Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies w rozgrzanym samochodzie. Czy można wybić szybę? (FILMY)

Grzegorz Demczyszak
Pies pozostawiony w samochodzie w upalne dni cierpi tak samo jak człowiek
Pies pozostawiony w samochodzie w upalne dni cierpi tak samo jak człowiek Tomasz Hołod
Pies w pozostawionym na upale samochodzie cierpi tak samo jak człowiek. Co zrobić, gdy widzimy taką sytuację? Wybić szybę, aby uratować zwierzę, czy też reagować w inny sposób? Okazuje się bowiem, że policja może różnie ocenić takie działanie.

Żar leje się z nieba, trudno wytrzymać na dworze, a co dopiero w zamkniętym samochodzie. Niestety, taka sytuacja w niedzielę spotkała buldoga z Wielkopolski.

- Przechodzący przez parking centrum handlowego przy al. Hallera mężczyzna zauważył psa zamkniętego w samochodzie. Martwiąc się o zdrowie i życie psa, postanowił wybić szybę. Pies mógł przebywać w samochodzie nawet kilkadziesiąt minut - relacjonował w niedzielę Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Funkcjonariusze wyjaśniają sprawę. Petrykowski przyznał, że przechodzień działał w stanie wyższej konieczności i mógł podjąć takie działanie bez obawy o karę.

Mimo wszystko podobne historie nie zawsze kończą się dobrze. Identyczna sytuacja spotkała mieszkańca Warszawy, który również w niedzielę wybił szybę w samochodzie, gdy zobaczył w środku ujadającego psa. Następnego dnia otrzymał wezwanie na komisariat. Będzie się tłumaczył ze swojego zachowania, choć warszawscy policjanci również podkreślają, że działał w stanie wyższej konieczności.

Jak więc się zachować w podobnej sytuacji? - W czasie upałów, gdy widzimy zwierzę zamknięte w samochodzie, które cierpi od gorąca, wydaje się, że mamy prawo wybić szybę, by mu ulżyć. Powinniśmy jednak najpierw poszukać właściciela lub spróbować wybić szybę pod nadzorem policji. Jednak funkcjonuje tutaj stan wyższej konieczności. Działamy wtedy z zamiarem uratowania zwierzęcia, a nie zniszczenia szyby. Zwierzę jest otoczone opieką prawną i należy mu się humanitarne traktowanie - wyjaśnia adwokat Krzysztof Budnik.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy, że dla psa kilkanaście minut w rozgrzanym samochodzie, może oznaczać śmierć. Pojazd szybko się nagrzewa do 60 stopni. Pies ochładza się jedynie przez oddychanie. Po 15-30 minutach często dochodzi do udaru - komentuje Miron Chmielewski z wrocławskiego TOZ.

Co zrobić z psem w czasie wakacji?

Problem pojawia się, gdyż często w okresie wakacyjnym nie wiemy, co zrobić ze zwierzętami. Dzieci wyjeżdżają na kolonie, dorośli na urlopy, a pies staje się zawadą. Niektórzy oddają go na ten czas do rodziny. Niestety, zdarza się, że czworonogi są porzucane. - To smutna prawda wychodząca na jaw w czasie wakacji. Najwięcej porzuconych zwierząt widać na wsiach. W mieście jest z tym mniejszy problem. Psy i koty z wiosek trafiają do domów tymczasowych. Te z miasta trafiają do schronisk - opowiada Chmielewski.

W schronisku przyznają, że w mieście nie ma z tym problemu. - Zdarza się jednak, że ludzie chcą zostawić u nas zwierzęta na wakacje. Nie mamy takiej możliwości - mówi Małgorzata Dobrowolska z wrocławskiego schroniska dla zwierząt.

Właścicielom zawsze zostaje możliwość pozostawienia pupila w hotelu dla zwierząt. Nie jest to najtańsza opcja, ale bycie opiekunem zwierzęcia wiąże się z odpowiedzialnością. W takich hotelach zapłacimy za dobę od 30 zł za kota lub inne zwierzę, do 75 zł za psa. Mamy wtedy pewność, że nasz przyjaciel zostaje w dobrych rękach i warunkach.

TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pies w rozgrzanym samochodzie. Czy można wybić szybę? (FILMY) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska