Lubin: Cała załoga KGHM-u upomni się o podwyżki

  Lubin: Cała załoga KGHM-u upomni się o podwyżki

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  5 maja 2009 r. Podczas tego "wysłuchania"pracownicy chcieli wsadzić prezesa na taczkę

  5 maja 2009 r. Podczas tego "wysłuchania"pracownicy chcieli wsadzić prezesa na taczkę ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Związkowcy zaprosili na spotkanie z prezesem 19 tysięcy pracowników KGHM
  5 maja 2009 r. Podczas tego "wysłuchania"pracownicy chcieli wsadzić prezesa na taczkę

  5 maja 2009 r. Podczas tego "wysłuchania"pracownicy chcieli wsadzić prezesa na taczkę ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  5 maja zrobi się w KGHM bardzo gorąco. Do siedziby biura zarządu związkowcy przyprowadzą pracowników spółki, by - skoro oficjalne negocjacje spełzły na niczym - tłum górników, hutników i przeróbkarzy sam upomniał się u prezesów o swoje sprawy. Nazwano to elegancko wysłuchaniem publicznym, choć akcja na odległość pachnie zadymą, podczas której bardziej będzie się liczył argument siły niż siła argumentów.

  Prezes Herbert Wirth podjął lisią grę. W środę po południu rozesłał do związków uprzejme pismo: "Zaproponowany przez Państwa tryb wysłuchania publicznego to nowoczesna forma dialogu społecznego określona w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. oraz rozporządzeniu rady ministrów z dnia 7 lutego 2006 r. Zarząd w całej pełni docenia zaprezentowaną przez Partnerów społecznych wolę zastosowania rozwiązań przyjętych w innym obszarze (dotyczącym procesów legislacyjnych) do wzbogacenia relacji między pracownikami i pracodawcą o bardzo ciekawą wartościową formę dialogu".

  Dalej Herbert Wirth wylicza szereg warunków, które - zgodnie z przywołaną ustawą i rozporządzeniem - trzeba wypełnić, aby móc zapowiadane spotkanie nazywać wysłuchaniem publicznym. Za konieczne uznaje m.in. ustalenie imiennych list uczestników, listy zaproszonych ekspertów i mediów, wybór osób prowadzących oraz protokołujących spotkanie.

  - To ściemnianie problemu i próba uwikłania nas w zbyteczne procedury - zauważa Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

  Jego zdaniem, wszystko co trzeba, już wiadomo: zarząd ma się stawić w czwartek, 5 maja o godz. 7.30 na wysłuchanie, udostępnić załodze salę Wyżykowskiego, wystawić na zewnątrz telebimy oraz zadbać o nagłośnienie dla tych, którzy nie zmieszczą się w środku.

  Dlatego nie wiadomo, czy przedstawiciele załogi pojawią się dziś na wyznaczonym przez prezesa spotkaniu zespołu, który ma przygotować wysłuchanie publiczne. Związkowi liderzy podejmą decyzję rano.

  - Będę przekonywał, żeby pójść i kontynuować ten kabaret - mówi Józef Czyczerski, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność". - Prezes chce listę uczestników spotkania? Proszę bardzo: zaprosiliśmy 19 tysięcy pracowników, pełny wykaz na pewno pan Wirth dostanie w kadrach. Lista mediów? Mogę mu dać taką: 8 stron z nazwami redakcji z całej Polski.

  Zapowiadane na 5 maja spotkanie ma być kontynuacją nieudanych negocjacji związkowców z zarządem KGHM. Po dwóch turach przedstawiciele załogi uznali, że kontynuowanie rozmów nie ma sensu, bo zarząd wciąż mówi "nie".

  - Chodzi o trzy sprawy: wzrost płacy zasadniczej o 300 zł, zwiększenie o 1-2 proc. odpisu na Pracowniczy Program Emerytalny i ustalenie godziwych warunków wykupu od załogi praw do deputatu węglowego - wylicza Ryszard Kurek, wiceprzewodniczący ZZPPM.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   związki zawodowe w KGHM

   Dowgird i Szymon z Rudnej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   i kurestwo też!
   chzę mieć prywatny folwark ; czym prędzej wykopać związkowych politykierów z KGHM, na czele z tym kmiotem na kaczych łapach j.czyczerskim; krzyczą we własnym podłym interesie, za...rozwiń całość

   i kurestwo też!
   chzę mieć prywatny folwark ; czym prędzej wykopać związkowych politykierów z KGHM, na czele z tym kmiotem na kaczych łapach j.czyczerskim; krzyczą we własnym podłym interesie, za nieróbstwo biorąc dużo większe pieniądze niż górnicy, udają że ich "bronią", tylko podburzają ludzi;
   precz z fuhrerami zz w KGHMzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fałsz i draństwo zwiazków zawodowych w KGHM

   Dino 17 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   bandytyzm polityczny fuhrerow związkowych (czyczerski, zbrzyzny)w KGHM to zwykłe granie na emocjach ludzi we własnym interesie, to podły ewenement w skali światowej ; pasuje im mącenie i ogłupianie...rozwiń całość

   bandytyzm polityczny fuhrerow związkowych (czyczerski, zbrzyzny)w KGHM to zwykłe granie na emocjach ludzi we własnym interesie, to podły ewenement w skali światowej ; pasuje im mącenie i ogłupianie ludzi, by im się przypodobać, udając ich "adwokatów i i obrońców", a chodzi im tylko o związkowe stołki z dużą kasą ! a może by tak zjechali na dół na poziom 1000 metrów i naprawdę popracowali

   wcześniej czy później dobry Pan Bóg sprawi, że wylecą z hukiem na tzw. zbity pysk

   związki zawodowe w KGHM to demagogia, podłość i cynizm
   Amenzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TY EVA-PO-PULISTKA

   MANGO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   ..MUSISZ UŻYWAĆ DO MYŚLENIA GŁOWY, A NIE INNEJ CZĘŚCI CIAŁA . PROBLEM W TYM ,ŻE TUSK-PREMIER , NACZELNYM ZADANIEM SWEGO RZĄDU OGŁOSIŁ HASŁO-"ABY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ"
   A WIĘC RÓWNANIE DO...rozwiń całość

   ..MUSISZ UŻYWAĆ DO MYŚLENIA GŁOWY, A NIE INNEJ CZĘŚCI CIAŁA . PROBLEM W TYM ,ŻE TUSK-PREMIER , NACZELNYM ZADANIEM SWEGO RZĄDU OGŁOSIŁ HASŁO-"ABY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ"
   A WIĘC RÓWNANIE DO ŚREDNIEJ ZAROBKÓW W UNII EUROPEJSKIEJ, A MY POLACY ZAMIAST RÓWNAĆ SIĘ W TYCH ZAROBKACH TO SIĘ COFAMY. STOSUNKOWO WYSOKA ŚREDNIA ZAROBKÓW W KGHM TO GŁÓWNIE ZASŁUGA W PENSJACH HERR WIRTHA ,JEGO ZASTĘPCÓW I KADRY KIEROWNICZEJ.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   malo gnojom?

   eva (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Kurde zarabiaja po kilka tysięcy! pielgniarkom by dali

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama