Urząd lekką ręką dał parafiom ziemię

  Urząd lekką ręką dał parafiom ziemię

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tajne śledztwo ma wyjaśnić, kto wyłudził ziemię. Proboszczowie przekazywali grunty kurii.
  Dwa tygodnie temu funkcjonariusze ABW zabrali z urzędu dokumenty związane z tą sprawą. Śledztwo prowadzone jest przez ABW i wrocławski wydział Prokuratury Krajowej.

  Jako domniemany oszust wymieniany jest w zawiadomieniu do prokuratury legnicki kanclerz ks. Józef Lisowski. Zawiadomienia złożył w 2006 roku Krzysztof Grzelczyk z PiS.
  - Podwójnie przyznawane ziemie parafiom? Nic nie wiem - twierdzi ks. Lisowski. Przekonuje, że wszystko działo się zgodnie z prawem, a on oszustwa się nie dopuścił. - Może w urzędzie wojewódzkim były błędy? - zastanawia się.

  Według niego, pieniądze zarobione na sprzedaży gruntów przekazanych Kościołowi przez Skarb Państwa zostały przeznaczone na renowację zabytkowej bazyliki w Krzeszowie w powiecie kamiennogórskim.

  Zgodnie z przepisami Kościół może uzyskiwać od Skarbu Państwa rekompensatę majątku zabranego mu w czasach rządów komunistycznych.
  Na ziemiach zachodnich i północnych każda katolicka parafia może dostać za darmo nie więcej niż 15 ha gruntów rolnych. Ziemię przekazuje Agencja Nieruchomości Rolnych, a decyzję o jej przyznaniu wydaje wojewoda.

  W opisywanej przez nas sprawie rekordzistka - parafia z Porajowa spod Zgorzelca - od marca do grudnia 2003 roku po trzech różnych decyzjach dostała w sumie 44 ha. Jedna z nich została uchylona w 2004 roku, ale grunt do Skarbu Państwa już nie wrócił.
  W lutym 2005 roku jego właścicielem stał się Gustaw Bryszcz, obywatel Polski i Niemiec na stałe zamieszkały w Essen.

  Ks. Zbigniew Korab, proboszcz z Porajowa, nic nie wie o tej sprawie. Objął parafię dopiero dwa miesiące temu. Jego poprzednik, ksiądz Andrzej Burdziak, był we wtorek nieuchwytny.
  Proboszcz legnickiej parafii św. Jadwigi Śląskiej ks. Ryszard Pita nie chciał rozmawiać o przekazanych parafii w 2003 roku 28 ha. Inni proboszczowie mówią, że grunty Skarbu Państwa od razu przekazali legnickiej kurii.

  Wszystkie nieprawidłowe decyzje przygotowywał w urzędzie wojewódzkim Rafał Ziglewski, dziś pracujący jako adwokat. Był w tej sprawie przesłuchiwany w ABW w lutym tego roku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy znajdzie sie odwazny???

   gruszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 45

   Ciekawe czy znajdzie sie odwazny prokurator, a potem sedzia, by dobrac sie do d*** nietykalnemu kanclerzowi. To ze przekrety byly, nie ma watpliwosci...
   Zawsze stal ponad prawem nawet tym ktore...rozwiń całość

   Ciekawe czy znajdzie sie odwazny prokurator, a potem sedzia, by dobrac sie do d*** nietykalnemu kanclerzowi. To ze przekrety byly, nie ma watpliwosci...
   Zawsze stal ponad prawem nawet tym ktore wykladal na teologii:)juz jeden taki siedzi w pace za afere , niejaki przewielebny ks. Ryszard M z Lubina:)
   Moze tym razem te znajomosci mu nie pomoga...CZas najwyzszy!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiedziałem

   andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 21

   wiedziałem że w końcu Lisowski zostanie złapany.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama