Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o fabrykę pater i noży

Zygmunt Mułek
Patery i sztućce z legnickiej Hefry trafiały na stoły polskich ambasad na całym świecie
Patery i sztućce z legnickiej Hefry trafiały na stoły polskich ambasad na całym świecie Piotr Krzyżanowski
Firma z wieloletnią tradycją przynosi straty. Obecnie zadłużona jest na ponad 9 mln zł. Być może już we wrześniu Hefra przestanie produkować sztućce.

Zakłada to m.in. program restrukturyzacyjny, zatwierdzony przez Radę Nadzorczą KGHM Ecoren - właściciela Hefry.

Według tego programu, na bazie galwanizerni z Hefry, jeszcze w tym roku powstanie kolejny oddział Ecorenu. Lubińska firma planuje odkupić od Hefry, swojej spółki córki, większość majątku i zapasy magazynowe.

W Hefrze pracuje 95 osób. Rocznie wytwarzają około 270 tys. srebrnych sztućców oraz patery, które trafiały m.in. do polskich ambasad. Te ekskluzywne wyroby są jednak dosyć drogie: komplet sztućców kosztuje od tysiąca nawet do 15 tys. zł.
- Chociaż srebrne i posrebrzane sztućce Hefry leżą na stołach wszystkich polskich ambasad na świecie, produkcja tej firmy padła ofiarą rynku zalewanego przez azjatycką tandetę - mówi Grzegorz Bigosiński, dyrektor handlu KGHM Ecoren.

Pracownicy zamierzają walczyć o swój zakład.
- Jesteśmy optymistami i myślę, że utworzymy spółkę pracowniczą - twierdzi przedstawicielka załogi Anna Drzewi. - Chcemy nadal tu pracować i uważamy, że jesteśmy w stanie się utrzymać. Liczymy też, że bogaty właściciel stworzy nam korzystne warunki zakupu Hefry.

Prezes Hefry Aleksander Zaremba przekonuje, że jest jeszcze za wcześnie na mówienie o zaprzestaniu produkcji. Według niego program restrukturyzacyjny ma na celu oddłużenie spółki. Dopiero potem można będzie mówić o kontynuowaniu produkcji.

- Wielokrotnie prowadziliśmy negocjacje związane ze sprzedażą Hefry. Niestety, te procesy zakończyły się fiaskiem - tłumaczy Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. - Opracowaliśmy program restrukturyzacji, który pozwoli na najkorzystniejsze rozwiązanie tej sytuacji. Jednym z nich jest powołanie spółki pracowniczej, która przejmie akcje Hefry. I na bazie jej majątku będzie wytwarzała platery. Prezes zapewnia, że rozmowy są konkretne.

- Zapewniam, że naszym celem nie jest likwidacja tej firmy - dodaje Mariusz Bober.
Program restrukturyzacyjny będzie wprowadzony w ciągu trzech najbliższych miesięcy. KGHM Ecoren przejmie pracowników obsługujących galwanizernię. Co się stanie z pozostałymi, zależeć będzie od powołania spółki pracowniczej bądź sprzedaży zakładu.

KGHM kupił

Część akcji Hefry w 2000 roku nabył fundusz KGHM Metale. Dzisiaj w blisko stu procentach należy do KGHM Ecoren, funkcjonując już w ramach miedziowego holdingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska