Holandia chce powołania międzynarodowego trybunału ws....

  Holandia chce powołania międzynarodowego trybunału ws. katastrofy samolotu MH17 na Ukrainie

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Holenderski rząd dąży do powołania trybunału międzynarodowego w sprawie zbadania sprawy zestrzelonego malezyjskiego samolotu MH17 nad Ukrainą. O poparcie wniosku zwrócił się w tej sprawie do ONZ – podaje BBC.
  O decyzji poinformował w piątek premier Holandii Mark Rutte. Dzięki pomocy Organizacji Narodów Zjednoczonych trybunał miałby osądzić osoby odpowiedzialne za zastrzelenie boeinga Malaysia Airlines nad terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. W katastrofie, do której doszło 17 lipca zginęło wszystkich 298 pasażerów samolotu, w tym wielu obywateli Holandii. Ukraina i kraje zachodnie oskarżają o zestrzelenie samolotu prorosyjskich rebeliantów. Rosja konsekwentnie odrzuca te oskarżenia.

  Władze Holandii mają nadzieję nakłonić do współpracy również Rosję. Ta jako stały członek Rady Bezpieczeństwa dysponuje prawem weta i może zablokować każdą rezolucję RB ONZ.

  Dzień wcześniej rosyjskie władze podały, że mają szereg zastrzeżeń wobec holenderskiego projektu raportu na temat przyczyn katastrofy – poinformował rosyjski portal Sputniknews.

  - Otrzymaliśmy projekt końcowego raportu z dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego boeinga. Po jego zbadaniu uważam jednak, że zawiera więcej pytań niż odpowiedzi – mówił wiceprezes rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Powietrznego (Rosawiacija) Oleg Storczewoj.

  - Nasi specjaliści mają cały szereg zastrzeżeń do tego dokumentu. Do przedstawionej w nim argumentacji, do danych technicznych. Mamy nadzieję, że nasze uzupełnienia i komentarze znajdą odzwierciedlenie w wersji finalnej i że otrzymamy odpowiedzi na postawione przez nas pytania – podkreślał.

  Według międzynarodowych ustaleń samolot MH17 został zestrzelony z pozycji zajmowanych wówczas przez prorosyjskich rebeliantów przy pomocy rakiety, jakiej używa wojsko rosyjskie. Mówiło się, że rebelianci być może omyłkowo wzięli samolot za ukraiński statek powietrzny.

  Po tamtej tragedii wiele linii lotniczych zaprzestało lotów swoich maszyn nad wschodnią Ukrainą.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A PO nie chce.

   don Pedro

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   bo to różne katastrofy były ;0)))
   Wrak holenderski ze strefy działań wojennych jest już dawno w Holandii. Wrak polski gdzie nie ma wojny do tej pory jest koło Smoleńska. Widać jest coś gorszego...rozwiń całość

   bo to różne katastrofy były ;0)))
   Wrak holenderski ze strefy działań wojennych jest już dawno w Holandii. Wrak polski gdzie nie ma wojny do tej pory jest koło Smoleńska. Widać jest coś gorszego niż wojna i Ruskie to maja akurat w Smoleńsku.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama