PCK jak pies ogrodnika

  PCK jak pies ogrodnika

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Złodzieje rozszabrowali nowoczesny budynek w Legnicy, który mógł służyć ludziom.
  Miał tu być Dom Pomocy Społecznej. Jednak odkąd go wyremontowano, budynek od 10 lat stoi pusty. Z zewnątrz kompleks przy ul. Jaworzyńskiej w Legnicy wygląda przyzwoicie - białe ściany, plastikowe okna. Ale tylko z zewnątrz i raczej z daleka, bo kiedy podejdziemy bliżej, rzuca się w oczy wyłamany płot i rozlatująca się fontanna na podwórzu. W środku, przez zamknięte okna widać gruz i brud.

  - Wszystko rozszabrowali - mówi mieszkający w pobliżu mężczyzna. - Przyjeżdżali samochodami i wynosili złom. Młodzież urządzała libacje.
  - Kilka dni temu zabezpieczyliśmy wszystkie dziury, przez które wchodzili złodzieje - zapewnia Paweł Jasiński z Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu. - Zamontowaliśmy kamery i wynajęliśmy ochroniarzy, którzy dwa razy dziennie patrolują teren. Ale wandale sporo zniszczyli, chociażby windę.

  Czy budynek będzie stał kolejne kilkanaście lat pusty?
  - Część obiektu nie ma odbioru budowlanego - wyjaśnia Paweł Jasiński. - Gdy ta formalność zostanie dopełniona, zarząd podejmie decyzję co dalej. Liczymy, że stanie się to za kilka miesięcy.
  W latach 90. minionego wieku kompleks przy ul. Jaworzyńskiej PCK przejął od Ochotniczego Hufca Pracy. Miał tutaj powstać Dom Pomocy Społecznej dla starszych ludzi.

  W przedsięwzięcie zaangażował się Niemiecki Czerwony Krzyż. Przygotowano pokoje dla 40 osób, zainstalowano windę i ogrzewanie. Ale 10 lat temu zniknęło województwo legnickie i z planów nic nie wyszło. Pustego budynku pilnował stróż.
  - Miasto kilkakrotnie składało PCK propozycję kupna obiektu - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta. - Oni jednak proponowali dzierżawę, na co prezydent się nie zgodził, bo nie będziemy inwestować pieniędzy w nie swój obiekt.

  Gdyby miasto przejęło kompleks, powstałaby tutaj noclegownia. Trzy lata temu nie doszło do porozumienia.
  - Nadal jesteśmy zainteresowani kupnem budynku - zapewnia Arkadiusz Rodak. - Z przeznaczeniem np. dla osób niepełnosprawnych.
  PCK nie wyklucza rozmów z władzami Legnicy, jednak nie wiadomo, czy będą miały sens. - Też mamy kilkanaście pomysłów - przekonuje Paweł Jasiński. - Może zrobimy tu przychodnię albo dom opieki społecznej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama