Ważne
  Obchody z aferą w tle

  Obchody z aferą w tle

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Lubinie zorganizowano obchody 26. rocznicy zbrodni lubińskiej. W niedzielę odprawiono uroczystą mszę świętą. Złożono też kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina '82.
  W czasie uroczystości doszło do pewnego zgrzytu. Działacze Solidarności złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem przed rozpoczęciem mszy. Pozostali uczestnicy zgodnie z oficjalnym programem złożyli kwiaty po wyjściu z kościoła.

  Jak ustaliliśmy, Solidarność postanowiła zbojkotować oficjalne obchody, ponieważ nie zgadza się z niektórymi nazwiskami na liście osób, które prezydent RP Lech Kaczyński uhonorował w związku z rocznicą odznaczeniami za zasługi w czasie stanu wojennego.

  W dodatku Solidarności o przyznanych odznaczeniach oficjalnie nie powiadomiono. Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność, nie potwierdził wprost naszych informacji, ale powiedział:
  - Nie pozwolimy się traktować instrumentalnie.

  Na liście odznaczonych przez prezydenta RP znalazło się 25 nazwisk, m.in. Mirosława Gojdzia, Adama Myrdy, Bogdana Nucińskiego.
  31 sierpnia 1982 roku na ulicach Lubina doszło do zamieszek. Od kul milicji i ZOMO zginęły 3 osoby.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo