Rejestracja DW już nie tylko we Wrocławiu

  Rejestracja DW już nie tylko we Wrocławiu

  Jarosław Garbacz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szybsze rejestrowanie samochodów sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny auta przez cały okres użytkowania, dostęp do informacji o przebiegu samochodu i zmianach jego właścicieli - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Teraz zajmuje się nimi rząd.
  Rejestracja DW już nie tylko we Wrocławiu

  ©Dariusz Gdesz

  Szybciej mamy załatwiać formalności związane z rejestracją pojazdu. Będziemy to mogli uczynić w jednym miejscu, bo wszystkie dokumenty złożone przez nas - nawet te, które są wymagane np. przez urząd skarbowy - zostaną sprawdzone i przesłane do właściwych urzędów. We Wrocławiu zajmą się nimi pracownicy urzędu miejskiego.

  Rewolucyjną zmianą jest stały numer rejestracyjny przez cały okres użytkowania pojazdu.
  - Każdy, kto kupi używany samochód, nie będzie musiał już występować o nowe numery rejestracyjne - wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  Natomiast właściciel indywidualnych numerów będzie mógł je zachować i wykorzystać przy nowym samochodzie. Teraz musi je zwrócić do organu rejestrującego (starosty). Rozwiązanie to nie obejmie pojazdów służb i dyplomatów.

  Dane o stanie licznika samochodu oraz liczbie zmian właścicieli będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Informacje te, uzyskane podczas badania technicznego, przekażą stacje kontroli pojazdów. - Kupujący auta będą mogli sprawdzić rzeczywisty stan licznika samochodu. Niemożliwe będzie kupienie auta z cofniętym licznikiem - zauważa Mariusz Mikłos, naczelnik dolnośląskiej drogówki.

  Informacje będą dostępne za pośrednictwem specjalnego programu. Wpisując dane z dowodu rejestracyjnego (np. jego numer), uzyskamy interesujące nas informacje. Rejestracji samochodu będzie można dokonać u dowolnie wybranego przez siebie starosty na terenie całego kraju. - Zostanie zniesiony wymóg rejestracji pojazdu u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy - opisuje Małgorzata Woźniak.

  Na podobnych zasadach możliwe będzie także uzyskanie prawa jazdy, choć już dzisiaj możemy zdać prawo jazdy w innym mieście. Proponowana nowelizacja zakłada umożliwienie korzystania z uprawnień do kierowania pojazdami niezwłocznie po zdaniu egzaminu państwowego. Będzie to możliwe dzięki przyznaniu wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego kompetencji do ich wydawania.
  Producenci oraz importerzy nowych pojazdów z chwilą przeznaczenia pojazdu do sprzedaży będą przekazywać jego dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

  Dzięki temu do rejestracji nowych pojazdów wykorzystywane będą dane już wprowadzone w postaci elektronicznej. Nie będzie potrzeby ręcznego ich wprowadzania, co zmniejszy ryzyko powstania błędów i skróci czas rejestracji pojazdu.

  Jazda bez prawka, tylko z dowodem
  Jedna z propozycji zmian zakłada, że do kierowania wystarczy nam tylko dowód osobisty. Podczas kontroli drogowej nie będzie obowiązku legitymowania się dowodem rejestracyjnym, prawem jazdy i polisą OC. To możliwe, o ile jest się właścicielem kierowanego pojazdu. - Im mniej dokumentów, tym lepiej, kontrole będą teraz szybsze - zauważa Mariusz Mikłos z drogówki.

  Podyskutuj: czy Twoim zdaniem proponowane przez rząd zmiany są dobre?

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no cóż

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mamy 2017r. nadal wymagane jest posiadanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego auta oraz dowodu wykupienia obowiązkowej polisy OC, nadal stoimy w kolejkach oddając tablice rejestracyjne i...rozwiń całość

   mamy 2017r. nadal wymagane jest posiadanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego auta oraz dowodu wykupienia obowiązkowej polisy OC, nadal stoimy w kolejkach oddając tablice rejestracyjne i wyrabiając nowe jeśli auto które kupiliśmy i chcemy przerejestrować jest z innego miasta, nic się nie zmieniło, pięknie wyglądało tutaj w artykule a 6 lat później znów stoimy w miejscu, nic się nie poprawiło nic nie polepszyło (a właściwie pogorszyło bo coraz więcej ludzie kupują aut i coraz więcej pojawia się ludzi w kolejkach) brawo Wyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda DW = Wroclaw

   asa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 68

   i wiesz, uwazasz na DBL, DKL i DDZ a teraz..........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 87

   w końcu. tylko czemu oni uwazaja ze sami te zmiany wymyslaja? na zachodzie to dziala od wielu lat... wystarczy dowod osobisty... a tablice maja specjalna naklejke z waznoscia OC i z daleka widac...rozwiń całość

   w końcu. tylko czemu oni uwazaja ze sami te zmiany wymyslaja? na zachodzie to dziala od wielu lat... wystarczy dowod osobisty... a tablice maja specjalna naklejke z waznoscia OC i z daleka widac czy ktos kupil czy nie! to jest tez sposob na wraki na ulicach do odholowania.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaiste szczyty osiagneła ilosc zatrudnionych urzadników

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 103 / 99

   aby odebrac tablice straciem 1 dzien a dowód 2 nastepne... poprawe widac z dnia na dzien gołym okiem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama