Wrocław: Miasto szykuje podwyżkę cen żłobków

  Wrocław: Miasto szykuje podwyżkę cen żłobków

  Marta Gołębiowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ci, których dzieci korzystają ze żłobków, już niebawem zapłacą za to znacznie więcej

  Ci, których dzieci korzystają ze żłobków, już niebawem zapłacą za to znacznie więcej ©Janusz Wójtowicz

  Mamy złe wieści dla rodziców małych dzieci - w piątek urzędnicy przedstawili projekt uchwały Rady Miejskiej Wrocławia, który zakłada wzrost cen opłat za pobyt dzieci w publicznych żłobkach.
  Ci, których dzieci korzystają ze żłobków, już niebawem zapłacą za to znacznie więcej

  Ci, których dzieci korzystają ze żłobków, już niebawem zapłacą za to znacznie więcej ©Janusz Wójtowicz

  Od 1 września miesięczna opłata ma wzrosnąć o 80 zł, czyli trzeba będzie zapłacić w sumie 240 zł, a za dzienne wyżywienie - zamiast dotychczasowych 6,50 zł - opłata wyniesie 8 zł. Rodzice, którzy będą zostawiać dziecko pod opieką dłużej niż 10 godzin, za każdą dodatkową dopłacą 20 zł.
  Jednocześnie władze obiecują zorganizować 150 nowych miejsc w istniejących już żłobkach, a opiekunom dziennym powierzą kolejne 150 dzieci w wieku do lat trzech. Jest to możliwe dzięki nowemu rozporządzeniu, które pozwala ograniczyć minimalny metraż przypadający na dziecko z 3 do 2,5 metra kwadratowego.

  Podwyżki planują też inne miasta. Wszystko za sprawą ustawy żłobkowej, która weszła w życie 4 kwietnia. Wprowadza ona nowe formy opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - kluby dziecięce, opiekujące się maksymalnie 2o dziećmi do pięciu godzin dziennie oraz dziennych opiekunów, którzy będą się zajmować maksymalnie pięciorgiem dzieci, zwykle we własnym mieszkaniu. Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia, przyznaje, że to kolejne obciążenie administracyjne i finansowe dla budżetu gminy.

  - Rząd często wprowadza reformy, za których realizację odpowiedzialność ponoszą samorządy. To kosztuje - wyjaśnia. Na 27 mln zł miasto szacuje koszty remontów i budowy nowych żłobków w ciągu ostatnich pięciu lat. Do tego dochodzą wydatki na ich utrzymanie. W 2011 roku będzie to 20 mln. Wrocławskie żłobki opiekują się dwoma tysiącami dzieci. - Na wprowadzenie tej reformy rząd przeznaczył jedynie 40 mln zł na cały kraj - mówi Obremski.

  Anna Szarycz, dyrektorka wydziału zdrowia i spraw społecznych urzędu miejskiego, tłumaczy, że opłaty nie zmieniały się przez ostatnich 10 lat.

  - To naturalne, że opłaty rosną wraz ze wzrostem zarobków mieszkańców. Chcemy, żeby wrocławianie wsparli samorząd w utrzymywaniu żłobków - przyznaje Anna Szarycz. Dodaje, że rodziny wielodzietne mają 50 procent zniżki na opłatę miesięczną za drugie dziecko, a w przypadku trzeciego opłacają tylko wyżywienie. Przypomina, że MOPS oferuje zasiłki celowe na opiekę nad dzieckiem.

  Jednak rodzice nie są zachwyceni nowym pomysłem magistratu. - Trudno, jakoś damy radę. Syn jest tu już dwa lata. Teraz nie zrezygnujemy - mówi Katarzyna Dobielska, matka 2-letniego Adriana, który korzysta ze żłobka nr 8 przy ul. Sądowej.

  Emilia Kogut, mama dwóch chłopców w wieku roku i czterech lat, oddycha z ulgą. - Obawiałam się wyższych podwyżek. Słyszałam, że w Warszawie podnieśli opłaty nawet o tysiąc złotych - mówi.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Serafinek

   Serafinek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   U nas ceny raczej stałe www.serafinek.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najłatwiej "ciągnąć"

   rodzic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 34

   kasę z rodziców i kierowców. Dutkiewicz i jest taki sam jak i Rząd. najpierw naobiecuje gruszki na wierzbie, no ale jak już się dostanie do koryta to biada każdemu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja na niego nie głosowałem

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 35

   To mogę krytykować . Pozakładał spólki pozatrudniał swoich poskracał linie autobusowe - ukryta podwyżka biletów , zbudował ostatnio przejście na Kazimierza nie wiem dla kogo .Czekam az kogoś...rozwiń całość

   To mogę krytykować . Pozakładał spólki pozatrudniał swoich poskracał linie autobusowe - ukryta podwyżka biletów , zbudował ostatnio przejście na Kazimierza nie wiem dla kogo .Czekam az kogoś tramwaj rozwali to będę wiedział nakogo donieść do prokuratora itd..nie wiem jak mógł on zauroczyć 70% mieszkańcow swoimi nieudanymi decyzjami a zapomniałem wkomponował sie jeszce w budowanie różnych muzeum we wrocku żeby zatrudnić swoich a na dzieci kasy nie mazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może zaoszczędzić na fontannie?

   nie dla Dutkiewicza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 40

   Ja nie głosowałam na niego. Jak można napisać "wraz ze wzrostem zarobków"? Powiedzcie, ilu osobom te zarobki wzrosły na tyle, że nie poczuli podwyżek? Kogo stać na codzienne zakupy w EPI, Almie...rozwiń całość

   Ja nie głosowałam na niego. Jak można napisać "wraz ze wzrostem zarobków"? Powiedzcie, ilu osobom te zarobki wzrosły na tyle, że nie poczuli podwyżek? Kogo stać na codzienne zakupy w EPI, Almie itp. zamiast w Biedronce czy Lidlu? Średnia krajowa to jakieś 3500 brutto - doprawdy fortuna.

   Teraz posiadanie dziecka staje się luksusem i wielkie halo, że młodzi ludzie są realistami i rzadko się decydują na dzieci. 150 ekstra miejsc jest tylko z uwagi na nowy metraż - miasto do tego ręki nie przyłożyło.

   Na każdym kroku syf. Fontanna może i fajna atrakcja, ale nie lepszy byłby darmowy i nowy parking przy szpitalu dziecięcym im. Korczaka? Mówi się tyle o "żywych pomnikach" to wspierajcie hospicjum itp. Na zabawę zawsze przyjdzie czas...

   !!! Czy ciągle musimy przedkładać pokazówkę nad realne potrzeby mieszkańców? !!!

   Przykład remontowana krzyżówka przy Skytower będzie ładna tylko dlatego, że dba o to Czarnecki i wykłada swoją kasę. Podobnie eleganckie chodniki przy Arkadach. Zadbane są rejony galerii typu Magnolia, bo sami właściciele o to dbają. A my co mamy? Rynek, a poza tym? Za dworzec PKP się w końcu zabrali, ale np PKS to jakaś śmierdząca budka dla ptaków.

   Walczyliśmy w 1997 roku o ZOO. W nagrodę mamy bilety dla dwóch dorosłych osób to 50zł. Oczywiście poziom europejski, tylko co z nie europejskimi zarobkami? Miasto się wypina podobno dla naszego dobra.

   Możemy się pomodlić za to Euro, bo inaczej drogi byłby nadal nędzne. Pomijając fakt zarządzania nimi - śmiech na sali. Ludzie typu pan Wild, nie mający o niczym pojęcia i sadzący byki ortograficzne na swoich prezentacjach. No, ale stołek jest. :) Podobnie p. Smyk - krążą legendy o tym, jak zapaskudził sprawy w kilku przedsiębiorstwach. Człowiek nie mający zawodowego doświadczenia będzie "wybielał" MPK. Litości.

   Urban Card - chyba nie muszę opowiadać... pomijając już nazwę (polska język trudna język?).

   Wiem, że się sypną komentarze typu "marudzisz" itp. Od urodzenia mieszkam w tym mieście, kocham jego zieleń, mieszkańców, Odrę i klimat. Ale nie można ciągle patrzeć i nie widzieć cyrku Dutkiewicza. Jest medialny i sprzedaje swój PR - a co więcej? Jest coś więcej?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skok na kasę

   lewak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 46

   Rafał i Jego ekipa dramatycznie szuka dochodów. Wrocław będzie zbierał pieniądze w formie "ukrytych podatków" Parkingi, żłobki, przedszkola, czynsze itp. Jeszcze będziemy żałować prezydenta który...rozwiń całość

   Rafał i Jego ekipa dramatycznie szuka dochodów. Wrocław będzie zbierał pieniądze w formie "ukrytych podatków" Parkingi, żłobki, przedszkola, czynsze itp. Jeszcze będziemy żałować prezydenta który zamiast rozwijać gospodarkę miasta budował fontanny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz zapłacimy za długi

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 45

   Długi same wychodzą z pod dywanów, najpierw wymyślili abonament MPWiK teraz żłobki, może jeszcze k...a abonament za wszystko tak jak rura MPWiK co jest w gotowości (autobus, parking, przystanek,...rozwiń całość

   Długi same wychodzą z pod dywanów, najpierw wymyślili abonament MPWiK teraz żłobki, może jeszcze k...a abonament za wszystko tak jak rura MPWiK co jest w gotowości (autobus, parking, przystanek, przejście dla pieszych, chodnik....)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wzrost opłat....

   Gusiek460 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 31

   Wprowadzić radnym miejskim, powiatowym i wojewódzkim opłaty za wstęp do Urzędów w wysokości po 500 zł. miesięcznie. Oni tam mają jeszcze lepiej niż w żłobku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba bylo glosowc na nich!?

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 67

   teraz placie i placzcie! Skurw...y!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głosowaliście? nie narzekać!

   stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 54

   Głosowaliście na Pyrę na prezydenta? Więc cicho tam ujadacze...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ma zostać zwiększona o 300

   bebe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 64

   liczba miejsc dla dzieci we wrocławskich żłobkach.
   To cyfra ASTRONOMICZNA.

   We Wrocławiu rodzi się średnio MIESIĘCZNIE (!!!) 700 (SIEDEMSET) dzieci.

   300 nowych miejsc w żłobkach OK. Ale chyba...rozwiń całość

   liczba miejsc dla dzieci we wrocławskich żłobkach.
   To cyfra ASTRONOMICZNA.

   We Wrocławiu rodzi się średnio MIESIĘCZNIE (!!!) 700 (SIEDEMSET) dzieci.

   300 nowych miejsc w żłobkach OK. Ale chyba na jednym osiedlu ???zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama