Rocznica zestrzelenia samolotu na Ukrainie. Opublikowano...

  Rocznica zestrzelenia samolotu na Ukrainie. Opublikowano nowy film z miejsca katastrofy [VIDEO]

  WR/STORYFUL/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rocznica zestrzelenia samolotu na Ukrainie. Opublikowano nowy film z miejsca katastrofy [VIDEO]

  ©STORYFUL/X-News

  Dokładnie rok temu, 17 lipca, nad wschodnią Ukrainą zestrzelono samolot pasażerski z 298 osobami na pokładzie. Australijskie media dopiero teraz ujawniły nieznane nagranie wideo z miejsca katastrofy. Widać na nim, jak niezidentyfikowane osoby przeszukują bagaże pasażerów. Dla większości komentatorów jest jednak oczywiste, że są to prorosyjscy separatyści. ZOBACZ VIDEO.
  Rocznica zestrzelenia samolotu na Ukrainie. Opublikowano nowy film z miejsca katastrofy [VIDEO]

  ©STORYFUL/X-News


  STORYFUL/X-News

  Widoczni na nagraniu mężczyźni wyrzucają z plecaków wszystko, co wpadnie im w ręce. Światowe media nie kryją oburzenia. „To naprawdę okropne” - dodał po obejrzeniu filmu australijski premier, Tony Abbot.

  Tego samego dnia, Abbot uczestniczył w Canberze, w uroczystości upamiętniającej ofiary katastrofy samolotu Malaysia Airlines. Polityk odsłonił tablicę pamiątkową, na której umieszczono nazwiska 38 Australijczyków.

  - Rok temu przysięgaliśmy, że osoby odpowiedzialne za tę tragedię zostaną ukarane. Nie rzucamy słów na wiatr, zabójcy powinni wiedzieć, że dosięgnie ich kara– mówił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

  Choć Kijów i Zachód tuż po katastrofie oskarżyli o zestrzelenie boeinga prorosyjskich separatystów, przyczyny tragedii wciąż badają czołowi eksperci. Holandia, Australia i Malezja – stamtąd pochodzi najwięcej ofiar - wraz z Ukrainą wzywają Radę Bezpieczeństwa ONZ do przeprowadzenia międzynarodowego trybunału. Opór stawia strona rosyjska.

  Amerykańska telewizja CNN podała, że holenderski raport w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego jasno wskazuje na prorosyjskich rebeliantów jako winnych tragedii, określa też dokładnie typ rakiety, jaka uderzyła w samolot. Oficjalny raport zostanie opublikowany w połowie października, tuż po tym jak poprawki naniosą przedstawiciele wszystkich zainteresowanych państw - Holandii, Malezji, Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Australii i USA.

  17 lipca 2014 roku w rejonie donieckim na wschodniej Ukrainie, gdzie doszło do tragedii stacjonowali prorosyjscy rebelianci. Zaprzeczali, że zestrzelili samolot, jednak wkrótce do mediów wyciekły nagrania ich rozmów wskazujące, że chcieli strącić wojskowy samolot ukraiński, ale po czasie zorientowali się, że trafili w statek pasażerski.

  Rosyjskie władze do dziś utrzymują, że boeing został zestrzelony przez ukraińskie siły. Wszystkie przedstawione przez nich dowody były jednak wielokrotnie podważane. Nie jest również tajemnicą, że separatyści przez pewien czas po katastrofie nie chcieli wpuszczać na miejsce katastrofy międzynarodowych ekspertów i utrudniali wywiezienie ciał.

  - Rosja wciąż łamie porozumienia pokojowe z Mińska, nie zamierza wycofać ciężkiej artylerii z regionu, dąży do wojny gospodarczej z Ukrainą i chroni ludzi odpowiedzialnych za śmierć 298 osób, w tym 80 dzieci znajdujących się na pokładzie zestrzelonego w lipcu ub r. samolotu. Wspiera separatystów, wciąż dostarcza im sprzęt, Moskwa stworzyła ogromną grupę wojskową na wschodzie Ukrainy – podkreślał w czwartek ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

  W rozmowie z „The Times” przyznał, że nie ma wątpliwości, iż prezydent tego kraju, Władimir Putin chce zniszczyć Ukrainę. Jak mówił w Londynie: "Dla Putina, kraj ten jest polem bitwy przeciwko wolnemu światu."

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cała prawda

   Dala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kto zestrzelił samolot?

   http://wiadomosci.onet.pl/swiat/katastrofa-lotu-mh17-to-ukrainski-samolot-mogl-zestrzelic-boeinga-777/bzvss6

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama