Kasa nie dla ucznia!

  Kasa nie dla ucznia!

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Unijne pieniądze nie trafią do szkół, lecz do spółek. Podział dotacji przez urząd pracy budzi wątpliwości.
  Chodzi o pieniądze unijne z tzw. priorytetu 9.2. Poza dużym programem modernizacji kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku, gdzie każdy powiat otrzyma średnio milion złotych, do rozdania było 5 mln zł. Z tego blisko 2 mln zł otrzymały spółki i firmy niezwiązane ze szkołami.

  A pieniądze miały być przeznaczone głównie na rozwój uczniów, doposażanie szkół zawodowych i zajęcia przygotowujące ich do przyszłej pracy.
  Tymczasem ich znaczną część Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy we Wrocławiu przeznaczył na projekty i badania, które zdaniem fachowców, poza dofinansowaniem prywatnych spółek, nic uczniom nie dadzą.

  Urzędnicy starostw powiatowych, które nadzorują szkoły ponadgimnazjalne pytają, co uczniowie będą mieli np. z badań nad dostosowaniem oferty szkół zawodowych do wymogów rynku pracy czy diagnozy potrzeb edukacji zawodowej? Takie analizy każdy z regionów przeprowadzał nieraz i wydawanie na to 800 tys. zł mija się z celem.

  - To wyrzucanie pieniędzy w błoto. Co gorsze, pieniędzy, które każdej szkole bardzo by się przydały - mówi dyrektor wydziału oświaty jednego ze starostw. Wylicza, że za tę kwotę można byłoby zatrudnić pedagogów czy zrobić dodatkowe zajęcia językowe. Dodaje też, że wszystko przez to, że wnioski o dotacje rozpatrują urzędnicy, którzy nie mają bladego pojęcia o potrzebach szkół.
  - Nawet protestować oficjalnie nie możemy, bo jesteśmy uzależnieni od urzędników DWUP. Jeszcze wiele konkursów, w których startowaliśmy, nie zostało rozstrzygniętych - mówi inny.

  W tej sprawie będzie za to interweniować Anna Zalewska, posłanka PiS, a wcześniej starosta świdnicki odpowiadająca za oświatę.
  - To granda! - nie owija w bawełnę. - Urząd pracy powinien pomagać szkołom i samorządom, a nie finansować prywatne firmy - mówi. Za przykład podaje dwie spółki - jedną z Poznania, drugą z Wrocławia - które otrzymały łącznie ponad 700 tys. zł.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama