Srebrenica: Obchody 20. rocznicy największej masakry w...

  Srebrenica: Obchody 20. rocznicy największej masakry w powojennej Europie

  Kazimierz Sikorski(aip)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Srebrenica: Obchody 20. rocznicy największej masakry w powojennej Europie

  ©fot. Amel Emric

  W Srebrenicy w Bośni i Hercegowinie odbywają się uroczystości upamiętniające 20. rocznicę masakry w tym mieście. Doszło tam do wymordowania ośmiu tysięcy muzułmańskich chłopców i mężczyzn przez siły bośniackich Serbów, które w lipcu 1995 roku zajęły Srebrenicę, muzułmańską enklawę ochranianą wówczas przez żołnierzy ONZ. Ci ostatni nie zapobiegli jednak tragedii.
  Srebrenica: Obchody 20. rocznicy największej masakry w powojennej Europie

  ©fot. Amel Emric

  A była to największa zbrodnia w powojennej Europie. W 2007 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał mordy w Srebrenicy za ludobójstwo.

  Po tej masakrze natowskie samoloty dokonały nalotów na bośniackich Serbów, a następnie do Bośni i Hercegowiny weszły oddziały chorwackie, które wspierane przez bośniackich Chorwatów oraz siły muzułmańskie pokonały Serbów.
  Na uroczystościach obecny był m.in. amerykański prezydent Bill Clinton, Polskę reprezentował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przybyli też oficjele Unii Europejskiej.

  Odbyła się msza pogrzebowa dla ponad setki ofiar, których tożsamość udało się ustalić dopiero niedawno po analizach DNA szczątków pomordowanych.

  W stolicy Serbii, Belgradzie władzy zakazały jakichkolwiek oficjalnych obchodów upamiętniających tę rocznicę. Tłumaczono to możliwością wystąpienia skrajnie prawicowych organizacji.

  Były plany upamiętnienia masakry w pobliżu gmachu miejscowego parlamentu, policja jednak i na to nie pozwoliła, bo obawiała się kontrmanifestacji i możliwych starć.

  Serbski minister spraw wewnętrznych Nebojsa Stefanovic oświadczył, że on sam podjął taką decyzję, by zagwarantować “ pokój i bezpieczeństwo w całej Serbii”.

  - To skandaliczna decyzja, nazwał ten krok jeden z inicjatorów upamiętnienia rocznicy masakry w Srebrenicy Dusan Masic. Dodał on, iż mimo upływu wielu lat nadal pozostają między stronami tamtego konfliktu głębokie podziały.
  Przed międzynarodowym trybunałem w Hadze odpowiada czternastu odpowiedzialnych za masakrę w Srebrenicy. Nadal toczą się procesy byłego szefa armii bośniackich Serbów Ratko Mladicia i byłego lidera Serbów bośniackich, Radowana Karadzicia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama