Ważne
  Jelenia Góra ma już bazylikę mniejszą

  Jelenia Góra ma już bazylikę mniejszą

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórski kościół pod wezwaniem Świętych Erazma i Pankracego jest już oficjalnie bazyliką mniejszą. Honorowy tytuł najstarszej świątyni w mieście nadał papież Benedykt XVI.
  Jest to drugi kościół w diecezji legnickiej, który uzyskał to wyróżnienie - ma je już bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie.

  Uroczystości związane z nadaniem tytułu bazyliki mniejszej zaczęły się w Jeleniej Górze już w ubiegły wtorek. Ich zwieńczeniem była wczorajsza msza święta, podczas której oficjalnie ogłoszono podniesienie rangi jeleniogórskiego kościoła.

  Specjalnie na te uroczystości przyjechał z Watykanu kardynał Antonio Canízares Llovera, prefekt Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  Z Włoch sprowadzono także relikwie świętych Erazma i Pankracego. Pozostaną one w świątyni. Obaj męczennicy z wczesnego okresu chrześcijaństwa są patronami jeleniogórskiego kościoła od 1108 roku.
  Bazylikami mniejszymi zostają kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Wierni w niektóre święta mogą tam uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich grzechów. Odbywają się w niej także najważniejsze uroczystości liturgiczne.

  Zobacz zdjęcia z uroczystości w kościele świętych Erazma i Pankracego

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo