Dolny Śląsk: Świąteczne zakupy z tajniakami

  Dolny Śląsk: Świąteczne zakupy z tajniakami

  Violetta Pietrzak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Okazja czyni złodzieja. Dlatego pamiętajmy, aby na świątecznych zakupach być ostrożnym

  Okazja czyni złodzieja. Dlatego pamiętajmy, aby na świątecznych zakupach być ostrożnym ©Tomasz Hołod

  Policjanci z całego Dolnego Śląska wybiorą się dziś i jutro na zakupy do supermarketów. Będą pracowali tam jako tajniacy. Wszystko po to, abyśmy mogli spędzić spokojnie nadchodzące święta.
  Okazja czyni złodzieja. Dlatego pamiętajmy, aby na świątecznych zakupach być ostrożnym

  Okazja czyni złodzieja. Dlatego pamiętajmy, aby na świątecznych zakupach być ostrożnym ©Tomasz Hołod

  Szał przygotowań do Wielkanocy, robione na ostatnią chwilę zakupy - na to czekają kieszonkowcy. Rzadko zwracamy na nich uwagę, bo niczym nie wyróżniają się z tłumu. I to ich największa broń. Dlatego do akcji przed świętami wkraczają mundurowi, tym razem po cywilnemu.

  Na całym Dolnym Śląsku takie służby będzie pełniła ponad setka funkcjonariuszy. Kilkudziesięciu policjantów wyruszy w teren w samym Wrocławiu.
  Będą to zarówno policjanci umundurowani, jak i ubrani po cywilnemu. - Oprócz patrolowania terenów przy sklepach czy w samych sklepach, będziemy rozdawali ulotki, które informują ludzi o tym, jak uchronić się przed kradzieżą - mówi Krzysztof Zaporowski z wrocławskiej policji.

  - W Jeleniej Górze, w okolicach supermarketów będzie czuwać około 20 policjantów - informuje Bogumił Kotowski z jeleniogórskiej policji. Podkreśla, że w tych dniach wyjątkowo ważna będzie ich współpraca z ochroniarzami centrów handlowych.

  Podobna liczba patroli służb porządkowych będzie pracować w Legnicy i Wałbrzychu. Pojawią się w pobliżu największych sieci sklepów: Tesco, Carrefor, Real czy Biedronka. Tam, gdzie najczęściej robimy zakupy.

  Tam też, niestety, spodziewana jest inwazja kieszonkowców. Na ich atak szczególnie narażone są kobiety. Z policyjnych obserwacji wynika, że to właśnie płeć piękna najczęściej bywa roztargniona.
  - Mają otwarte torebki, które często noszą na plecach, a nie przed sobą. Przymierzając buty, zostawiają je na podłodze, a przecież wystarczy przewiesić torbę przez ramię - wylicza grzechy pań Jerzy Rzymek z wałbrzyskiej policji.

  Ale nie tylko podczas zakupów jesteśmy narażeni na kradzież. Szczególną uwagę zwracać należy też na auta, które zostawiamy na parkingach przed sklepami. Często robimy zakupy w kilku sklepach. Warto pamiętać, aby chować je do bagażnika i robić to przed sklepem, spod którego odjeżdżamy. Jeśli zrobimy to przed supermarketem, do którego dopiero mamy zamiar wejść, to może się okazać, że po wyjściu zastaniemy wybitą szybę, a zakupy znikną.

  Na wierzchu nie powinniśmy też zostawiać radia, GPS-ów czy telefonów komórkowych.
  Mimo wzmożonych patroli policyjnych, musimy stale pamiętać, że przede wszystkim sami musimy mieć oczy szeroko otwarte. Jeśli zauważymy niepokojące zachowania, dzwońmy pod numer 997 lub 112.

  Porady policji
  -Oto kilka prostych wskazówek, które mogą nas ustrzec przed kradzieżą.
  -Trzymaj torebkę zawsze przed sobą, a jej pasek nawiń na rękę.
  -Sprawdzaj zawsze, czy torebka jest zamknięta.
  -Nie noś portfela i dokumentów na wierzchu, w tylnej kieszeni spodni ani w kieszeniach kurtki czy płaszcza.
  -Nie trzymaj całej gotówki w jednym miejscu.
  -Unikaj tłoku.
  -Nie zostawiaj zakupów w widocznym miejscu w samochodzie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama