W wolnych chwilach niosą ratunek

  W wolnych chwilach niosą ratunek

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wolontariusze pomagają ofiarom wypadków na A4. Na miejscu są często szybciej niż pogotowie.
  Małgorzata Zarzycka, pedagog szkolny z podstawówki na Oporowie, w piątki po pracy nie ma czasu na odpoczynek. Wkłada czerwony strój ratownika i jedzie do Bielan Wrocławskich, gdzie czeka karetka.

  Pani Małgorzata jest jednym z 20 wolontariuszy wrocławskiej fundacji "Szansa", którzy udzielają pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach na dolnośląskim odcinku autostrady A4.
  Robią to jako jedyni w regionie.
  - I chyba jedyni w kraju - twierdzi Robert Dechnik, szef działającej od kilku lat fundacji. Niedawno oficjalnie zostali włączeni w system ratownictwa medycznego, dzięki temu za dwa tygodnie dostaną własną częstotliwość radiową.

  Wolontariusze dyżurują w piątki i niedziele. Mają dwie karetki i stały kontakt z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Są niezastąpieni, gdy w mieście brakuje wolnej karetki.
  Gdy dostają sygnał, że na autostradzie lub w pobliżu wydarzył się wypadek i ktoś ucierpiał, od razu jadą na miejsce. Pomagają rannym, dopóki nie przyjedzie karetka pogotowia, albo śmigłowiec ratunkowy z lekarzem.

  Pracują nie tylko przy wypadkach. Niedawno wezwano ich do Kobierzyc. 14-letnia dziewczynka wróciła z festynu do domu z atakiem duszności. Wszystkie karetki były w trasie. Na ratunek przyjechali wolontariusze. Gdy później na miejscu zjawili się zawodowcy, dziewczyna czuła się już świetnie.
  Oprócz ratowników medycznych w fundacji pracują studenci, nauczycielka wuefu, pedagog, a nawet urzędniczka. Wszyscy ukończyli kursy udzielania pierwszej pomocy.

  - Dzięki temu zajęciu bardzo się zmieniłam. Nabrałam pokory wobec życia i większego szacunku do ludzi. Najwspanialsze jest to, że można pomóc w tragedii, nie stoi się z boku - podkreśla Małgorzata Zarzycka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama