszacz komarów, który skuteczny jest w małych pomieszczeniach
  - używać kremów i emulsji do opalania (komar lubi suchą skórę)
  - zażywać witaminę B-complex przed wyjściem z domu
  - smarować skórę sokiem z cytryny

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POjeby

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 52

   na jakie komary przecież w tym roku nie ma komarów . w tamtym napierdalały jak wściekłe yo huja sie pryskało a w tym nie ma nic to pryskaja. POjebało ich już całkiem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To będzie odlot

   Czechy24 com pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 56

   latanie na maxa http://www.czechy24.com.pl/aktualnosci/263-lotniczy-piknik.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIESTETY!

   Pewnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 55

   Największą wylęgarnią komarów są...ogrody działkowe. Tworzone oczka wodne, zbiorniki na tzw. deszczówkę, a także pozostawione wiadra i wiadereczka, w których zbiera się po opadach woda, są...rozwiń całość

   Największą wylęgarnią komarów są...ogrody działkowe. Tworzone oczka wodne, zbiorniki na tzw. deszczówkę, a także pozostawione wiadra i wiadereczka, w których zbiera się po opadach woda, są wylęgarnią komarów. Powinniśmy sami sobie pomagać w walce z bzykającymi owadami.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   racja

   skutecznie i ekologicznie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 31

   dlatego tak ważne jest aby w okolicy było jak najwięcej naturalnych wrogów komarów - nietoperze, jerzyki, jaskółki. Wystarczy zawiesić kilka odpowiednio dobrzanych budek, zeby pożegnać się z...rozwiń całość

   dlatego tak ważne jest aby w okolicy było jak najwięcej naturalnych wrogów komarów - nietoperze, jerzyki, jaskółki. Wystarczy zawiesić kilka odpowiednio dobrzanych budek, zeby pożegnać się z problemem. Takie rozwiązanie wprowadził np. gdańsk, propagują je parki krajobrazowe, kluby przyrodników i instytucje komercyjne, np. http://www.kbprojekt.pl/katalog.php?op=Budki_dla_ptakow
   Takie opryski przynoszą więcej szkody niż pożytku!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żle ,trzeba sadzawki zarybiać

   trzeba pomysleć (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 47

   karasiem i leszczem. przysmakiem tych ryb sa larwy komarów , wyjdzie taniej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisze się Swojczyce.

   z_wojnowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 47

   Nie wiem skąd ta mapka i kto ją robił ale fajnie jakby się trochę nauczył nazewnictwa osiedli we Wrocławiu. Pisze się "Swojczyce" a nie "Swojszyce".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama