Uniejowice: Kombatanci świętowali Dzień Zwycięstwa (ZDJĘCIA)

  Uniejowice: Kombatanci świętowali Dzień Zwycięstwa (ZDJĘCIA)

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kombatanci przyjeżdżający do Uniejowic fotografują się przy pomniku gen. Świerczewskiego
  1/6
  przejdź do galerii

  Kombatanci przyjeżdżający do Uniejowic fotografują się przy pomniku gen. Świerczewskiego ©Piotr Krzyżanowski

  Uniejowice, wieś w powiecie złotoryjskim. Sad w gospodarstwie i Muzeum Ludowego Wojska Polskiego i Pamiątek po Armii Radzieckiej. Stoły rozstawione wśród drzew i socrealistycznych pomników: generała Karola Świerczewskiego, marszałka Konstantego Rokossowskiego. Z głośników dobiega muzyka: raz marsze radzieckie, innym razem współczesna, do tańca. Weterani II wojny światowej i goście świętują Dzień Zwycięstwa. Goście sączą wódkę i piwo.
  - Od 17 lat urządzam takie majówki - wspomina starszy sierżant rezerwy Michał Sabadach, rocznik 1943, właściciel muzeum. - To już chyba ostatni pobór. Odchodzą, coraz mniej weteranów tu przyjeżdża - wyciera łzy.

  Na majówce u Sabadacha spotykają się wojacy Ludowego Wojska Polskiego, partyzanci Armii Krajowej, emerytowani żołnierze powojennej służby i goście, którzy przyjeżdżają tutaj od lat.

  Porucznik Julia Kołosowska, lat 83, przyjechała już po raz szósty ze wsi Rostoka w powiecie świdnickim. Drobna, siwa kobieta, w mundurze pełnym od-znaczeń. Wspomina, że mając 16 lat, wstąpiła w 1944 r. na ochotnika do II Armii Wojska Polskiego. Forsowała Nysę Łużycką. - Byłam tłumaczem i pracowałam trochę w magazynie - przywołuje tamten czas. - Ale jak było trzeba, to walczyłam.

  Po wojnie pracowała w sklepie jako sprzedawczyni. Później była kierowniczką. Na emeryturze ma 1500 zł wraz z dodatkami. Niewiele, ale daje się przeżyć. - To wspaniałe miejsce na spotkanie z kolegami - mówi pani porucznik. - Siedzimy, wspominamy.

  Pułkownik rezerwy Jerzy Peszko, lat 82, znany złotoryjski chirurg, jako młody chłopiec służył w AK. Mundur cały w medalach. Wysoki, postawna sylwetka. - Jeszcze w roku 2004 zaciągnąłem się na wojnę w Iraku - uśmiecha się. - Kogo ja tam nie operowałem. Byłem na emeryturze i czułem pustkę, więc uznałem, że mogę jeszcze służyć ojczyźnie.

  Tradycyjnie kombatantom wręczono rosyjskie medale 65 lat Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-45. Przyjechał konsul Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu Jurij Rożkow. - To piękna sprawa, że na terenie tego muzeum spotykają się kombatanci różnych grup - mówi konsul. - Wśród natury dobrze się świętuje.

  Ale powraca też smutny nastrój. - Wyczytałem kilkanaście nazwisk do odbioru medalu, a wystąpiło tylko kilka osób - smuci się ppłk rezerwy Krzysztof Majer, wiceprezes Związku Weteranów i Rezerwistów WP. - Reszta w szpitalu albo chora. Ale odkąd Michał robi te spotkania, dla wielu jest to okazja do wypicia kielicha i zabawy.

  Teraz świętujemy 8 maja
  Prof. Jerzy Maroń, wrocławski historyk: Dzień Zwycięstwa obchodzimy teraz 8 maja, tak jak Europa Za-chodnia. Bo dla niej 8 maja 1945 r. był pierwszym dniem bez wojny (po podpisaniu w nocy z 7 na 8 maja aktu kapitulacji Niemiec w Reims). Skąd 9 maja? Stalin uznał, że ZSRR był w Reims słabo re-prezentowany, i 9 maja Niemcy podpisali z Rosjanami pod Berlinem drugi akt kapitulacji. Dlatego w tym dniu ZSRR obchodził Dzień Zwycięstwa.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojsko

   Anton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Cicho jest w dniu Zwycięstwa, dlatego że: nie można teraz chwalić Bohaterów I-wszej i II-giej Armii WP ponieważ szli zdobywać Berlin nie z tego kierunku geograficznego który się teraz preferuje. A...rozwiń całość

   Cicho jest w dniu Zwycięstwa, dlatego że: nie można teraz chwalić Bohaterów I-wszej i II-giej Armii WP ponieważ szli zdobywać Berlin nie z tego kierunku geograficznego który się teraz preferuje. A turystyczną Armię Andersa nie ma specjalnie za co chwalić bo zajmowała się głównie organizowaniem defilad w Iranie i była ciągle nie gotowa do walki. Nawet alianci zachodni im za to mocno podziękowali, nie dopuszczając do zwycięskiej defilady w Londynie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwnie cicho w mediach o zakończeniu II wojny!

   J2345 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 61

   Czyzby jeszcze trwała ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HEJ ŚLĄSK

   1947 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 56

   CHWAŁA WAM BOHATERZY

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama