KGHM bez podwyżki

  KGHM bez podwyżki

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dwa związki osobno walczą o wyższe płace. Władze KGHM mówią twardo: podwyżka już była.
  Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego w KGHM odwiesił spór zbiorowy z zarządem spółki. Poinformował o tym wczoraj w Lubinie Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku i zarazem poseł SLD.

  - Podtrzymujemy zgłoszone w sporze postulaty płacowe i socjalno-bytowe - oświadczył Ryszard Zbrzyzny. - Oczekujemy niezwłocznego podjęcia rozmów przez przedstawicieli zarządu KGHM. W przeciwnym wypadku podejmiemy działania o dużym stopniu uciążliwości dla pracodawcy.

  Zbrzyzny przypomniał, że w zorganizowanym kilka miesięcy temu referendum załoga Polskiej Miedzi poparła spór rozpoczęty jeszcze za poprzedniego zarządu KGHM.
  Zawieszono go po zmianach we władzach holdingu. Ale - jak to ujął Zbrzyzny - miesiąc miodowy dawno się skończył. Stanowisko związkowców brzmi jak ultimatum, bo mowa jest o terminie siedmiu dni, jakie ma zarząd na podjęcie rozmów.

  Jednym z najważniejszych postulatów jest podniesienie o 200 zł wysokości stawek osobistego zaszeregowania załogi. Skąd ta kwota? W ostatnim czasie wzrosły koszty utrzymania, a spółka jest w dobrej kondycji finansowej i stać ją na podwyżki za dobrą i ciężką pracę ludzi.

  Dokładnie tego samego domaga się od poniedziałku miedziowa Solidarność. Związkowcy dali zarządowi czas do 29 września na rozmowy. Potem mają się rozpocząć negocjacje w ramach sporu zbiorowego. Lecz Solidarność rozpocznie własną procedurę. Czy to znaczy, że dwie największe w KGHM organizacje pracownicze nie mogą się w tak ważnej sprawie dogadać?
  - Wspólny mamy tylko postulat płacowy, ale drugi jest już inny, bo my domagamy się zaprzestania działań zmierzających do połączenia hut i kopalń - wyjaśnia Bogusław Szarek, przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama