Czy wojewoda słusznie zamknął stadion Śląska

  Czy wojewoda słusznie zamknął stadion Śląska

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Odpalenie racy na meczu to przestępstwo. Grozi za nie nawet pięć lat więzienia

  Odpalenie racy na meczu to przestępstwo. Grozi za nie nawet pięć lat więzienia ©Piotr Krzyżanowski

  Z analizy dokumentów wynika, że najpierw policja opowiedziała wojewodzie o zdarzeniu sprzed pół roku, którego w ogóle nie zbadała, a dopiero po decyzji wojewody i naszym artykule zapytała klub, czy do tego zdarzenia doszło.
  Odpalenie racy na meczu to przestępstwo. Grozi za nie nawet pięć lat więzienia

  Odpalenie racy na meczu to przestępstwo. Grozi za nie nawet pięć lat więzienia ©Piotr Krzyżanowski

  Chodzi o wniosek policji o zamknięcie dla kibiców stadionu Śląska Wrocław na mecz 14 maja z GKS Bełchatów. Przypomnijmy, że wniosek policja złożyła do wojewody 11 maja. Powodem były "powtarzające się przypadki zakłócania porządku" przez kibiców Śląska Wrocław.

  Jednym z owych przypadków miało być odpalenie petardy hukowej podczas meczu na stadionie przy Oporowskiej 30 października ubiegłego roku.
  To ważne, bo to jedyny z pięciu "przypadków zakłócania porządku", do którego dojść miało na stadionie we Wrocławiu. Pozostałe to naganne zachowania kibiców z Wrocławia poza wrocławską areną, na meczach wyjazdowych.

  Policja nie wszczęła śledztwa w sprawie incydentu z 30 października. Choć takie zdarzenie to poważne przestępstwo, grozi za nie 5 lat więzienia. O tym, że nie ma śledztwa, napisaliśmy w wydaniu, które ukazało się 17 maja. Tego samego dnia Komendant Miejski Policji podpisał pismo do Śląska Wrocław z pytaniami o zdarzenie z 30 października. Jedno z nich: "Czy materiały pirotechniczne zostały odpalone w czasie imprezy masowej?".

  W sprawie zdarzenia z 30 października śledztwo wszczęła prokuratura. Ale nie na podstawie materiałów policji, lecz po lekturze naszego artykułu. Klub uważa, że petardę odpalono po meczu i poza stadionem.

  Rzecznik policji tłumaczył nam, że o zdarzeniu funkcjonariusze dowiedzieli się, przygotowując wniosek do wojewody. Jak to jednak możliwe, że policja prosi wojewodę o zamknięcie stadionu, bo jest tam niebezpiecznie, a jako argument podaje informację o przestępstwie, na które nie ma dowodów, bo dopiero wszczyna śledztwo?

  Rzecznik wojewody Jarosław Perduta przekonuje, że argumenty, jakie policja podała w swoim wniosku, wystarczyły do podjęcia decyzji o zamknięciu stadionu. Przypomina, że wojewoda po otrzymaniu wniosku poprosił policję o dodatkowe informacje i dostał je. I to dało podstawę do zamknięcia stadionu. - Innej decyzji wojewoda nie mógł podjąć - powiedział nam rzecznik Perduta.

  Śląsk Wrocław odwołał się już do ministra spraw wewnętrznych i administracji od decyzji wojewody o zamknięciu stadionu. Minister ma dwa tygodnie na odpowiedź. Jeśli decyzję wojewody utrzyma w mocy, to klub będzie mógł odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Później od jego wyroku można się będzie odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  W swoim odwołaniu Śląsk Wrocław wskazuje m.in. na to, że do zdarzeń, które były podstawą zamknięcia stadionu, doszło nie we Wrocławiu, lecz na meczach wyjazdowych. Czyli na obcych stadionach, na których ochronę wrocławski klub nie ma żadnego wpływu. Wrocławski klub przypomina też, że stadion Śląska został uznany za najbezpieczniejszy w ekstraklasie.

  Czy policja wiedziała, co się stało?

  We wniosku policji do wojewody o zamknięcie stadionu napisano o "powtarzających się przypadkach zakłócania porządku (...) w tym popełniania przestępstw polegających na wnoszeniu na teren imprezy masowej środków pirotechnicznych".

  Punkt drugi uzasadnienia wniosku: "Decyzją Komisji Ligi Śląsk Wrocław został ukarany karą finansową za wniesienie i odpalenie środków pirotechnicznych w dniu 30.10.2010 w trakcie meczu pomiędzy Śląskiem Wrocław i Zagłębiem Lubin".

  Tydzień po złożeniu wniosku, już po rozegraniu meczu przy pustych trybunach, Śląsk dostał od policji pismo z pytaniem: "Czy materiały pirotechniczne rzeczywiście zostały odpalone na terenie odbywania się imprezy masowej?".

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ANTY_PO_FRONT

   NIGDY WIĘCEJ KOMUNIZMU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Donaldzie Tusku ty rządzisz PO białorusku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Janie stadion to nie teatr

   miron

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Cytat:
   Stadion jest dla mężczyzn, którzy gwałtownie reagują na to co się dzieje na boisku. Klną ludzie na ulicy w tramwaju, w szkole, w domu, klną też dzieci w przedszkolu ... tacy jesteśmy jako...rozwiń całość

   Cytat:
   Stadion jest dla mężczyzn, którzy gwałtownie reagują na to co się dzieje na boisku. Klną ludzie na ulicy w tramwaju, w szkole, w domu, klną też dzieci w przedszkolu ... tacy jesteśmy jako społeczeństwo, więc klniemy też na stadionie. Jak ktoś chce spokoju to polecam teatr, operę...


   Odróżnijmy gwałtowną reakcję i spontaniczne przekleństwo które większości normalnym kibicom też się zdarza na stadionie w przypływie emocji od zorganizowanego i zsynchronizowanego rzucania bluzgami typu - "jeb... pzpn" przez cały sektor.

   Druga sprawa to wspomniany tramwaj, ulica, szkoła, przedszkole... jakoś nie widuję staruszek wchodzących chordami do tramwaju rzucających mięsem na lewo i prawo, nie pamiętam z czasów szkolnych żeby nauczycielki "wzbogacały" swoje nauki jakimiś przekleństwami, do przedszkola nie chodziłem ale też jakoś nie wyobrażam sobie miotającej przekleństwami przedszkolanki.

   Za to bardzo łatwo znaleźć mi multum przykładów gdzie młodociane towarzystwo ma w głębokim poważaniu zasady przyzwoitości i czy to na ulicy, w tramwaju czy w szkole… klnie ile wlezie.

   Więc nie podoba mi się, że wrzucasz mnie do tego samego worka mówiąc, że „tacy jesteśmy jako społeczeństwo”. Proszę Cię, mów za siebie.
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Panie Janie stadion to nie teatr

   aa.6

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Stadion jest dla mężczyzn, którzy gwałtownie reagują na to co się dzieje na boisku. Klną ludzie na ulicy w tramwaju, w szkole, w domu, klną też dzieci w przedszkolu ... tacy jesteśmy jako...rozwiń całość

   Stadion jest dla mężczyzn, którzy gwałtownie reagują na to co się dzieje na boisku. Klną ludzie na ulicy w tramwaju, w szkole, w domu, klną też dzieci w przedszkolu ... tacy jesteśmy jako społeczeństwo, więc klniemy też na stadionie. Jak ktoś chce spokoju to polecam teatr, operę...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez bluzgania

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Jak bedzie bez bluzgania to wezme rodzinę. oby jak najszybciej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez bluzgania

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   jak bedzie bez bluzgania to wezme rodzinę. oby jak najszybciej. zycietowiecej.com

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będzie trzeba zapłacić

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Sprawa jest prosta, jeśli papuga wynajęta przez klub wykaże, że nie było wystarczających podstaw do zamknięcia, to trzeba będzie zapłacić odszkodowanie, a najlepiej ze środków urzędu wojewódzkiego,...rozwiń całość

   Sprawa jest prosta, jeśli papuga wynajęta przez klub wykaże, że nie było wystarczających podstaw do zamknięcia, to trzeba będzie zapłacić odszkodowanie, a najlepiej ze środków urzędu wojewódzkiego, tak aby musieli tę kwotę zaoszczędzić a jak to zrobią to teraz powinien być ich problem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ta władza staje się niebezpieczna

   stawo73 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Najpierw zamyka się stadiony w Warszawie i Poznaniu, bo doszło do burdy na stadionie ...w Bydgoszczy(notabene dzisiaj coraz więcej faktów przemawia za tym ,że była to prowokacja), później ten sam...rozwiń całość

   Najpierw zamyka się stadiony w Warszawie i Poznaniu, bo doszło do burdy na stadionie ...w Bydgoszczy(notabene dzisiaj coraz więcej faktów przemawia za tym ,że była to prowokacja), później ten sam los czeka stadion w Łodzi za ... wznoszenie antyrządowych haseł. Policja we Wrocławiu dostaje polecenie wyłapywania ludzi z nieprzychylnymi władzy transparentami, a kibice Jagielonii zostają zatrzymani i ukarani 500 złotowymi mandatami za skandowanie „Donald matole twój rząd obalą kibole”. Straż miejska w Warszawie gasi znicze zapalone w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej i usuwa pozostawione tam przez ludzi kwiaty. Następnie brutalnie rozprawia się z dwoma protestującymi tam członkami stowarzyszenia „Solidarni 2010” w wyniku czego jeden z nich doznaje wstrząsu mózgu i uszkodzenia kręgosłupa. „Nieznani sprawcy” dokonują ataków hakerskich na niezależne portale informacyjne, a ABW wkracza do domu twórcy strony Anykomor.pl, zaś solidaryzujących się z nim demonstrantów na górze Świętej Anny policja zatrzymuje...
   Jeśli dodać do tego skokowy wzrost liczby podsłuchów i wniosków o bilingi do firm telekomunikacyjnych, ustanowienie prawa(choć raczej lewa) pozwalających władzom na odbieranie rodzicom dzieci czy trzykrotne próby przepchnięcia ustawy o cenzurze internetu, to naprawdę robi się niebezpiecznie.

   W tym kontekście skupianie się na sprawie jakiejś petardy, która była tylko zwykłym pretekstem, a nie rzeczywistym powodem do zamknięcia stadionu Śląska jest zwykłym zawężaniem sprawy do jakiegoś mało istotnego incydentu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na mecze we Wrocławiu chodzą rodziny z dziećmi!

   WKS! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Od dłuższego czasu doping i atmosfera na meczach jest wzorowa! Nie dochodziło do żadnych wybryków a tu nagle taka nagroda, od nie myślącego pana wojewody! Ta decyzja jest niewychowawcza i stanowczo...rozwiń całość

   Od dłuższego czasu doping i atmosfera na meczach jest wzorowa! Nie dochodziło do żadnych wybryków a tu nagle taka nagroda, od nie myślącego pana wojewody! Ta decyzja jest niewychowawcza i stanowczo protestuje, że mi i moim dzieciom i innym podobnym kibicom zabroniono dopingować swoją drużynę na stadionie w bezprawny sposób zamykając go!!!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Do Deqwesx

   aa.6

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Ostatnio we Wrocławiu regularnie dochodzi do napadów na placówki bankowe. Czy według twojego rozumowania komendant z wojewodą powinni zamknąć wszystkie placówki bankowe w okolicy do czasu aż...rozwiń całość

   Ostatnio we Wrocławiu regularnie dochodzi do napadów na placówki bankowe. Czy według twojego rozumowania komendant z wojewodą powinni zamknąć wszystkie placówki bankowe w okolicy do czasu aż zarządy banków zapewnią bezpieczeństwo klientom, pracownikom i okolicznym mieszkańcom? Analogicznie do zamykania stadionów tak właśnie powinna wyglądać walka rządu z regularnymi napadami na banki we Wrocławiu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pięknie

   djaoie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   To jest jeszcze prawo, czy już może lewo?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama