Audioriver - najważniejszy festiwal muzyki elektronicznej

  Audioriver - najważniejszy festiwal muzyki elektronicznej

  Igor Nalewski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Audioriver - najważniejszy festiwal muzyki elektronicznej
  Na początku był Astigmatic. W 2003 r. w Płocku zorganizowano pierwszy festiwal niezależnej muzyki elektronicznej. Jego nazwa był hołdem złożonym Krzysztofowi Komedzie. Na nadwiślańskiej plaży ustawiono scenę, do występu na niej zaproszono gwiazdy muzyki techno (m.in. Carl Craig, rewelacyjny Louie Austen), a fani bitów mogli się przy muzyce bawić do białego rana.
  Audioriver - najważniejszy festiwal muzyki elektronicznej
  W kolejnych latach formuła festiwalu ewoluowała. Pojawiały się nowe sceny, rozrastały się imprezy towarzyszące, zmieniała się nazwa. Ale jeden element był stały - to, że festiwal odbywa się na plaży rozciągające się u stóp imponującej płockiej skarpy. Właśnie ona czyni z Audioriver (pod tym szyldem festiwal co roku nieprzerwanie odbywa się od 2006 r.) festiwal jedyny w swoim rodzaju. Także z tego powodu do Płocka przyjeżdżają fani techno nie tylko z całej Polski, ale także z Europy.


  Choć sukcesu festiwalu nie da się wytłumaczyć tylko lokalizacją scen. To przede wszystkim muzyka, która z nich płynie. Od samego początku siłą Audioriver są spójność i konsekwencja. Osoby odpowiedzialne za dobór wykonawców przestrzegają złotej zasady: zawsze muszą być to przedstawiciele brzmień elektronicznych. Owszem, zdarza się z głównej sceny usłyszeć gitarowe riffy, czasami rozstawiany jest na niej nawet pełny zestaw perkusyjny, ale nigdy te instrumenty nie grają pierwszych skrzypiec. Ta rola jest zarezerwowana dla laptopów, sekwenserów oraz automatów perkusyjnych.

  Szybki rzut oka na lineup tegorocznej edycji Audioriver (odbędzie się jak zwykle w Płocku, jak zwykle w ostatni weekend lipca - w tym roku wypada on 24-26 lipca) pokazuje, że teraz też nie będzie odstępstw od zasad. Największą gwiazdą festiwalu będzie Underworld - jedna z najważniejszych grup muzyki elektronicznej, współtworząca modę na ten styl na początku lat 90.

  Obok niej na pewno warto zwrócić uwagę na występ niezwykle ekspresyjnej Róisín Murphy, która po rozpadzie Moloko odnosi sukcesy solowe. Fani electroclashu na pewno nie przegapią występu kanadyjskiego DJ-a Tigi, znanego choćby z przeboju "Sunglasses At Night". Dla zwolenników minimal techno ucztą będzie Ben Klock, a z kolei dla fanów drum & bassu niezapomnianym przeżyciem będzie koncert legendy tego nurtu techno Roniego Size'a. Na pewno warto będzie się też wybrać na Hercules & Love Affair czy Johna Talabota, bo to uznane marki koncertowe.

  Dla czytelników mamy konkurs, w którym nagrodą są bilety na Audioriver. Szczegóły na stronie GAZETAWROCLAWSKA - KONKURS AUDIORIVER

  Więcej informacji o festiwalu na www.audioriver.pl, na której lista wykonawców. Na stronie można też kupić bilety na imprezę.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama