Wrocław: Na Rynku stanął kontrowersyjny pomnik (FILM)

  Wrocław: Na Rynku stanął kontrowersyjny pomnik (FILM)

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ma ponad 4,5 metra wysokości i jest pierwszym w Polsce pomnikiem na biegunach. We wtorek na wrocławskim Rynku odsłonięto pomnik Artysty Plastyka autorstwa Piotra Wieczorka, prezesa wrocławskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Jednak niektórym pomnik kojarzy się bardzo dwuznacznie.
  Wrocław: Na Rynku stanął kontrowersyjny pomnik (FILM)

  ©Materiały prasowe ZPAP-u

  Dzieło powstało z okazji obchodów 100-lecia ZPAP-u w Polsce i 65-lecia wrocławskiego oddziału związku. Wykonany m.in. z drewna i stali pomnik to palec w okularach, który stoi na krześle. Niektórym może kojarzyć się dwuznacznie.

  - Nie taki był mój zamiar. Palec to symbol naszej, czyli artystów, pracy. Jest w okularach, bo przez nie patrzymy na świat, a na biegunach, bo życie artystów bywa niepewne. Jest też moim komentarzem do wrocławskiej "pomnikowej biegunki". Dziś wiele osób w mieście chce przecież mieć swój pomnik - wyjaśnia Piotr Wieczorek.  Pomnik będzie stał w Rynku przynajmniej do 13 czerwca, czyli do dnia, kiedy do Wrocławia przyjedzie międzynarodowa komisja, która będzie oceniać stan przygotowań miasta do walki o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

  - Być może dłużej, to już zależy od Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego - mówi Wieczorek.
  W ramach obchodów jubileuszu do piątku zostanie otwartych 14 wystaw. W Muzeum Narodowym do 12 czerwca można oglądać ekspozycję prac 43 nieżyjących artystów, byłych członków ZPAP-u, m.in. Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej.

  Natomiast dziś o godz. 17 w Muzeum Miejskim w Arsenale odbędzie się wernisaż wystawy czynnych artystów, zrzeszonych we wrocławskim oddziale związku, takich jak Marlena Promna i Tomasz Pietrek. 19 maja o godz. 16 w Galerii BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza 32) rozpocznie się "Klaser Koleżeński".
  - Inicjatywa potrwa kilka dni. Chcemy zrobić zdjęcia artystom, a potem wydać je w formie albumu - tłumaczy szef wrocławskiego oddziału związku.

  Jubileusz to też inne wystawy, m.in. w BWA Awangarda, BWA Szkła i Ceramiki, a także w siedmiu galeriach na Jatkach. W piątek od godz. 17 zacznie się maraton po galeriach. Może w nim wziąć udział bezpłatnie każdy chętny.

  Wybór Jatek to nie przypadek, bo to właśnie tam od 1992 r. mieści się siedziba wrocławskiego ZPAP-u. I to dzięki związkowi uliczka nabrała artystycznego charakteru i stała się turystyczną atrakcją miasta.
  Pomysłodawcą powstania pomnika ku Czci Zwierząt Rzeźnych na ul. Stare Jatki był Piotr Wieczorek. Odlane z brązu koza, królik, gęś, kogut i świnia przypominają o historii wrocławskiej ulicy, na której kiedyś znajdowały się rzeźnie.

  Wrocławski ZPAP ( właściwie był to wtedy oddział Związku Zawodowego Artystów Plastyków) powstał w 1946 r. dzięki jedenastoosobowej grupie artystów. Przewodził im Eugeniusz Geppert. Dziś związek ma 471 członków. ZPAP nie tylko prowadzi galerie na Jatkach, także M Odwach i Na Solnym.
  Organizuje też artystyczne plenery na Dolnym Śląsku, dofinansowuje wystawy, przyznaje swoją nagrodę i pomaga młodym twórcom w artystycznym starcie.

  Zobacz program obchodów jubileuszu


  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomnik palca

   Wiesiek i ferajna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

   Jeśli nawiedzonym i głupolom spod znaku kaczora ten palec kojarzy się tak jak oni myślą, to OK, proponuje jedynie przenieść go na Plac Solny naprzeciwko okien pis-uarów, niech jackiewicz,...rozwiń całość

   Jeśli nawiedzonym i głupolom spod znaku kaczora ten palec kojarzy się tak jak oni myślą, to OK, proponuje jedynie przenieść go na Plac Solny naprzeciwko okien pis-uarów, niech jackiewicz, ujazdowski i legutko naocznie przekonają się co Wrocław o nich myśli.

   Tak trzymać. Fuck dla pis-uarów !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielka rzecz?

   sekator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 32

   Po prostu kutas w okularach.Jak wielu tfórców i urzędników.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomnik Dutkiewicza

   Artysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 17

   To zapewne niebywałe dzieło. Godne nazwy ,,Pomnik Dutkiewicza". Chyba ten temat warto poruszyć. Pożytki będą gwarantowane, a miasto mniej szpetne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rzeźnie?

   keani` (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

   Na Jatkach nie było rzeźni bo te nad Odrą, ale "sklep mięsny" pod chmurką... daszkiem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jackowi wystarczy pokazać palec -

   Kostia z Zamostia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   już się cieszy! Był taki film polski " Poszukiwany, poszukiwana" - obrazy z łapą. To coś podobnego. Głupie jak kilo gwoździ. " Śwęte obrazy wynosi z doma. A na ich miejsce kładzie bochomaz" jak...rozwiń całość

   już się cieszy! Był taki film polski " Poszukiwany, poszukiwana" - obrazy z łapą. To coś podobnego. Głupie jak kilo gwoździ. " Śwęte obrazy wynosi z doma. A na ich miejsce kładzie bochomaz" jak pisał Boy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 27

   to jest palec Arboledy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mnie się to

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 34

   wcale nie kojarzy dwuznacznie tylko bardzo jednoznacznie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prezes zrobił sobie jubileuszowy prezent

   23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

   Bliżej nieznany z twórczości prezes ZPAP zrobił sobie prezent jubileuszowy prezent.
   Teraz dorabia do tego filozofię. Żenada.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sztukę trzeba rozumieć.

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 28

   I na pewno nie jest tworzona dla ciemnej masy, która nie ma o tym zielonego pojęcia. Dla ciemnego ludu sztuką to są jedynie figurki i obrazki kościelne :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy to palec dutkiewicza?

   eddo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

   jak szanowna komisja zobaczy ten wroclawski pomniki to mozemy zapomniec o wroclawiu jako europejskiej stolicy kultury 2016 - wstyd!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama