Zaalarmują głosem

  Zaalarmują głosem

  Daria Pyrzanowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórzan przed powodziami, huraganem czy innymi kataklizmami ostrzegać będą nie tylko syreny, ale także głośne komunikaty głosowe.
  Zostały wprowadzone głównie dlatego, że nikt nie wiedział, co oznacza konkretny sygnał akustyczny. Natomiast komunikat słowny, np. "Uwaga, nadchodzi wielka fala powodziowa", zrozumie każdy. I nie będzie zastanawiał się, dlaczego uruchomiono syreny, tylko od razu zareaguje na ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

  Na początek zainstalowano dwie takie syreny głosowe. Obie są w miejscach, gdzie często dochodzi do podtopień. Jedna jest przy ul. Junaków, a druga przy ul. Wiejskiej.
  - Słychać je w odległości od 500 do 800 metrów - mówi Włodzimierz Belta, naczelnik wydziału kryzysowego w jeleniogórskim ratuszu.

  W przyszłym roku zamontowane będą dwa kolejne alarmy głosowe.
  Jedno urządzenie kosztuje 12 tys. złotych. Zakup sfinansowało miasto.
  - To dobry pomysł z tymi komunikatami ostrzegawczymi - mówi pan Krzysztof, który mieszka w jednym z domów przy ul. Wiejskiej.

  Pamięta wprawdzie czasy, gdy na lekcjach przysposobienia wojskowego uczono, co oznaczają poszczególne syreny, ale dawno to zapomniał.
  - A młodzi to już wcale nie wiedzą - dodaje.

  System ostrzegania przed zagrożeniami składa się w Jeleniej Górze z 36 syren. Stare syreny akustyczne nie będą demontowane.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama