Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Receptę dostaniesz nawet bez wizyty u lekarza

Agata Grzelińska
Rzecznik Praw Pacjenta: Pacjenci kontynuujący leczenie mogą otrzymać receptę bez poddania się badaniu lekarskiemu
Rzecznik Praw Pacjenta: Pacjenci kontynuujący leczenie mogą otrzymać receptę bez poddania się badaniu lekarskiemu fot. Andrzej Banaś
Jeśli pacjent dobrze się czuje, a skończyły mu się leki, może dostać receptę bez wizyty u lekarza. Pani Anna z Wrocławia przeżyła kilka dni temu miłe zaskoczenie podczas wizyty w przychodni. - Nareszcie ktoś pomyślał i zaczął szanować czas pacjentów - opowiada zachwycona wrocławianka. - Od lat leczę się na nadciśnienie. Dotychczas, żeby dostać nową receptę, musiałam iść do lekarza i tracić czas w kolejce. Nie zawsze pamiętałam, by zarejestrować się dwa tygodnie wcześniej na wizytę o konkretnej godzinie, więc bywało, że siedziałam w przychodni pięć godzin w kolejce do lekarza dyżurnego, mimo że czułam się świetnie. Chciałam tylko receptę.

W poniedziałek było inaczej. Rejestratorka w Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed zaproponowała jej, by wypełniła formularz i na drugi dzień przyszła odebrać receptę. - Przeżyłam szok. Oczywiście, bardzo pozytywny - śmieje się pani Anna.

Udogodnienie dla pacjentów i dla lekarzy wprowadzono kilka tygodni temu. - Doszliśmy do wniosku, że to jest sposób na zwiększenie dostępności do lekarzy dla tych pacjentów, którzy naprawdę tego potrzebują - wyjaśnia Marek Moszczyński, prezes Dolmedu. - Wypisanie recepty pacjentom, którzy mają uregulowane leczenie, jest działalnością administracyjną i my to załatwiamy w trybie administracyjnym. W ten sposób nie obciążamy lekarzy pacjentami, którzy mają już ustalone leczenie.

Wypełniony formularz trafia do lekarza, który w wolnej chwili wyświetla w komputerze dane pacjenta, sprawdza, czy jest to kontynuacja leczenia i wypisuje receptę. - A wynagrodzenie otrzymuje takie samo, jak za przyjęcie pacjenta - dodaje prezes i przyznaje, że wprowadzone rozwiązanie lekarzom podoba się tak samo, jak pacjentom.

- Tak powinno być w każdej przychodni - mówi pani Anna.

Tym bardziej że przepisy na to pozwalają. Przypomina o nich na swojej stronie Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. - Z początkiem roku zmianie uległ artykuł 42 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w którym zostały określone warunki udzielenia tzw. porady receptowej - wyjaśnia rzecznik.- Zmiany te umożliwiają wystawienie recepty bez uprzedniego osobistego zbadania pacjenta (tzw. recepta zaoczna), bez styczności z nim, jak również wprowadzają obowiązek dokonania odpowiednich wpisów w dokumentacji medycznej, oraz zasady wydania wystawionej recepty w ramach porady receptowej.

Ustawodawca sprecyzował, kiedy lekarz może wystawić receptę bez badań. Muszą być spełnione następujące warunki: "recepta musi być niezbędna do kontynuacji leczenia, porada receptowa musi być uzasadniona stanem zdrowia pacjenta, stan zdrowia pacjenta uzasadniający zastosowanie porady receptowej musi być odzwierciedlony w dokumentacji medycznej".
Pacjent nie musi recepty wystawionej bez kontaktu z lekarzem odbierać osobiście. Może to zrobić ktoś, kto został pisemnie przez niego upoważniony.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Przepisy to jedno, a życie to drugie. Bywa, że przychodnie korzystają z nowego przepisu częściowo. Tak jest na przykład w podwrocławskiej Świętej Katarzynie, gdzie lekarze wystawiają recepty pacjentom kontynuującym leczenie bez wizyty. Ale na krótkie okresy. Raz na trzy miesiące pacjent musi się pokazać.

Tymczasem, jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, od 4 października 2014 r. zmieniły się zasady wystawiania recept lekarskich. Wydłużono (w niektórych przypadkach nawet do roku) okres, na jaki może być wypisana recepta. Zwiększono też ilości leku, jakie lekarz może przepisać na jednej recepcie.

Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, przyznaje, że możliwość wypisania recepty na powtórzenie leku bez wizyty i bez zajmowania kolejki ludziom bardziej chorym to prawdziwe udogodnienie. Dodaje jednak, że nie wyobraża sobie wypisywania recept przez dłuższy czas bez kontaktu z chorym.

- Chcemy badać pacjenta nie dla wypisania mu recepty, ale dla oceny stanu jego zdrowia - mówi doktor Krajewski. - Nie można przesadzić, bo to lekarz leczy, a nie leki. One są tylko narzędziem. Raz na jakiś czas lekarz musi zbadać pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Receptę dostaniesz nawet bez wizyty u lekarza - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska