Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacy z nas patrioci? Zrobiliśmy test!

Anna Gabińska
O 3 Maja śpiewał w piątek chór VIP-ów, a w nim Lilla Jaroń, wiceminister edukacji  (4. od lewej)
O 3 Maja śpiewał w piątek chór VIP-ów, a w nim Lilla Jaroń, wiceminister edukacji (4. od lewej) fot. janusz wójtowicz
Wrocławianie chętnie wywieszają flagi na święto ustanowienia Konstytucji 3 Maja, ale zapominają, że to druga nowoczesna ustawa zasadnicza na świecie.

Dzień Flagi obchodzimy dziś po raz siódmy, w wigilię 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O udekorowanie budynków biało-czerwonym symbolem narodowym zwrócił się Bronisław Komorowski, prezydent Polski. Wrocławski magistrat udekorował flagami fasadę budynku Sukiennic. Dziś i jutro wieczorem przejście obok drzwi do siedziby urzędu miejskiego w Rynku zostanie podświetlone w kolorach białym i czerwonym, podobnie jak budynek urzędu przy pl. Nowy Targ.

- Bardzo się cieszę, że Wrocław, jako jedno z pierwszych miast, tak entuzjastycznie dołączył do wspólnej inicjatywy - zacytowało prezydenta Komorowskiego biuro prasowe wrocławskiego ratusza.
Wystarczyło się rozejrzeć po mieście, by zobaczyć, że wrocławianie dość chętnie ozdabiają okna flagami w barwach Polski. Jednak z podstawową wiedzą o Konstytucji 3 Maja czy słów hymnu narodowego jest raczej słabo.

W piątek zrobiliśmy na ten temat sondę uliczną. Zanim padła właściwa data uchwalenia konstytucji (1791) - usłyszeliśmy m.in.: "1794" (insurekcja kościuszkowska), "Trochę przed 1863, czyli powstaniem styczniowym", "Chyba 1795" (trzeci rozbiór Polski).

Lepiej było z odpowiedzią na pytanie, która to była nowoczesna konstytucja w Europie i na świecie. Pytani przez nas wrocławianie lepiej sobie poradzili niż Bronisław Komorowski, prezydent-historyk. Niedawno stwierdził, że była drugą w Europie, podczas gdy była pierwszą, a drugą - po USA - na świecie.

Ze znajomością słów hymnu, zasadniczej pieśni patriotycznej, znów było kiepsko. Wersja oficjalna to w pierwszej zwrotce "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy". Tymczasem wszyscy pytani przez nas jak jeden mąż używali błędnego "póki" zamiast poprawnego "kiedy". Nauczeni tej wersji gimnazjaliści muszą drżeć w tym roku o wynik części humanistycznej na egzaminie.
Czwartej zwrotki bez podpowiedzi nie znał właściwie nikt. Może i nie należy się dziwić, skoro deklarujący się jako szczery patriota Jarosław Kaczyński, prezes PiS i prawnik z wykształcenia, przekręcił kiedyś "z ziemi włoskiej do Polski" na "z ziemi polskiej do Wolski".

Dr Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, wyjaśnia, że patriotyzm człowieka budują trzy postawy. Pierwsza: pokazanie go - jest najłatwiejsza (np. flagi). Druga: emocjonalna - to odczuwanie dumy narodowej (np. gdy nasi wygrywają mecz). Trzecia: poznawcza, jest najtrudniejsza. - Wolność większość Polaków odczuwa dopiero od 1989 r. Potrzeba jeszcze czasu, byśmy bardziej chcieli pracować dla kochanej ojczyzny niż mówić, jak ją kochamy - zauważa dr Grzyb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jacy z nas patrioci? Zrobiliśmy test! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska