Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, w jakim stanie są wrocławskie wodociągi (INFOGRAFIKA)

Grzegorz Demczyszak
Tak wygląda wnętrze zabytkowej wieży ciśnień w zakładzie Na Grobli. Dziś pracują już znacznie nowocześniejsze urządzenia
Tak wygląda wnętrze zabytkowej wieży ciśnień w zakładzie Na Grobli. Dziś pracują już znacznie nowocześniejsze urządzenia Tomasz Hołod
Prawie dwa tysiące kilometrów wynosi łączna długość rur wodociągowych we Wrocławiu. Magistrale zaopatrujące dzielnice w wodę liczą dwieście kilometrów. Okazuje się, że ich stan jest lepszy, niż mogłoby się wydawać. Nie zmienia to jednak faktu, że przed dużymi awariami wodociągowymi się nie uchronimy.

Zawsze po dużej awarii, gdy od wody zostaje odcięta połowa Wrocławia, mieszkańcy zastanawiają się, jaki jest stan techniczny wodociągów. Mówiąc w skrócie - lepszy, niż można by podejrzewać.

Sieć magistral wodnych to układ rur o średnicy 400-1200 milimetrów. Rozprowadzają wodę na wszystkie wrocławskie osiedla. Łącznie sieć ma ponad 200 km długości. - Część rur została zakopana w ziemi jeszcze przed II wojną światową. Kolejne położono przy fundamentach powojennego Wrocławia, a jeszcze inne pochodzą z lat 70. Wciąż powstają nowe odcinki magistrali - wyjaśnia Konrad Antkowiak z wrocławskiego MPWiK.

Wbrew pozorom, stuletnie rury wcale nie są w najgorszym stanie. - Wykonano je z lepszych materiałów i położono z większą starannością niż te powojenne - przyznaje Konrad Antkowiak.

Niestety, nawet niemiecka solidność nie sprawi, że uchronimy się przed awariami. To właśnie ta część magistrali zalała pl. Dominikański w 2013 roku, paraliżując ruch drogowy. Od 2008 roku liczba awarii magistrali spada, bo na bieżąco prowadzone są remonty. Wcześniej każdego roku na głównych arteriach wodnych dochodziło do kilkudziesięciu awarii rocznie. Teraz jest ich zaledwie kilka. Jednocześnie jednak przybywa awarii w całej sieci wodociągowej.

W jakich latach położono rury? Struktura wiekowa magistrali (główne rury) wygląda następująco:

  • do 1900 roku - 93 km
  • 1901-1945 - 685 km
  • 1946-2007 - 653 km

- Najczęstszą przyczyną uszkodzeń wodociągów jest zużycie materiału i uszkodzenia zewnętrzne. Rury korodują i pękają. Czasem firmy prowadzące różne roboty przez przypadek uszkodzą sieć - opowiada Konrad Antkowiak. - Magistrale położone na ruchliwych skrzyżowaniach, którymi poruszają się tramwaje i samochody ciężarowe, pękają pod naciskiem ich ciężaru. Zdarza się, że rura trze o kamienie pod ziemią i pod wpływem takiego nacisku również pęka.

Czy można zapobiegać uszkodzeniom? MPWiK dysponuje specjalnym patrolem, który "nasłuchuje" wycieków. Takie kontrole są wykonywane regularnie, ale 2000 km sieci wodociągowej trudno monitorować.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE:

Dwa lata temu przeprowadzono remont 30-kilometrowego odcinka magistrali nowoczesną metodą relinningowania. Polega ona, najprościej mówiąc, na umieszczaniu nowej rury w starej.

Główne arterie wodociągowe remontuje się poprzez betonowanie. Wewnętrzne ściany rur pokrywa się specjalną warstwą betonu, która ma wzmocnić konstrukcję. - Cały czas budujemy nowe fragmenty magistrali, aby zabezpieczyć dostawę wody dla mieszkańców Wrocławia. W ostatnich latach połączyliśmy np. ulicę Grodzką z Sikorskiego. Na Południu powstał 11- kilometrowy odcinek magistrali od ul. Grota-Roweckiego do ul. Wiejskiej - wylicza Konrad Antkowiak.

Magistrale budowane są pierścieniowo. Dzięki temu, gdy zostanie uszkodzony jeden fragment, wyłączenie go nie powoduje odcięcia wody. Płynie ona innym obiegiem. Awaria magistrali oznacza jednak czasowy brak dostępu do wody. Aby zamknąć dopływ wody w rurze o średnicy 1200 mm, trzeba zmniejszyć ciśnienie w całym mieście. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj tylko kilka godzin, nawet jeśli naprawa skutków awarii trwa kilka dni.

We Wrocławiu woda płynąca w magistralach wodnych pochodzi z dwóch stacji uzdatniania wody: Mokry Dwór i Na Grobli. Dziennie łącznie wypuszczają w obieg ponad 130 tys. m szesc. wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zobacz, w jakim stanie są wrocławskie wodociągi (INFOGRAFIKA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska