Wrocław: W sobotę rusza Maj z Muzyką Dawną

  Wrocław: W sobotę rusza Maj z Muzyką Dawną

  LM

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  14. maja rusza XX edycja festiwalu "Maj z Muzyką Dawną". Rozpoczynająca się 14 maja edycja będzie dłuższa, a zaproszeni goście przygotowali wyjątkowo intrygujące programy.
  Wrocławski festiwal założony w 1992 roku przez przedsiębiorcze studentki kulturoznawstwa przetrwał ciężkie czasy i doczekał się wyjątkowego jubileuszu. Rozpoczynająca się 14 maja edycja będzie dłuższa, a zaproszeni goście przygotowali programy wyjątkowo intrygujące, jak muzyka barokowa na dworze chińskiego cesarza, czy polska premiera śpiewów responsorialnych Alessandro Scarlattiego odkrytych niedawno we Włoszech. Wśród gwiazd Maja z muzyką dawną m.in. wrocławska sopranistka Joanna Klisowska i Jacek Kowalski, hołdujący obyczajom dawnej Rzeczpospolitej.

  Zobacz pełny program festiwalu


  Jubileuszowy Maj z muzyką dawną zaczyna się jednak w wyjątkowo niefortunnym terminie, kiedy we Wrocławiu trwa jeszcze festiwal nowych mediów WRO i jednocześnie zaczyna się Musica Electronica Nova. Melomani będą musieli sporządzić sobie precyzyjny grafik, by nie przeoczyć najciekawszych wydarzeń na trzech imprezach.

  Jednym z najbardziej frapujących wydarzeń będzie po raz pierwszy w Polsce prezentowany cykl "Responsoria Hebdomadae Sanctae" wybitnego barokowego mistrza Alessandro Scarlattiego, którą to kompozycję niesłusznie uważano za zaginioną. Trzy lata temu w bibliotece w Bolonii odnaleziony został rękopis, następnie trwały intensywne prace muzykologiczne nad ustaleniem jego autentyczności. Dyrygent Romano Vettori zaaranżował kilka utworów na Ensemble Barocco della Mitteleuropa. Zostaną zaprezentowane 16 maja w kościele Uniwersyteckim. Zaśpiewa m.in. Joanna Klisowska, wrocławska sopranistka, która na stałe mieszka we Włoszech i współpracuje z wieloma działającymi tam formacjami barokowymi.

  Wyjątkowo zapowiada się koncert belgijskiego zespołu Sirocco (18 maja, Ratusz) z utworami barokowymi, jakie powstawały na dworze chińskiego cesarza za sprawą... jezuickiej misji. Cesarz był tak zafascynowany utworami powstałymi w Europie, że nakazał kształcić swoich kompozytorów, by pisali na modłę europejską.

  Wielką przyjemność powinien też sprawić nowy program przygotowany przez Jacka Kowalskiego, pasjonata wieków minionych, który nie tylko wykonuje dawną muzykę, ale także preferuje dawny styl życia.

  Dokładny program festiwalu na www.okis.pl . Maj z muzyką dawną potrwa do 22 maja we Wrocławiu, a na Dolnym Śląsku ostatni koncert 28 maja w Kamieńcu Ząbkowickim.

  Źródło: www.wroclaw.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama