Wałbrzych: Pełnomocnicy skarżą orzeczenie sądu. Kruczkowski...

  Wałbrzych: Pełnomocnicy skarżą orzeczenie sądu. Kruczkowski wciąż milczy

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pełnomocnicy: Piotra Kruczkowskiego, prezydenta Wałbrzycha, radnych PO i SLD oraz Patryka Wilda, byłego kandydata na prezydenta Wałbrzycha, złożyli wnioski o uzasadnienie orzeczenia Sądu Okręgowego w Świdnicy. Ten, 29 kwietnia, unieważnił drugą turę wyborów samorządowych w Wałbrzychu i głosowanie do rady miejskiej w piątym okręgu.
  Prezydent Piotr Kruczkowski do piątku był na urlopie

  Prezydent Piotr Kruczkowski do piątku był na urlopie ©Dariusz Gdesz

  Patryk Wild, którego komitet Nowoczesny Wałbrzych jest autorem wniosku o unieważnienie wyborów, jeszcze nie wyrokuje, jaką podejmie decyzję.

  - Musimy najpierw zapoznać się z uzasadnieniem. Ale już dziś, biorąc pod uwagę racje moralne, mogę powiedzieć, że w Wałbrzychu powinny być unieważnione całe wybory - mówi Patryk Wild.

  Na uzasadnienie czekają również pozostali. Skarżyć orzeczenia nie będą raczej radni PiS i Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej. Od momentu otrzymania uzasadnienia strony mają siedem dni na złożenie zażaleń. Potem Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - 30 dni na ich rozpatrzenie. Może podtrzymać orzeczenie Sądu Okręgowego w Świdnicy, zmienić je lub zwrócić sprawę do ponownego rozpatrzenia.

  Tymczasem nie cichną spekulacje dotyczące tego, jak w tej sytuacji zachowa się Piotr Kruczkowski (PO). On sam do piątku był na urlopie i w ogóle nie skomentował orzeczenia świdnickiego sądu. Dolnośląski zarząd PO po raz kolejny przełożył spotkanie. Tym razem zarząd zaplanowany został na poniedziałek. - Na poniedziałkowym posiedzeniu będzie omawiana m.in. sprawa ostatnich wyborów samorządowych w Wałbrzychu - mówi Jarosław Charłampowicz, sekretarz PO oraz pełniący obowiązki komisarza w wałbrzyskich strukturach PO.

  Na decyzję czekają byli kontr-kandydaci PO. Tym bardziej że coraz głośniej mówi się, że prezydent sam zrezygnuje i ogłoszone zostaną nowe wybory na szefa miasta. - Prawnicy oceniają, że bez względu na decyzję pana prezydenta, ewentualne skargi na orzeczenie sądu i tak będą rozstrzygane, bo rezygnacja Kruczkowskiego i decyzja sądu o unieważnieniu to odrębne sprawy - wyjaśnia Wild.

  Jeżeli jednak prezydent zrezygnuje przed uprawomocnieniem się orzeczenia i wojewoda ogłosi nowy termin wyborów (muszą się odbyć w ciągu 90 dni od dnia złożenia mandatu przez prezydenta), to zgodnie z prawem zostaną zorganizowane. W przypadku, gdy zostanie wybrany nowy prezydent Wałbrzycha, druga tura, mimo że została unieważniona przez sąd, nie będzie powtarzana. Jak wyjaśniają w Państwowej Komisji Wyborczej, w tej sytuacji wykonanie orzeczenia będzie bezprzedmiotowe.

  Współpraca ARS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama