Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po czeskich kościołach oprowadzą cię wrocławscy studenci historii sztuki

Agata Grzelińska
Piękne czeskie świątynie są na ogół zamknięte na cztery spusty
Piękne czeskie świątynie są na ogół zamknięte na cztery spusty Fundacja Hrabstwo Kłodzkie
W sobotę rusza Tydzień Otwartych Kościołów na Ziemi Broumowskiej. - To unikatowe zabytki architektury baroku - mówi prof. Andrzej Kozieł.

Nadchodzący weekend to prawdziwa gratka dla miłośników baroku i Czech. Tylko przez tydzień można będzie zwiedzić na ogół zamknięte, piękne kościoły ziemi broumowskiej.

Jak zaznacza historyk sztuki, prof. Andrzej Kozieł z Uniwersytetu Wrocławskiego, świątynie te są unikatowymi architektonicznymi perełkami. Znajdujące się tuż za polsko-czeską granicą kościoły są w większości dziełem znakomitych architektów, tych samych, którzy zaprojektowali bazylikę w Legnickim Polu.

- Christopha i Kiliana Ignaza Dientzenhoferów można uznać za środkowoeuropejski barokowy odpowiednik Gaudiego - mówi prof. Kozieł. - To, że akurat oni zaprojektowali wiejskie kościółki w Broumowie i okolicach zawdzięczamy Ślązakowi, opatowi Othmarowi Danielowi Zinkemu, który zatrudnił obu mistrzów.

Stworzyli oni zespół kilkunastu parafialnych budowli, które są światowym ewenementem.
- Nikt inny nie angażował tak wybitnych architektów do projektowania wiejskich kościółków - dodaje historyk sztuki.
Począwszy od 1719 roku w Broumowie i okolicznych wsiach - Šonovie, Heřmánko-vicach, Bezděkovie, Božanovie, Ruprechticach, Vižňovie, Oto-vicach i Vernéřovicach - wzniesiono dziewięć nowych kościołów i kaplicę Hvězda na jednym ze szczytów Broumowskich Ścian.

Tydzień Otwartych Kościołów na Ziemi Broumowskiej to okazja, nie tylko by wejść do tych świątyń, ale także dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Po świątyniach chętnych będą oprowadzali studenci historii sztuki z Wrocławia. Opowiedzą o ich architekturze i historii. Dodajmy, że szansa na wejście do świątyń jest o tyle wyjątkowa, że opustoszałe po 1945 roku kościoły, latami niszczejące są praktycznie niedostępne dla turystów. A to dlatego, że we wsiach, gdzie stoją, nie ma katolików.

Zwiedzanie kościołów organizują Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego razem z towarzystwem Omnium o.s., Ústavem dějin umění AV ČR i parafią rzymsko-katolicką w Broumowie. Od 11 lipca (sobota) do 17 lipca (piątek) wszystkie kościoły znajdujące się na terenie Broumowa i okolicznych wsi będą otwarte dla turystów w godzinach od 10 do 16. Wstęp do wszystkich kościołów jest bezpłatny.

Po uczcie duchowej można zajrzeć do lokalnego browaru i skosztować piwa Opat. Nazwa jest nieprzypadkowa bo browar założył wspomniany już opat Othmar Daniel Zinke.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska