Piłka nożna: Śląsk Wrocław nie do zdobycia. Nawet Wisła...

Piłka nożna: Śląsk Wrocław nie do zdobycia. Nawet Wisła uległa Śląskowi (RELACJA)

Mariusz Wiśniewski, Paweł Kucharski

Piłkarze Śląska mają się z czego cieszyć. Dzięki zwycięstwu nad Wisłą wrocławianie awansowali na trzecie miejsce w tabeli ©Tomasz Hołod

Gospodarze mieli w tym meczu się bronić i jak się okazało, szybko mieli czego bronić. Jeszcze właściwie mecz się dobrze nie zaczął, a było już 1:0 dla Śląska.

Po dośrodkowaniu piłki w pole karne goście próbowali łapać na spalonego. Czynili to jednak tak niefortunnie, że Kaźmierczak znalazł się sam przed bramkarzem Wisły. Krakowianie liczyli, że sędzia mimo wszystko podniesie chorągiewkę, ale nic takiego nie uczynił. Popularny Kaz uderzył, ale źle trafił w piłkę, ta odbiła się szczęśliwie od Radosława Sobolewskiego i nieoczekiwanie wpadła do siatki.

Kilka chwil później sytuacja była niemal identyczna, tyle że piłkę miał Piotr Celeban. Obrońca Ślaska musnął jednak tylko futbolówkę i Sergei Pareiko nie dał się zaskoczyć.

Poza nielicznymi momentami gra toczyła się na połowie wrocławian, który bronili się całym zespołem. Wisła miała piłkę, starała się atakować, ale poza dośrodkowaniami i próbami strzałów z dystansu nie miała sposobu na przebicie się przez zielony mur. Najbliżsi zdobycia gola w pierwszej połowie wiślacy byli, kiedy po kolejnym dośrodkowaniu Marian Kelemen piąstkował piłkę tak pechowo, że trafiła na głowę Sobolewskiego. Ten od razu próbował ją skierować do bramki, ale na linii stał Jarosław Fojut i uratował Śląsk przed utratą gola.

Druga połowa była kopią pierwszej. Z tą różnicą, że Śląskowi nie udało się zdobyć gola. Mogła za to uczynić to Wisła, ale Andraż Kirm na szczęście z kilku metrów fatalnie chybił. Paradoksalnie mimo miażdżącej przewagi w posiadaniu piłki to Śląsk był w swoich nielicznych akcjach groźniejszy. Bardzo bliski pokonania bramkarza Wisły był Piotr Ćwielong, ale jego strzał z ostrego kąta był niecelny.

Genialnym posunięciem trenera Lenczyka było wprowadzenie Łukasza Gikiewicza. I nie chodzi o to, że zdobył on drugiego gola dla Śląska, ale o to, że potrafił przytrzymać piłkę, a dzięki temu z drugiej linii na wolne pole mogli wbiegać skrzydłowi. Po takiej akcji wrocławianie zdobyli drugiego gola. Mila podał do wybiegającego sam na sam z bramkarzem Gancarczyka. Ten popędził na bramkę i jeszcze podał do nadbiegającego Gikiewicza, który z bliska wpakował piłkę do bramki.

Mimo dwubramkowego prowadzenia Śląska, emocje były do ostatnich minut, bo Wisła nie rezygnowała z ataków. Nadal jednak to Śląsk był groźniejszy i jego kontrataki. Na 3:0 mógł podwyższyć Ćwielong, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem Wisły trafił prosto w niego.
    Sędzia doliczył cztery minuty, ale w tym momencie Śląsk grał już w dziesiątkę, bo z boiska z powodu kontuzji musiał zejść Gikiewicz (najprawdopodobniej w tym sezonie już nie zagra).

Mimo osłabienia, Śląsk nie dał już sobie strzelić gola. Twierdza Wrocław wczoraj była nie do zdobycia. Dzięki temu podopieczni trenera Lenczyka awansowali na trzecie miejsce, które daje udział w Lidze Europy. Popadać w hurraoptymizm jednak nie można, bo w sobotę kolejne mecze ekstraklasy.

Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 2:0 (1:0)
    Bramki: Sobolewski (2 - samobójcza), Ł. Gikiewicz (64).
    Sędziował: Paweł Gil (Lublin).
    Widzów: 9000.
    Śląsk: Kelemen - PawelecI, Celeban, Fojut, Spahić (59 Ł. Gikiewicz) - Gancarczyk (86 Madej), Socha, Kaźmierczak, Łukasiewicz, MilaI, Ćwielong (84 Sobota).
    Wisła: Pareiko - Ćikos (69 Rios), Chavez, Jaliens, Palijć - Kirm, Jirsak (69 Garguła), Sobolewski, Siwakow (46 Żurawski), Melikson, Małecki.

Ekstraklasa
    23. kolejka

Środa: Jagiellonia - Górnik Zabrze 2:0 (1:0). Czwartek: Cracovia - Zagłębie 2:2 (1:1), Śląsk - Wisła 2:0 (1:0). Sobota: Korona Kielce - Ruch Chorzów (godz. 14.45), Lechia Gdańsk - Legia Warszawa (16.45), Widzew Łódź - Polonia Bytom (17), Lech Poznań - GKS Bełchatów (19.15), Polonia Warszawa - Arka Gdynia (19.15).

1. Wisła Kraków 23 44 36-23
    2. Jagiellonia Białystok 23 41 29-20
    3. Śląsk Wrocław 23 33 32-28
    4. Lechia Gdańsk 22 32 27-24
    5. Lech Poznań 22 32 27-18
    6. Legia Warszawa 22 32 28-32
    7. Górnik Zabrze 23 32 24-34
    8. Korona Kielce 22 31 29-32