Cały Rzym czeka na beatyfikację Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

  Cały Rzym czeka na beatyfikację Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Cały Rzym czeka na beatyfikację Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

  ©Andrzej Banaś

  W Rzymie na każdym kroku widać, że przygotowania do beatyfikacji idą pełną parą. Twarz papieża - uśmiechniętego, chorego, z dziećmi, opartego na pastorale - można zobaczyć przy każdym kościele, kiosku, sklepie z pończochami i kebabie. Przy niektórych świątyniach, m.in. Santa Maria Maggiore ustawiono telebimy, na których można oglądać fragmenty filmów o Karolu Wojtyle.
  Cały Rzym czeka na beatyfikację Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

  ©Andrzej Banaś

  W całym mieście pełno jest punktów informacyjnych z broszurami dotyczącymi beatyfikacji, także po polsku. Nawet pogoda sprzyja - deszcz w sobotę i gwałtowną burzę w niedzielę w prognozach meteo zastąpiły słońce i łagodne chmurki.

  Rzym pełen pielgrzymów przybywających na beatyfikację [ZDJĘCIA]

  Z beatyfikacji cieszą się mieszkańcy Rzymu, dla których przyjazd miliona pielgrzymów to również nie lada okazja, by zarobić. Tabuny naganiaczy do zwiedzania Watykanu stoją nieopodal murów i machają przed nosem kartkami po polsku "zwiedzanie Watykanu Wojtyły". - Słyszałem, że przyjedzie tu trzy miliony Polaków, więc przygotowaliśmy się na to - śmieje się czarnoskóry Enrico. Podkreśla, że przed beatyfikacją jego klientami są w 70 proc. Polacy. - Wiesz, ja wolę waszego papieża od Benedykta. Wojtyła to był strasznie miły facet - zwierza się.

  Całe miasto, a szczególnie okolice Watykanu, biją w oczy Janem Pawłem II. Takim, który wygląda z banerów, ale tez T-shirtów, kubków, a nawet... otwieraczy do butelek. Walter Parise, właściciel jednego z takich sklepików rozkłada przede mną naręcze książek o naszym papieżu - po włosku, polsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku... Zdjęcia i historia za jedyne 9 euro. Otwieracz do butelek - 5 euro. Magnesy i obrazki na ścianę - od 3 do pięciu euro. Najtańsze są kartki - już po 75 eurocentów.

  Najlepiej sprzedały mu się namalowane na szkle podobizny Jana Pawła II. 13 euro. - Ale została mi już tylko jedna - mówi Walter. Ma też innych papieży, ale ich podobizny sprzedają się słabo. - Szczerze? Jeden Benedykt XVI na sto Wojtyłów - mówi właściciel sklepu. Na jego półkach stoi też rząd plastikowych, niepodobnych do żadnego z papieży "Janów Pawłów II". Jeden z modeli ma nawet... głowę na sprężynce. To nie przesada, takie żarty? - Eee, nie. To takie sympatyczne jest - mówi sprzedawca. Podkreśla, że naszego "papa Wojtyla" bardzo szanował. - To był najlepszy papież ze wszystkich, tak myślę. Wszyscy Włosi go kochają - podkreśla. 1 maja będzie miał sklep otwarty aż do północy. Póki będą pielgrzymi.

  Wielkie brawa dla kardynała Nycza w rzymskim kościele

  Inni mieszkańcy Rzymu również z sentymentem wspominają wielkiego Polaka. - Według mnie był on, obok Piusa XII, największym w historii Watykanu Ojcem Świętym - przyznaje Sergio Bomgarzoni, właściciel małego sklepiku spożywczego w centrum miasta. - Z tym zastrzeżeniem, że Pius był trochę kontrowersyjny... - dodaje. Według niego, Wojtyła zasługuje na pompę i uroczyste przygotowania. - Z wielkością się nie dyskutuje - podkreśla. Beatyfikację obejrzy w domu, przed telewizorem - ma już swoje lata, jak tłumaczy.

  Na placu będzie natomiast włoski fotograf, który wielokrotnie towarzyszył papieskim pielgrzymkom. Przyznaje on, że to jedna z najbardziej fotogenicznych postaci, jakie spotkał. - Miał charyzmę, charakter, serce. Nawet jako bardzo stary i schorowany człowiek, bo takiego go pamiętam - mówi Cristian Gennari.

  Plac świętego Piotra zapełniali wczoraj pielgrzymi. Głównie z Polski, ale nie zabrakło tez innych nacji. Mój Jezus, mój pan, sercem cię sławimy - śpiewali wniebogłosy pielgrzymi z Chorwacji. To właśnie ich wczoraj rano na placu było słychać najbardziej. - To był "man of love" - przekrzykuje chór po chorwacko-angielsku Doris Smokivić z Puli. Przyjechała tu z grupą 120 osób. - Przyjechał do nas w 1998 roku, trzy lata po wojnie. Wszędzie jeszcze ruiny, ślady po kulach. A on mówił, że ukochał nasza ziemię. Miałam łzy w oczach - dodaje Sanja Bożac z Puli.

  Pielgrzymów już jest dużo, ale to właśnie w sobotę jest spodziewana główna fala, w tym Polaków. Szacuje się, że będzie ich 80 tysięcy. W dzień mogą stanąć w konkury w śpiewaniu z Chorwatami, a wieczorem pójdą na wieczorne czuwanie w Circus Maximus.

  A pielgrzymi w Polsce? Na razie mogą wejść do sieci, gdzie przy udziale Radia Watykanskiego powstała specjalna strona na You tube poswięcona Janowi Pawłowi II. Bedą tam wrzucane filmy z jego pontyfikatu, pielgrzymek, etc.Adres: www.youtube.com/giovannipaoloii. Papież zaistnieje też na Facebooku, gdzie powstała grupa www.facebook.com/vatican.johnpaul2.

  Marta Paluch

  Beatyfikacja Jana Pawła II. Nasi reporterzy pracują dla Was w Rzymie. Czytaj relacje, oglądaj zdjęcia i filmy

  Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lekceważąco

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   Mało Rzym! Cały świat czeka na kolejny "cud" Wojtyły

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama