Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Na Rynku stanął kontrowersyjny pomnik (FILM)

Marta Wróbel
Materiały prasowe ZPAP-u
Ma ponad 4,5 metra wysokości i jest pierwszym w Polsce pomnikiem na biegunach. We wtorek na wrocławskim Rynku odsłonięto pomnik Artysty Plastyka autorstwa Piotra Wieczorka, prezesa wrocławskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Jednak niektórym pomnik kojarzy się bardzo dwuznacznie.

Dzieło powstało z okazji obchodów 100-lecia ZPAP-u w Polsce i 65-lecia wrocławskiego oddziału związku. Wykonany m.in. z drewna i stali pomnik to palec w okularach, który stoi na krześle. Niektórym może kojarzyć się dwuznacznie.

- Nie taki był mój zamiar. Palec to symbol naszej, czyli artystów, pracy. Jest w okularach, bo przez nie patrzymy na świat, a na biegunach, bo życie artystów bywa niepewne. Jest też moim komentarzem do wrocławskiej "pomnikowej biegunki". Dziś wiele osób w mieście chce przecież mieć swój pomnik - wyjaśnia Piotr Wieczorek.

Pomnik będzie stał w Rynku przynajmniej do 13 czerwca, czyli do dnia, kiedy do Wrocławia przyjedzie międzynarodowa komisja, która będzie oceniać stan przygotowań miasta do walki o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

- Być może dłużej, to już zależy od Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego - mówi Wieczorek.
W ramach obchodów jubileuszu do piątku zostanie otwartych 14 wystaw. W Muzeum Narodowym do 12 czerwca można oglądać ekspozycję prac 43 nieżyjących artystów, byłych członków ZPAP-u, m.in. Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej.

Natomiast dziś o godz. 17 w Muzeum Miejskim w Arsenale odbędzie się wernisaż wystawy czynnych artystów, zrzeszonych we wrocławskim oddziale związku, takich jak Marlena Promna i Tomasz Pietrek. 19 maja o godz. 16 w Galerii BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza 32) rozpocznie się "Klaser Koleżeński".
- Inicjatywa potrwa kilka dni. Chcemy zrobić zdjęcia artystom, a potem wydać je w formie albumu - tłumaczy szef wrocławskiego oddziału związku.

Jubileusz to też inne wystawy, m.in. w BWA Awangarda, BWA Szkła i Ceramiki, a także w siedmiu galeriach na Jatkach. W piątek od godz. 17 zacznie się maraton po galeriach. Może w nim wziąć udział bezpłatnie każdy chętny.

Wybór Jatek to nie przypadek, bo to właśnie tam od 1992 r. mieści się siedziba wrocławskiego ZPAP-u. I to dzięki związkowi uliczka nabrała artystycznego charakteru i stała się turystyczną atrakcją miasta.
Pomysłodawcą powstania pomnika ku Czci Zwierząt Rzeźnych na ul. Stare Jatki był Piotr Wieczorek. Odlane z brązu koza, królik, gęś, kogut i świnia przypominają o historii wrocławskiej ulicy, na której kiedyś znajdowały się rzeźnie.

Wrocławski ZPAP ( właściwie był to wtedy oddział Związku Zawodowego Artystów Plastyków) powstał w 1946 r. dzięki jedenastoosobowej grupie artystów. Przewodził im Eugeniusz Geppert. Dziś związek ma 471 członków. ZPAP nie tylko prowadzi galerie na Jatkach, także M Odwach i Na Solnym.
Organizuje też artystyczne plenery na Dolnym Śląsku, dofinansowuje wystawy, przyznaje swoją nagrodę i pomaga młodym twórcom w artystycznym starcie.

Zobacz program obchodów jubileuszu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Na Rynku stanął kontrowersyjny pomnik (FILM) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska