Ważne
  Świeradów-Zdrój: Naukowcy z PWr wycisną gaz, który uleczy...

  Świeradów-Zdrój: Naukowcy z PWr wycisną gaz, który uleczy kuracjuszy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak wygląda leczenie nadciśnienia dwutlenkiem węgla w Kudowie-Zdroju

  Tak wygląda leczenie nadciśnienia dwutlenkiem węgla w Kudowie-Zdroju ©ZUK

  Dobra wiadomość dla kuracjuszy i turystów. W Świeradowie wkrótce będzie można leczyć nadciśnienie, choroby serca i reumatyzm za pomocą dwutlenku węgla. Gaz uzyska się z wody zdrojowej. Naukowcy już pracują nad projektem specjalnej instalacji. W tym tygodniu Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa podpisało w tej sprawie umowę z Politechniką Wrocławską.
  Tak wygląda leczenie nadciśnienia dwutlenkiem węgla w Kudowie-Zdroju

  Tak wygląda leczenie nadciśnienia dwutlenkiem węgla w Kudowie-Zdroju ©ZUK

  - To nowatorski projekt. Sami jesteśmy ciekawi, jak się sprawdzi - przyznaje prof. Tadeusz Przylibski z Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej.

  Wspólnie z dr. Stanisławem Żakiem przez rok badali możliwości wyodrębnienia z wody zdrojowej dwutlenku węgla. Okazało się to możliwe. Dzięki temu gaz będzie wkrótce używany do leczenia kuracjuszy, a wodę pozbawioną CO2 będą mogli pić turyści.


  - To wzbogaci ofertę zdroju. Dziś korzystamy już z odmładzających właściwości innego gazu, radonu - wyjaśnia Dorota Giżewska, prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.

  Dwutlenek węgla jest już wykorzystywany do zabiegów przez Zespół Uzdrowisk Kłodzkich. Tam jednak pobiera się go wprost znad lustra wody źródlanej. Oprócz zabiegów leczniczych, jest także stosowany do gazowania wody mineralnej produkowanej przez ZUK.

  - Kąpiele gazowe cieszą się sporą popularnością - mówi Ewa Skowron, rzecznik ZUK. Pacjenci przyznają, że zabiegi z CO2 pomagają w leczeniu nadciśnienia. - Po zabiegu lepiej się czuję. Często jeżdżę też na leczenie do Świeradowa i tam również chętnie skorzystałabym z gazowych kuracji - mówi Kazimiera Kucharczyk z Legnicy.

  Inne uzdrowiska też szukają sposobów na wykorzystanie wody nie tylko do zabiegów. Uzdrowisko Cieplice w Jeleniej Górze korzysta z innego rodzaju wód i nie może wyodrębniać z nich gazu. Uruchomiło za to system, dzięki któremu woda geotermalna z głębi ziemi jest wykorzystywana do ogrzewania budynków. Wcześniej gorące źródła zasilały jedynie baseny i gabinety zabiegowe.
  - Dzięki temu mamy spore oszczędności - mówi Robert Moskwa, dyrektor marketingu w Uzdrowisku Cieplice.

  Aby móc ogrzewać budynki gorącą wodą, konieczna była modernizacja węzła cieplnego. Dzięki temu woda z głębi ziemi mogła trafić do instalacji centralnego ogrzewania. Kosztowało to 400 tys. zł.
  Źródlaną wodę wykorzystują też firmy. - Nasz sklep od 10 lat ogrzewamy za pomocą pomp ciepła. Dzięki temu koszty ogrzewania spadły o 60 procent - mówi Lesław Szczurek, właściciel sklepu Agrol w Kłodzku.

  Na podwórku wokół Agrolu zakopano 600 metrów rur. Taka sieć pobiera ciepło z gleby, które jest kumulowane w specjalnym kolektorze. Trafia do sieci c.o. i podgrzewa wodę w kranach.

  Z pomp ciepła, które tłoczą gorącą wodę, korzystają też hotele. Tak robi m.in. hotel Las w Piechowicach. Jego właściciel Eugeniusz Zielenkiewicz pierwszy w regionie zastosował ten ekologiczny system. Dziś gorąca woda z wnętrza ziemi ogrzewa prawie cały hotel.

  Mariusz Junik

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @sara

   sss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   jakby sie nie opłacało, to by tego nie robili.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabójcze promieniowanie.

   Krycha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 6

   """"""Dziś korzystamy już z odmładzających właściwości innego gazu, radonu - wyjaśnia Dorota Giżewska, prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa. """""

   Proszę panią, toż to radioaktywne jest! Nie...rozwiń całość

   """"""Dziś korzystamy już z odmładzających właściwości innego gazu, radonu - wyjaśnia Dorota Giżewska, prezes Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa. """""

   Proszę panią, toż to radioaktywne jest! Nie słyszała pani jak w zeszłym roku policja zamykała w areszcie posiadaczy okazów rudy uranowej?! A pani tu do chorych ludzi z promieniowaniem?! Chce pani iść do więzienia na osiem lat?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki jest Koszt instalacji?

   sara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 28

   czy sie oplaca? jezeli nic nie kosztuje to mozna ogrzewac cala Polske za darmo!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo