Zagłębie Lubin wygrało z mistrzem Polski (ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO)

PAW, Paweł Kucharski
O godz. 20.30 na Dialog Arenie w Lubinie rozpoczął się pojedynek 24. kolejki ekstraklasy pomiędzy KGHM Zagłębiem a Lechem Poznań - pojedynek zwycięski dla Zagłębia 1:0.

Choć w piątkowy wieczór do Lubina zawitał naszpikowany reprezentantami różnych krajów mistrz Polski, to Miedziowi nie musieli się bać. Lech Poznań to już nie ta sama drużyna, która w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu z łatwością pokonywała kolejnych przeciwników.

Poza tym z obozu Zagłębia w ostatnich dniach płynęły dobre wiadomości. Do składu wrócili bowiem kartkowicze - Damian Dąbrowski i Przemysław Kocot, a kontuzję wyleczył Szymon Pawłowski. Nadzieję na dobry wynik potęgowały miłe wspomnienia z jesiennego spotkania obu drużyn. Przypomnijmy, że lubinianie wygrali w stolicy Wielkopolski 1:0 po fantastycznym golu Mateusza Bartczaka.

Piłkarzy obu drużyn na Dialog Arenie przywitała rekordowa w tym sezonie publiczność w liczbie 12 155. Duży odsetek fanatyków stanowili goście z Poznania, których przybyło ponad dwa tysiące. Wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego rozpoczęła się bitwa - ta na głosy toczyła się na trybunach, a ta o trzy punkty na murawie. Obie stały na równym i wysokim poziomie.

Nim jednak piłkarze weszli na najwyższe obroty, boisko musiał opuścić… sędzia główny, Marcin Borski. Arbiter doznał kontuzji i konieczna była zmiana. Jego miejsce zajął techniczny - Tomasz Grabowski z Opola.

Wymianę ciosów rozpoczął Łukasz Hanzel, który jednak słabym uderzeniem nie zrobił nawet najmniejszej krzywdy Krzysztofowi Kotorowskiemu. Bramkarza Lecha próbowali pokonać także Mouhamadou Traore i Dawid Plizga. Swoje szanse mieli również goście. Najwięcej zamieszania wśród lubińskich szeregów defensywnych siał Artjoms Rudnevs. Za każdym razem efekt był jednak taki sam - albo dobrze interweniował Bojan Isailović albo Łotysz miał problemy z celnością.

Lechici najbliżej szczęścia byli w 41 min. Po dośrodkowaniu Grzegorza Wojtkowiaka z piłką minęli się wszyscy obrońcy Zagłębia, na szczęście zamykający akcję Rudnevs trafił tylko w boczną siatkę. Już w doliczonym czasie gry pierwszej połowy mocniej musiało zabić serce trenera gości Jose Marii Bakero. Po strzale Amera Osmanagicia piłkę wypluł przed siebie Kotorowski, ale nadbiegający z dobitką Łukasz Hanzel nie potrafił jej opanować.

Szybkie tempo gry utrzymywało się także po zmianie stron, a z upływem minut coraz bardziej uwidoczniała się przewaga gospodarzy. Kotorowski uwijał się jak w ukropie i, choć miewał niepewne interwencje, to błędów nie popełniał. Impas trwał do 79 minuty.

Wtedy to w pole karne do Mouhamadou Traore podał Dawid Plizga, a senegalski napastnik Miedziowych z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki. To był nokautujący cios, po którym Lech już się nie podniósł.

Przy odrobienie szczęścia i zachowaniu zimnej krwi rozmiary zwycięstwa lubinian mogły być większe, ale i tak należy się cieszyć z trzech punktów. W tym, stojącym na naprawdę dobrym poziomie meczu, Zagłębie było po prostu lepsze.

KGHM Zagłębie Lubin - Lech Poznań 1:0 (0:0)
Bramka: Traore 79

Sędziowali: Marcin Borski (Warszawa) - kontuzja, a od 13 min Tomasz Grabowski (Opole)
Widzów: 12155 (w tym 2500 z Poznania)

Zagłębie: Isailovic - Rymaniak, Horvath, ReinaI, (84 Dinis) Kocot,- Dąbrowski, Hanzel - Abwo, PlizgaI, Osmanagić (71 Pawłowski) - Traore.

Lech: Kotorowski - Wojtkowiak (85 Ubiparip), Bosacki, WołąkiewiczI, HenriquezI, Injac, Murawski, Kiełb (73 Kiriwiec), Stilić, Ślusarski (63 Wilk), Rudnevs.
NASZA RELACJA NA ŻYWO.

Rozpoczęło się spotkanie. Na trybunach jest m.in. 2500 kibiców Lecha.

Składy:
Zagłębie: Isailović - Rymaniak, Horvath, Reina, Kocot, Osmanagić, Dąbrowski, Plizga, Hanzel, Abwo, Traore.
Lech: Kotorowski - Wojtkowiak, Bosacki, Wołąkiewicz, Henriquez, Injac, Murawski, Kiełb, Stilić, Ślusarski, Rudnevs.

W 13 min nadal bez bramek. Żadna z drużyn nie stworzyła do tej pory ciekawej akcji.
Sędzia Marcin Borski doznał kontuzji i opuścił boisko. Mecz prowadzi arbiter techniczny.
Piłkę rozgrywają lechici, ale nie wiele z tego wychodzi.
W 22 min musiał interweniować Isailovic i wybija piłkę na rzut rożny.
24 min Rudnevs z Lecha oddaje pierwszy celny strzał na bramkę. Bramkarz Zagłębia nie ma jednak problemów ze złapaniem piłki.
28 min Traore oddaje pierwszy celny strzał na bramkę Lecha. Kotorowski pewnie broni.
30 min uderza Plizga, ale znów na posterunku bramkarz Lecha.
36 min żółtą kartkę otrzymuje Reina z Zagłębia.
41 min groźnie pod bramką Zagłębia. Błąd Isailovica, ale Rudnevs pudłuje. Sędzia popełnił błąd dopatrując się spalonego.
Sędzia dolicza 3 minuty do I połowy.
Osmanagic strzela zza pola karnego, Kotorowski odbija piłkę, ale dobitka nie powiodła się.
Koniec I połowy. Zagłębie - Lech 0:0.

Rozpoczęła się II połowa.
Przypomnijmy, że od 13 min po kontuzji ścięgna achillesa Marcina Borskiego mecz sędziuje Tomasz Grabowski z Opola.
46 min Lech groźnie atakuje, ale Isailovic odbija piłkę.
51 min żółta kartka dla Heriqueza z Lecha.
52 min żółttą kartke otrzymuje Plizga z Zagłębia.
Lech przeważa jak w I połowie, dłużej utrzymuje się przy piłce, ale nie potrafi tego wykorzystać. Zagłębie próbuje kontratakować.
56 min po rzucie rożnym dla Zagłębia błąd Kotorowskiego, ale bez konsekwencji.
59 min Isailovic powstrzymuje w ostatniej chwili Ślusarskiego.
Ślusarskiego zastępuje w 63 min Wilk.
65 min strzał Abwo broni Kotorowski.
67 min strzał Osmanagica minimalnie nad poprzeczką.
70 min po rzucie rożnym znów piłka przechodzi tuż nad bramką Lecha.
71 Pawłowski, który zmienił Osmanagica strzela tuż obok bramki Lecha.
Zagłębie atakuje coraz groźniej.
79 min gol dla Zagłębia 1:0!
Po pięknej akcji Abwo, Plizga, Traore pakuje z bliska piłkę do bramki Lecha.
83 min Plizga bliski zdobycie drugiej bramki, ale Kotorowski ratuje Lecha.
89 min żółta kartka dla Wołąkiewicza.
Lech nie potrafi zagrozić bramce Zagłębia.
Koniec meczu: Zagłębie wygrywa z Lechem 1:0!

Materiał oryginalny: Zagłębie Lubin wygrało z mistrzem Polski (ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO) - Gazeta Wrocławska