Podglądamy egzaminatorów sprawdzających matury z matematyki

  Podglądamy egzaminatorów sprawdzających matury z matematyki

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Egzaminatorzy: Anna Majchrowska i Artur Malina na schodach do sali, gdzie sprawdzają prace

  Egzaminatorzy: Anna Majchrowska i Artur Malina na schodach do sali, gdzie sprawdzają prace ©Mikołaj Nowacki

  Udało nam się zbliżyć do miejsca, gdzie wrocławscy egzaminatorzy sprawdzają arkusze maturalne z matematyki
  Egzaminatorzy: Anna Majchrowska i Artur Malina na schodach do sali, gdzie sprawdzają prace

  Egzaminatorzy: Anna Majchrowska i Artur Malina na schodach do sali, gdzie sprawdzają prace ©Mikołaj Nowacki

  Równo 140 absolwentów wrocławskich szkół średnich zdaje dziś maturę z języka rosyjskiego. Ale w weekend znów najważniejsze były egzaminy pisemne z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Nauczyciele tych przedmiotów, w funkcji egzaminatorów, sprawdzali matury napisane przez uczniów 4, 5 i 9 maja. Z których szkół? To tajemnica, której nie znają sami sprawdzający, bo dostają zakodowane arkusze egzaminacyjne. Na pewno jednak nie były to prace uczniów z Wrocławia.

  Ustaliliśmy, że w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Hauke-Bosaka we Wrocławiu w weekend egzaminatorzy siedzieli nad rozwiązanymi przez uczniów arkuszami z matematyki na poziomie podstawowym. Nie można było zajrzeć do sal, gdzie pracowali, bo trzy piętra budynku szkoły zostały zamknięte dla osób postronnych. Ale mogliśmy porozmawiać w bufecie na parterze, podczas przerwy na kawę.

  Żeby sprawdzać nową maturę, z zadaniami przygotowanymi nie przez kuratorium oś-wiaty dla całego województwa, ale przez ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie dla całej Polski, trzeba samemu zdać egzamin. A przed nim przejść kilkudniowy kurs. - Jest długi i żmudny - wspomina Artur Malina, nauczyciel matematyki z XII LO przy pl. Orląt Lwowskich. Gdy po kursie zda się egzamin, można zostać wpisanym do centralnej bazy egzaminatorów. Dopiero wtedy zaczynają się szkolenia i doszkalania. Raz w roku - z ogólnych zasad, w styczniu - bardziej szczegółowo na podstawie ubiegłorocznej matury, a kilka dni przed sprawdzaniem - z autentycznych zadań, które były na tegorocznej maturze.

  - Chodzi o to, żebyśmy nauczyli się sprawdzać według schematu opisanego w kluczu - tłumaczy Artur Malina. Nauczyciel musi zapomnieć, jak on by chciał widzieć rozwiązanie (jeden wolałby dokładniej, inny uważa, że nie trzeba aż tak drobiazgowo), a ma zrobić to tak, jak ustalili eksperci.
  - Czasem w kluczu jest siedem sposobów rozwiązania, a uczeń robi to ósmym - opowiada Artur Malina. Z tym jednak najczęściej spotykają się egzaminatorzy podczas sprawdzania matematyki, ale na poziomie rozszerzonym. Wtedy skanują pracę i wysyłają do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Tam eksperci ustalają między sobą, czy dane rozwiązanie jest poprawne, czy nie.

  Każdy arkusz, taki sam dla wszystkich uczniów w całej Polsce, jest sprawdzany przez trzech egzaminatorów. Część ocenionych już prac ogląda jeszcze weryfikator, czyli superegzaminator. A na wyrywki zagląda do nich jeszcze przewodniczący komisji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matura

   Egzaminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Masz wiedzę sprawdź ocenę swojej pracy maturalnej bo są błędy. Szybkie sprawdzanie prac na czas powoduje błędy w ocenach szczególnie w tych najlepszych pracach. Każdy maturzysta powinien mieć prawo...rozwiń całość

   Masz wiedzę sprawdź ocenę swojej pracy maturalnej bo są błędy. Szybkie sprawdzanie prac na czas powoduje błędy w ocenach szczególnie w tych najlepszych pracach. Każdy maturzysta powinien mieć prawo sprawdzić ocenę swojej pracy i pracę kolegi aby porównać ocenę zadań. Są też zadania maturalne trudne i można je rozwiązać na kilka sposobów wtedy słaby egzaminator ma problem z rozwiązaniem i oceną takiego zadania. Dobry egzaminator nie boi się kontroli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matura

   Egzaminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Matematyka jest stabilna więc po co tyle szkoleń? Aby zostać egzaminatorem to najpierw trzeba skończyć kursy, egzamin. Przed sprawdzaniem prac często prawie dwa dni trwa szkolenie na temat...rozwiń całość

   Matematyka jest stabilna więc po co tyle szkoleń? Aby zostać egzaminatorem to najpierw trzeba skończyć kursy, egzamin. Przed sprawdzaniem prac często prawie dwa dni trwa szkolenie na temat szczegółowego punktowania zadań, punkty nie zawsze są zgodne z logiką, no i nieuczciwe przydzielanie przez przewodniczących części prac do sprawdzenia. Płacą od ilości sprawdzonych prac. Jak czujesz się zawodowo mocny i się zdradzisz to nie zarobisz bo dostaniesz najmądrzejsze a więc czasowo niekorzystne klasy do sprawdzenia. Jak jesteś słaby i potulny to zarobisz sporo, sprawdzisz swoje i kolegi prace, nie ważne że zrobisz błędy, tam mało kto sprawdza ocenę swojej pracy. Rezygnuję ze sprawdzania prac maturalnych bo za takie grosze nie będę pracować.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Studia Marzen

   Donfigaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 70

   Studiuje ktos na Wyzszej szkole Bankowej? Organizuja konkurs www.studiamarzen.pl i skusili mnie troche, ale szukam jeszcze opinii o nich jak najwiecej.
   Dzieki za pomoc. pozdro

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama