Koniec fałszywych niepełnosprawnych na parkingach? We...

  Koniec fałszywych niepełnosprawnych na parkingach? We Wrocławiu z 12 tys. inwalidów, zostały 2 tys!

  Paula Różnowicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse

  Czy we Wrocławiu wreszcie rozwiąże się problem fałszywych niepełnosprawnych, którzy zajmują miejsca prawdziwym inwalidom? Jest taka szansa. Obowiązują już nowe, zaostrzone przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Do tej pory zgłosiło się po nie zaledwie 2 tys. osób we Wrocławiu i powiecie, a stare identyfikatory miało aż 12 tysięcy kierowców. Można spokojnie założyć, grubo ponad połowa rzekomych inwalidów, nie zgłosi się już po identyfikator na nowych, zaostrzonych zasadach. Tym samym specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe będą zajmowały osoby, które rzeczywiście tego potrzebują. Inni zapłacą nawet 1000 złotych (koszt mandatu i odwiezienia auta na lawecie).
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse

  Od 1 lipca 2015 r. obowiązują nowe karty dla osób niepełnosprawnych. Uprawniają one do parkowania samochodów w wyznaczonych miejscach we Wrocławiu. 30 czerwca minęła ważność starych kart parkingowych. Zastąpiły je nowe, zabezpieczone przed podrobieniem dokumenty. Karty te nie będą dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych – otrzymać je mogą ludzie o stopniu niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym, jeśli mają duże trudności w samodzielnym poruszaniu się. Co więcej, będą ważne tylko przez 5 lat, później znowu potrzebna będzie weryfikacja.

  - Nie było centralnej ewidencji starych kart, szacujemy, że w Polsce funkcjonowało ich ok. 900 tysięcy – informuje poseł Sławomir Piechota z Platformy Obywatelskiej. - Teraz po zmianie, na dzień 1 lipca wydanych kart jest czterokrotnie mniej, około 210 tysięcy w skali kraju. W skali Wrocławia liczba wydanych kart zmniejszyła się z 12 do 2 tysięcy!

  Celem nowelizacji ustawy jest zmniejszenie ilości osób parkujących bez uprawnień na miejscach dla niepełnosprawnych oraz umożliwienie inwalidom dotarcia do wyznaczonego celu.

  Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych zostały zamalowane na niebiesko. Dlaczego niebieski? Aby były bardziej widoczne. Jak stwierdził Sławomir Piechota, jest to kolor dopuszczalny, ale nie obligatoryjny.

  Nowa regulacja niesie za sobą jednak też pewne minusy: - Ludzie na nowo muszą przejść drogę proceduralną. Wymaga to stawienia się w urzędzie, co może być kłopotliwe – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych.

  Gdzie dostać taką kartę?
  - Trzeba zgłosić się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. We Wrocławiu znajduje się on przy ul. Strzegomskiej 6. Właśnie tam przyjmowane są wnioski. Jeśli ktoś ma stare orzeczenie, to musi przejść przez nowy tryb orzekania o niepełnosprawności. Potem trzeba poczekać, aż się uprawomocni. Koszt wyrobienia karty wynosi 21 zł. - tłumaczy Bartłomiej Skrzyński.

  A co z karami za nadużycia przez osoby w pełni sprawne?
  Kierowcy, którzy pomimo zakazu nadal będą parkować w miejscach dla niepełnosprawnych, muszą liczyć się z kosztowną karą. Rozważmy dwie sytuacje: jeśli właściciel nie znajduje się w pobliżu pojazdu a zaparkował na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, samochód zostaje usunięty na jego koszt – kwota wynosi co najmniej 473 zł. W dodatku kierowca ten otrzymuje mandat w wysokości 500 zł.

  Druga sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli właściciel zaparkuje w kopercie przeznaczonej dla osoby niepełnosprawej, a pokazuje podrabiany lub przeterminowany identyfikator, otrzymuje mandat w wysokości 800 zł. W jednym i drugim przypadku do tych kosztów dochodzi jeszcze 5 punktów karnych.

  - Oczywiście mandatu można nie przyjmować. Wtedy sprawa trafia do sądu. Górna granica grzywny sięga 5000 zł. - dodaje wrocławska straż miejska.

  Czytaj także

   Komentarze (100)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to wielki sukces.....

   marecco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ...nowoczesnej medycyny ze poradzila sobie i wyleczyła te masy ludzi.Oczywiscie NFOZ też.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   malkontenci - przestańcie kłamać

   przewodniczący PZON (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie każdy musi stawać na komisję osobiście. Druk jeden wypełnia lekarz pierwszego kontaktu - jak napisze, petent nie może się stawić osobiście to się orzeka zaocznie. Po drugie karta jest nie tylko...rozwiń całość

   Nie każdy musi stawać na komisję osobiście. Druk jeden wypełnia lekarz pierwszego kontaktu - jak napisze, petent nie może się stawić osobiście to się orzeka zaocznie. Po drugie karta jest nie tylko dla kierowców ale kierowca gdy wiezie osobę niepełnosprawną też może jej używać. I po trzecie jak wam powiat nie da to się odwołujecie do województwa, a tam jeśli są przesłanki to się dostaje. Po wpisach widać, że nie macie pojęcia jak wygląda cała procredura albo mieliście karty po znajomości i wam zabrano.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re: zagraniczna karta parkingowa

   Ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Donek to Ty wozisz w swojej hondzie civic na podszybiu niebieski piktogram? To ty przed wyjazdem do Adelajdy zapchałeś drucikiem zamek w pralni wzbudzając ogólny "podziw".
   To ty wypisujesz te...rozwiń całość

   Donek to Ty wozisz w swojej hondzie civic na podszybiu niebieski piktogram? To ty przed wyjazdem do Adelajdy zapchałeś drucikiem zamek w pralni wzbudzając ogólny "podziw".
   To ty wypisujesz te anonimy i paszkwile wieszając je na drzwiach klatki schodowej. Jeżeli to ty to pytanie Twoje o możliwość prywatnego miejsca parkingowego przed oknami na australijskie dokumenty jest jak najbardziej na miejscu.
   Jeżeli to nie Ty to kto jeszcze mógłby wpaść na taki pomysł?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re zagraniczna karta parkingowa

   fun "donka"" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Powszechnie znany jest na pewnym wrocławskim osiedlu jeden 71-letni "turysta australijski". Od kilku lat wozi w swojej hondzie civic na podszybiu niebieski piktogram, taki jak nakleja się na busy...rozwiń całość

   Powszechnie znany jest na pewnym wrocławskim osiedlu jeden 71-letni "turysta australijski". Od kilku lat wozi w swojej hondzie civic na podszybiu niebieski piktogram, taki jak nakleja się na busy przewoźące osoby niepełnosprawne. Ma źal do wszystkich i uskarźa się na wszystko. Znany jest z wyjątkowej aktywności literackiej. Swoje "głębokie" przemyślenia zamieszcza gdzie popadnie w internecie a anonimy i paszkwile na drzwiach i klatkach schodowych. Przekonany o swojej "wysokiej inteligencji i kulturze osobistej" przed ostatnim 9-cio miesięcznym wyjazdem do Adelajdy (gdzie obraził tubylców o czym skwapliwie poinformował w swoim internetowym sprawozadaniu) zapchał drucikiem drzwi do pralni wzbudzając powszechny "podziw" wśród sąsiadów, administracji osiedla wszystkich ekip które w międzyczasie wykonywały remont a potrzebowały wody. To tylko próbka jego moźliwości.

   Donek mam nadzieję źe to nie ty !!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UWAGA komuna wróciła!

   M.B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nowe kryteria bycia niepełnosprawnym nie obejmują petentów z jedną nogą, musi być bez dwóch albo być niewidomym. W takich przypadkach nie ma prawa prowadzić pojazdu i nie potrzebuje karty do...rozwiń całość

   Nowe kryteria bycia niepełnosprawnym nie obejmują petentów z jedną nogą, musi być bez dwóch albo być niewidomym. W takich przypadkach nie ma prawa prowadzić pojazdu i nie potrzebuje karty do parkowania. Sprawa rozwiązana, genialne w swojej prostocie. No nie? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a w Opolu ....

   bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Większość stoi na starych papierach, bo chodzę i z ciekawości zaglądam na wyłożone kartki. W Polszcze jest tak, że na czas nic nigdy się nie udaje (oprócz świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy) i...rozwiń całość

   Większość stoi na starych papierach, bo chodzę i z ciekawości zaglądam na wyłożone kartki. W Polszcze jest tak, że na czas nic nigdy się nie udaje (oprócz świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy) i stare karty mają przedłużona ważność, bo komórki orzekające o inwalidztwie i kartach są zaeebane robotą i na starych platzkartach można parkować coś do końca roku. Te karty jako rodzaj przywileju były rozdawane w komunie a później w RP trójce wybranym inwalidom, ich rodzinom by mogli ich wozić a nawet pigułom jeżdżącym do prawdziwych inwalidów. Aż dziw bierze, że na stacjach benzynowych nie było wydzielonego dystrybutora z paliwem (LPG, benzina, ropa) dla inwalidów. No i dla Owsiaka, Caritasu i Ochojskiej, bo przecież pracują dla , na rzecz inwalidów, pardon za niepoprawność polityczną, dla niepełnosprawnych. Pod moim apartamentowcem wymalowali 6 miejsc parkingowych dla inwalidów. Z tego dwóch jest w takim stanie, że ....niech stanie się cud albo przychylność NFZ. Reszta to cwaniaki co korzystali z ułomnego prawa. Jeden nawet został ochroniarzem a kartę dostał na protezy stawów biodrowych. Jak mu kiedyś skubnałem po znajomości dezodorant w sklepie którego pilnował, to całkiem sprawnie wybiegł za mną na ulicę. Więc mu mówię Alek ty jesteś zdrowy. Alek lubi się z małżonką od czasu do czasu naperwollić do czego i prawo ma inwalida ale wtedy nad wyraz dobrze chodzi a i bólu nie czuje, no może egzystencjalny. Tu macie wzór nowej karty i wynika z artykułu, że można dzwonić po SM czy Policję gdy ktoś stoi na starych papierach na miejscach dla potrzebujących.
   www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549
   http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3939135,koniec-falszywych-niepelnosprawnych-na-parkingach-we-wroclawiu-z-12-tys-inwalidow-zostaly-2-tys,id,t.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy płacić będą

   Kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   pseudo niepełnosprawni za korzystanie z prywatnych miejsc parkingowych na osiedlach. Spółdzielnie w ślad za znowelizowaną ustawą powinny wprowadzić abonament np. 50 zł miesięcznie. Ilość inwalidów...rozwiń całość

   pseudo niepełnosprawni za korzystanie z prywatnych miejsc parkingowych na osiedlach. Spółdzielnie w ślad za znowelizowaną ustawą powinny wprowadzić abonament np. 50 zł miesięcznie. Ilość inwalidów zmaleje w takim samym tempie jak ilość psów po wprowadzeniu przez SM Nowy Dwór opłat za posiadanie psa.
   Wtedy skończą się narzekania na komisje przyznające uprawnienia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takie rzeczy tylko w tym kraju

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Miarą sukcesu nowych przepisów jest to, o ile ZMNIEJSZĄ liczbę osób uznanych za niepełnosprawne. Nie to, ilu ludzi na nich skorzysta, ale ilu wykluczą.
   Niepełnosprawnym każe się co 5 lat uzyskiwać...rozwiń całość

   Miarą sukcesu nowych przepisów jest to, o ile ZMNIEJSZĄ liczbę osób uznanych za niepełnosprawne. Nie to, ilu ludzi na nich skorzysta, ale ilu wykluczą.
   Niepełnosprawnym każe się co 5 lat uzyskiwać urzędowe potwierdzenie, że nie doszło u nich do cudownego ozdrowienia. Bo przecież dla osoby niepełnosprawnej, starej, chorej załatwianie papierów w urzędzie nie jest wcale a wcale problemem czy utrudnieniem, ależ skąd. To dla ich dobra przecież.
   A gazeta, półgębkiem wspominając o zastrzeżeniach rzecznika, w najlepsze kręci nagonkę na "fałszywych niepełnosprawnych", żeby zbierać kliki.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FAŁSZYWI NIEPEŁNOSPRAWNI

   Anonimus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To nie są FAŁSZYWI NIEPEŁNOSPRAWNI tylko CUDOWNIE OZDROWIENI chorzy ludzie, którzy zostali skrzywdzeni przez nowe przepisy w tym zakresie. W cywilizowanych, rozwijających się krajach...rozwiń całość

   To nie są FAŁSZYWI NIEPEŁNOSPRAWNI tylko CUDOWNIE OZDROWIENI chorzy ludzie, którzy zostali skrzywdzeni przez nowe przepisy w tym zakresie. W cywilizowanych, rozwijających się krajach Niepełnosprawnym się pomaga, a w naszym kraju???- Niepełnosprawnego SIĘ UZDRAWIA. Ta gazeta nazywając nas niepełnosprawnych FAŁSZYWYMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI (należę do tych, którym nowe przepisy odebrały kartę), uwłacza mojej godności i zapewne nie jest gazetą przyjazną niepełnosprawnym. Niestety - nasze prawo i urzędnicy, a okazuje się, że i media starają się z nas robić jakichś NACIĄGACZY czy oszustów, przedstawia się niepełnosprawność w negatywnym świetle, czuję się w tym kraju jak niepotrzebny intruz, jakiś pasożyt czy zbędny zużyty klamot. Nie wspomnę tu o jakimś ludzkim współczuciu, bo przecież czego chory może chcieć w tym kraju??? - siedzieć cicho i czekać na śmierć...paranoja... BOJKOTUJĘ TĘ GAZETĘ, a WY NIEPEŁNOSPRAWNI???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karty parkingowe

   krystyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   posiadam orzeczenie z powodu niesprawnosci narzadów ruchu w kat umiarkowanej. wydane na stałe.Odmówiono mi wydania karty parkingowj skazując tym samym na nieopuszczanie domu.poruszanie umozliwia mi...rozwiń całość

   posiadam orzeczenie z powodu niesprawnosci narzadów ruchu w kat umiarkowanej. wydane na stałe.Odmówiono mi wydania karty parkingowj skazując tym samym na nieopuszczanie domu.poruszanie umozliwia mi samochochód i możliwośc parkowania w pobliżu przychodni, apteki, zakładu rehabilitacyjnego nie wspomnę Decyzja komisji jest niesprawiedliwa i równoznaczna z zamknięcie mnie w klatce bąz skazanie na korzystanie z taksówek,czy szanowna komisja będzie pokrywała te koszty? Czy orzeczenie komisji o przyznaniu inwalidztawa umirkowanego na stałe można lekko zmieniać na lekkie .Cieszyła bym się gdyby taki orzeczenie przywrócił mi sprawność.niestety tak to zadziałało.To wyjasnia ubytek sztucznie wykreowany kart parkingowych i jest świadectwem dbałości o niepełnosprawnych.Wstyd to .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   miejsc

   dla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   inwalidów jest za dużo. Przy każdym parkingu po 5 co? dwa auta stoją, reszta pusta.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama